Zamknij

Jak sprawdzić czy wezwanie do zapłaty jest autentyczne?

07:55, 13.05.2018 . Aktualizacja: 17:49, 18.05.2018
Skomentuj

Okazuje się, że fałszywe wezwania do zapłaty, są kolejną metodą na wyłudzenie pieniędzy.

Zachowaj czujność

Schemat jest podobny. Najczęściej nie sprawdzamy źródła sporządzonego wezwania i automatycznie realizujemy przelew. Zdarza się również, że dokument chowamy na dno szuflady i staramy się o takiej należności zapomnieć. Akurat w przypadku fałszywych wezwań jest to lepsza opcja niż regulowanie takiej opłaty.

Z reguły nieczęsto otrzymujemy wezwania do zapłaty. Jeśli więc takie pismo dostajemy, nie potrafimy od razu rozpoznać jego autentyczności. Zawsze jednak powinna nam się zapalić „czerwona lampka”. Jeśli nie mamy pewności co do powstałego zadłużenia i nie możemy śmiało powiedzieć „mam długi do spłacenia”, stosowność pisma zawsze trzeba sprawdzić u źródła. Wystarczy telefon do instytucji, która została wskazana jako wierzyciel, by się w tym zakresie upewnić.

Standard pisma

Fałszywe pisma możemy niestety otrzymywać z różnych źródeł. To najczęściej urzędy wszelkiego rodzaju, ale też komornicy, firmy windykacyjne, ubezpieczyciele. Zdarza się, że nazwa instytucji została wskazana prawidłowo, zmieniony został jedynie numer konta bankowego, na jaki mają trafić nasze pieniądze.

Autentyczne pismo będące wezwaniem do zapłaty zawiera zawsze:

  • dane wierzyciela, w tym jego dane teleadresowe,
  • tytuł zadłużenia,
  • kwotę konieczną do zapłaty,
  • numer konta, na jaki należy wpłacić należność wraz z imiennym wskazaniem odbiorcy oraz nazwą banku, który prowadzi rachunek,
  • pieczątkę oraz podpis osoby, która wezwanie wysyła.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Co ważne, fałszywe wezwania do zapłaty wysyłane są nie tylko listem pocztowym. Coraz częściej oszuści decydują się na takie powiadomienia wysyłane w formie maila. Może zdarzyć się również, że oszust do nas zatelefonuje i przedstawi rzekomą podstawę zadłużenia.

Pamiętajmy, że żadna szanująca się instytucja nie wyśle upomnienia drogą mailową ani tym bardziej telefoniczną. Jeśli takie zawiadomienie jednak otrzymaliśmy, zawsze należy sprawdzić jego autentyczność, dzwoniąc do siedziby bądź osobiście się do niej udając.

Najczęstsze sztuczki oszustów

Konieczna staje się dokładna weryfikacja każdego wezwania do zapłaty. Oszuści działający na szeroką skalę, posuwają się coraz bardziej. Nie tylko podają się za reprezentantów znanych instytucji, ale tworzą zupełnie nowe.

W pismach zawsze zapewniają o konieczności zapłaty za usługę, z której nie skorzystaliśmy. Dokument wygląda profesjonalnie i na pierwszy rzut oka może nie wzbudzać naszych podejrzeń. Czasem wystarczy jedna zmieniona cyfra w numerze konta bankowego, by środki trafiły do złodzieja. Ważna jest nasza czujność i ostrożność, tym bardziej, jeśli nie możesz przyznać bo wszystkie płatności starasz się dokonywać regularnie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JaxJax

0 0

W razie potrzeb warto skorzystać z usług firmy ICG Group, dzięki której można łatwo i szybko odzyskać swoje należności. 09:11, 24.04.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%