Zamknij

„Historyczne bestsellery” cykl spotkań autorskich 2022

18.39, 13.12.2022 . Aktualizacja: 18.40, 13.12.2022
Skomentuj materiały nadesłane
REKLAMA

W połowie listopada odbyło się ostatnie z cyklu spotkań autorskich „Historyczne bestsellery” organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sanoku w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach realizowanego projektu od kwietnia do listopada 2022 roku odbyło się pięć spotkań z autorami opracowań historycznych dotyczących ważnych problemów tożsamości narodowej Polaków oraz historii lokalnej, które spotkały się w ostatnim czasie ze szczególnym zainteresowaniem. Prezentowane książki to pozycje oparte na rzetelnej wiedzy historycznej autorów badających zależności i konsekwencje wydarzeń ostatnich kilkuset lat. Poruszają one niezwykle aktualne tematy relacji polsko-rosyjskich i polsko-ukraińskich. Współorganizatorem projektu było Muzeum Historyczne w Sanoku.

Odbiorcy projektu to głównie osoby dorosłe i seniorzy zainteresowani dziejami zależności politycznych i kulturowych w Europie środkowej i wschodniej. Dużym zainteresowaniem słuchaczy cieszyła się formuła dyskusji z autorami. Główny cel projektu to propagowanie wartościowej historycznej literatury niebeletrystycznej.

Gościem pierwszego spotkania był autor książki „Ludowa historia Polski” dr hab. Adam Leszczyński - historyk i socjolog, publicysta „Krytyki Politycznej”, „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, profesor w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Rozmowę poprowadził dr Jarosław Serafin - dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, badacz kultury szlacheckiej na Rusi Czerwonej.

Do udziału w drugim spotkaniu zaproszony został Krzysztof Potaczała - dziennikarz i reporter związany z Bieszczadami, w ostatnich latach wydał książki: „To nie jest miejsce do życia. Jak Stalin wysiedlał ludzi znad Bugu i z Bieszczad”, „Zostały tylko kamienie. Akcja „Wisła”: wygnanie i powroty”, „Bieszczady w PRL-u”. Tematem spotkania była publikacja pt.: „Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu”

Bohaterem następnej części cyklu był prof. dr hab. Andrzej Nowak, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN oraz w Instytucie Historii UJ. Wybitny polski historyk, pisarz i publicysta, jeden z najwybitniejszych współczesnych intelektualistów. Jego dorobek naukowy obejmuje kilkadziesiąt publikacji zwartych. Wśród nich wybitne miejsce zajmuje wielotomowa synteza „Dzieje Polski”. Jako znawca dawnej i współczesnej Rosji gościł z wykładami w wielu renomowanych uniwersytetach, m.in. Columbia University, Harvard University, University of Cambridge, University College of London. Głównym tematem spotkania było jedno z ostatnich opracowań, dotyczących relacji polsko-rosyjskich „Polska - Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X - XXI w.”. Rozmowę prowadził prof. dr hab. Jarosław Moklak - profesor w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Pracownia Historii Europy Wschodniej, znawca historii Ukrainy oraz relacji polsko-ukraińskich.

„Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii” – to temat czwartego spotkania w ramach realizowanego projektu. Wybitny historyk Andrzej Chwalba oraz dziennikarz Wojciech Harpula próbowali odpowiedzieć na szereg pytań o historię i dynamikę relacji polsko-rosyjskich na przestrzeni wieków. Andrzej Chwalba - profesor historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor kilkudziesięciu książek poświęconych historii Polski, historii powszechnej i historii Krakowa, esejów i artykułów publicystycznych. Wojciech Harpula- politolog, krakowski dziennikarz i publicysta.

Gościem ostatniego spotkania była Krystyna Chowaniec - historyk, nauczycielka, instruktorka harcerska, działaczka społeczna, redaktor wydanej jesienią tego roku książki „Trasa kurierska ZWZ-AK kryptonim ‘Las’ Wspomnienia, relacje, opracowania”. Obszerne opracowanie zawiera zgromadzone przez autorkę materiały o trasie kurierskiej „Las”: relacje uczestników wydarzeń, wspomnienia kurierów, wywiady ze świadkami historii oraz artykuły o poszczególnych postaciach. W spotkaniu uczestniczyli również współtwórcy książki Edward Orłowski i Piotr Paszkiewicz oraz Bartosz Kuźniar z Wydawnictwa Edytorial.

Źródło: Informacja nadesłana 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%