Zamknij

Gdzie kupić winietę online?

11.00, 07.12.2022 . Aktualizacja: 11.00, 07.12.2022

Większość krajów europejskich pobiera opłaty za przejazd autostradami oraz drogami szybkiego ruchu. Na niektórych trasach znajdziemy bramki, w których należy uiścić taką opłatę, ale coraz częściej spotykane są również winiety. Do niedawna dało się je kupić w formie naklejki naklejanej na przedniej szybie samochodu. Obecnie jednak bardziej popularne są winiety elektroniczne. Gdzie zatem kupić winietę online?

Podróże małe i duże samochodem 

Samochodowe podróżowanie w celach turystycznych czy biznesowych może nieść ze sobą mnóstwo frajdy. Tym bardziej, że to właśnie w taki sposób można zobaczyć jak najwięcej w stosunkowo krótkim czasie. Wiele krajów Europy jest kiepsko skomunikowanych, stąd też popularne staje się wypożyczanie samochodu lub wyjazd własnym autem. Z drugiej strony wiąże się to z koniecznością uiszczenia opłat na wielu trasach i posiadania wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego za granicą. 

Kraje takie, jak Austria, Szwajcaria, Czechy, Węgry, Bułgaria, Słowacja czy Słowenia wymagają posiadania winiet, jeśli zamierzamy korzystać z dróg ekspresowych. W przypadku Słowenii sytuacja jest o tyle zawiła, że na ten moment honorowane są wyłącznie winiety elektroniczne. Na szczęście wszystko da się zrobić online. W tym celu najlepiej skorzystać z Vignetteslovenia - jest to oficjalny sprzedawca tych słoweńskich winiet. Warto tutaj także dodać, że w zalezności od kraju, cena oraz ważność winiety mogą się od siebie znacząco różnić, dlatego takie informacje należy sprawdzić przed podróżą. 

Winiety online - sposób na komfortową podróż

Nie ma co ukrywać, że podróżowanie samochodem ma mnóstwo zalet. Co prawda, trzeba w kosztach uwzględnić ubezpieczenia, przegląd pojazdu, paliwo, noclegi, jedzenie czy właśnie winiety, ale z drugiej strony jest to bardziej komfortowa forma podróżowania. Winiety na ten moment obowiązują w aż 8 krajach europejskich. Kierowcy taką opłatę muszą uiścić od razu po przekroczeniu granicy. Gdy posiadamy winietę możemy legalnie i bez trudności przemierzać najpiękniejsze zakątki Europy, ciesząc się szybką podróżą.

Oczywiście, wszystko da się zrobić taniej. W wielu miejscach alternatywą jest poruszanie się lokalnymi drogami, ale należy brać tutaj pod uwagę fakt, że są one w złym stanie i są kiepsko oznaczone. W rezultacie narażamy wówczas nasz samochód na uszkodzenia, tracimy komfort i cenny czas, który w normalnej sytuacji moglibyśmy poświęcić na zwiedzanie zabytków czy na rozkoszowanie się bliskością natury. 

Kary za brak winiety 

Za brak winiety przewidziane są dość wysokie kary. W przypadku np. Słowenii mogą one wynosić nawet do 800 euro! Czasami może to prowadzić do konieczności zmiany obranej trasy, co generuje koszta i wydłuża czas podróży. W Austrii za brak winiety zapłacimy mandat do 120 euro, a w Czechach do 20 000 koron. W Słowacji mowa natomiast o “zaledwie” 60 euro. 

Swoją podróż samochodową najlepiej zaplanować z dużym wyprzedzeniem, aby nie musieć potem martwić się dodatkowymi problemami. Oczywiście, istnieją też miejsca, w których nic nie zapłacimy za przejazd drogami szybkiego ruchu. Mowa tutaj m.in. o Niemczech, gdzie jedyne opłaty pobiera się od pojazdów o masie większej niż 7,5 tony. Niekiedy też trzeba zapłacić kilka euro za przejazd tunelem, a konkretnie mowa tutaj o dwóch konstrukcjach, czyli Herrentunnel i Warnotunnel. Za winiety nie zapłacimy też w Chorwacji czy podczas wyprawy przez Czarnogórę.

Ciekawym miejscem jest również Szwajcaria. Tutaj oferowane są wyłącznie winiety roczne, co dla wielu osób może być nie lada zaskoczeniem. W większości miejsc mamy klasyczny podział na winiety weekendowe, miesięczne, półroczne oraz roczne. Czasami zdarzają się również opcje winiet tygodniowych. Wszystko zależy od konkretnego kraju, dlatego, jeśli w planach mamy przejazd przez wiele państw europejskich, to koniecznie wszelkie informacje na ten temat, trzeba sprawdzić przed podróżą. 

W przypadku Szwajcarii winiety roczne dotyczą zarówno kierowców pojazdów o masie nie przekraczającej 3,5 tony, jak i motocyklistów. Cena takiej winiety to około 200 zł, a za jej brak grozi mandat w wysokości aż pięciokrotności wartości winiety wraz z obowiązkiem jej zakupienia pomimo opłacenia kary. 

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%