Znaki umożliwiające czytanie przez niewidomych zostały dopracowane przez Louisa Braille’a. Kombinacja sześciu wypukłych elementów opracowana na podstawie systemu, który pierwotnie miał być wykorzystywany przez wojsko jest prosta i logiczna.
Obecnie alfabet Braille'a charakteryzuje się uniwersalnym zastosowaniem. Tabliczki brajlowskie można spotkać nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale również w instytucjach, a nawet obiektach prywatnych.
Do produkcji tabliczek wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. W przestrzeni publicznej można znaleźć modele wykonane m.in. z tworzyw sztucznych i stali nierdzewnej. Wszystkie wyróżniają się płaską powierzchnią zapewniającą komfortowe odczytywanie informacji. Gdzie można je spotkać? Są one wykorzystywane m.in. do opisu pomieszczeń. Wówczas tabliczka znajduje się na drzwiach. Widnieją na niej m.in. informacje dotyczące osoby pracującej w konkretnym pomieszczeniu, jej stanowiska lub funkcji jaką pełni. Coraz większą popularnością cieszą się tabliczki przyklamkowe. Ponadto oznaczenia tego typu służą do numeracji szafek i pomieszczeń. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia orientację i co za tym idzie, funkcjonowanie osoby niewidomej lub niedowidzącej.
Kolejnym zastosowaniem są muzea, a dokładniej, opis wystawionych eksponatów. Na tabliczkach umieszcza się nie tylko informacje o twórcy, ale również opis konkretnego dzieła, a nawet krótki rys historyczny. Gdzie jeszcze można je spotkać? W niektórych biurowcach, obok grafik informujących o firmach, które mają siedzibę w danym budynku, znajduje się także tabliczka brajlowska. Dzięki temu, osoby niewidome też mogą zapoznać się z tymi informacjami. Przeważnie na tabliczkach, oprócz nazwy przedsiębiorstwa, widnieje komunikat o piętrze lub numerze pokoju, w którym mieści się siedziba firmy.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę Dotknijdruk.pl