W murach Liceum Ogólnokształcącego w Lesku odbyły się uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej profesor Marii Lachman oraz 75-lecia istnienia liceum. W wydarzeniu wzięli udział między innymi uczniowie, współpracownicy oraz przyjaciele profesor Lachman.
Z pewnością była tytanem pracy, mistrzynią w swym zawodzie. Na lekcjach wyczuwało się autentyczny patriotyzm. Dla Profesorki słowa Stanisława Wyspiańskiego "Polska to wielka rzecz, podłość odrzucić precz" były świętością i życiowym drogowskazem. Lekcje, na których omawiała literaturę romantyczną, czy też późniejszą związaną z martyrologią naszego narodu, przepełnione były głębią uczuć patriotycznych. Potrafiła nawet zawiłą problematykę, wyjaśnić w sposób prosty i nie można było Jej nie słuchać. Swą wiedzą fascynowała, a postawą i czynami uczyła miłości do Ojczyzny, Boga i drugiego człowieka.
CZYTAJ TAKŻE: Międzynarodowe Mistrzostwa Leska, czyli pływackie święto Aquariusa
W uroczystościach udział wzięli uczniowie, a także współpracownicy i przyjaciele profesor Lachman. Do Leska przyjechała także Małgorzata Przydział, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Lachman w Brzezinach-Berdechowie, wraz z pocztem sztandarowym. Dzięki zachowanym pamiątkom oraz zdjęciom, wszyscy mogli poznać bliżej sylwetkę nauczycielki języka polskiego, która z leskim liceum związana była niemal czterdzieści lat.
Każdy z nas ma takich nauczycieli, którzy pozostają z nami na zawsze, tak właśnie było z bohaterką naszej uroczystości, co doskonale było widać podczas projekcji filmu, na którym swoimi wspomnieniami i refleksjami o profesor Lachman dzielili się Ci, którzy ją pamiętali
- mówiła Anna Ceparska-Bąbel, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Lesku.
Inicjatorem wmurowania tablicy pamiątkowej jest Starostwo Powiatowe w Lesku w osobie Janusza Haftka.
(LO Lesko)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz