Zamknij
REKLAMA

LESKO: Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej profesor Marii Lachman

09:00, 26.10.2021 | Kamil Mielnikiewicz
Skomentuj Fot. Liceum Ogólnokształcące w Lesku
REKLAMA

W murach Liceum Ogólnokształcącego w Lesku odbyły się uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej profesor Marii Lachman oraz 75-lecia istnienia liceum. W wydarzeniu wzięli udział między innymi uczniowie, współpracownicy oraz przyjaciele profesor Lachman.

Kim była pani profesor Maria Lachman?

Z pewnością była tytanem pracy, mistrzynią w swym zawodzie. Na lekcjach wyczuwało się autentyczny patriotyzm. Dla Profesorki słowa Stanisława Wyspiańskiego "Polska to wielka rzecz, podłość odrzucić precz" były świętością i życiowym drogowskazem. Lekcje, na których omawiała literaturę romantyczną, czy też późniejszą związaną z martyrologią naszego narodu, przepełnione były głębią uczuć patriotycznych. Potrafiła nawet zawiłą problematykę, wyjaśnić w sposób prosty i nie można było Jej nie słuchać. Swą wiedzą fascynowała, a postawą i czynami uczyła miłości do Ojczyzny, Boga i drugiego człowieka.


CZYTAJ TAKŻE: Międzynarodowe Mistrzostwa Leska, czyli pływackie święto Aquariusa


Uroczystości w murach leskiego liceum

W uroczystościach udział wzięli uczniowie, a także współpracownicy i przyjaciele profesor Lachman. Do Leska przyjechała także Małgorzata Przydział, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Lachman w Brzezinach-Berdechowie, wraz z pocztem sztandarowym. Dzięki zachowanym pamiątkom oraz zdjęciom, wszyscy mogli poznać bliżej sylwetkę nauczycielki języka polskiego, która z leskim liceum związana była niemal czterdzieści lat. 

Każdy z nas ma takich nauczycieli, którzy pozostają z nami na zawsze, tak właśnie było z bohaterką naszej uroczystości, co doskonale było widać podczas projekcji filmu, na którym swoimi wspomnieniami i refleksjami o profesor Lachman dzielili się Ci, którzy ją pamiętali

- mówiła Anna Ceparska-Bąbel, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Lesku.

Inicjatorem wmurowania tablicy pamiątkowej jest Starostwo Powiatowe w Lesku w osobie Janusza Haftka.

(LO Lesko)

(Kamil Mielnikiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%