Zamknij

Miałeś stłuczkę i czeka Cię naprawa zderzaka? Zobacz, ile to kosztuje

. + 16:27, 29.03.2018 Aktualizacja: 18:34, 18.06.2018

Zderzak samochodowy jest elementem, który wpływa nie tylko na estetykę pojazdu. Jego najważniejszym zadaniem jest złagodzenie efektów uderzenia, do którego dojdzie np. w wyniku stłuczki drogowej. To właśnie dlatego elementy te są jednymi z najczęściej uszkadzanych podczas kolizji. Ile kosztuje naprawa zderzaka i czy zawsze trzeba go wymieniać na nowy? Sprawdź szczegóły.

Zderzaki nowoczesnych samochodów wykonuje się najczęściej z tworzyw sztucznych, które – mimo nieustannego unowocześniania – narażone są na złamania. Nie zawsze jednak zachodzi konieczność ich wymiany na nowe – jeśli są uszkodzone tylko w pewnym stopniu, można je naprawić podobnie jak rysy na szybach samochodowych. Co ważne – naprawa zderzaka jest znacznie tańsza od jego całkowitej wymiany. Możesz zaoszczędzić na niej zarówno pieniądze, jak i czas.

Jak to wygląda?

Zderzaków nie skleja się za pomocą standardowych klejów do tworzyw sztucznych. Dlaczego? Odpowiedź jest dość prosta: zderzaki nieustannie pracują – są poddawane drganiom w trakcie jazdy, a o zahaczenie nimi o krawężnik przy parkowaniu nietrudno. Z tego powodu połączenie ich zwykłym klejem byłoby po prostu nietrwałe i bardzo szybko uległoby uszkodzeniu.

Jak zatem wygląda proces naprawy? Tworzywo sztuczne jest „spawane”. Łączone części są zgrzewane za pomocą takiego samego materiału, z jakiego zostały wykonane. Tak stworzone połączenie jest trwałe i przywraca zderzakowi pełną sprawność. Na koniec zderzak po naprawie należy – podobnie jak ten zupełnie nowy – pomalować, aby przywrócić mu pełną estetykę.

Ile to kosztuje? Cena nie zależy od marki ani też od klasy pojazdu. Zderzaki w zdecydowanej większości aut poruszających się po naszych drogach są wykonane z podobnej jakości tworzywa sztucznego. Na wysokość wydatku wpływa zatem stopień uszkodzenia samego zderzaka. Im większy i im więcej miejsc do „zespawania”, tym większy jest koszt. W przypadku naprawdę niewielkich uszkodzeń cena może się zamknąć nawet poniżej 100 zł. Może być jednak znacznie wyższa, jeżeli pęknięcie jest poważne.

Naprawa czy wymiana: co się bardziej opłaca?

Jeśli wymiana – to tylko na oryginalny zderzak dopasowany do modelu i marki Twojego pojazdu. Inwestycja w zamienniki może być nieopłacalna – mogą się po prostu nie do końca zgrać z konstrukcją Twojego auta. Tańszą alternatywą dla nowego, oryginalnego zamiennika może być ten używany.

Najczęściej naprawa zderzaka jest mniej kosztowna niż jego wymiana. Jak jednak wspomnieliśmy, koszt reperacji zależy od skali zniszczeń. Aby podjąć słuszną decyzję związaną z naprawą lub wymianą, warto udać się do sprawdzonego mechanika. Specjalista dokładnie sprawdzi stan tego elementu i zaproponuje optymalne rozwiązanie.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%