Zamknij

Bezrobocie frykcyjne – co to takiego?

08.46, 13.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08.46, 13.12.2022

Bezrobocie zazwyczaj wzbudza w ludziach negatywne skojarzenia. W rzeczywistości jednak istnieje wiele rodzajów tego zjawiska, a nie każdy z nich ma negatywny wpływ na funkcjonowanie gospodarki państwowej. Do tych mniej szkodliwych z pewnością należy tak zwane bezrobocie frykcyjne. Na czym polega i jakie są najczęstsze jego przyczyny?

Czym jest bezrobocie frykcyjne?

Bezrobocie frykcyjne to powszechne zjawisko, będące owocem nieustannych zmian, jakie zachodzą na rynku pracy, którego w żaden sposób nie da się uniknąć. Jest ono bowiem ściśle związane z poszukiwaniem przez ludzi innego miejsca zatrudnienia lub przerwami w pracy, wynikającymi z sytuacji życiowych. Bezrobocie frykcyjne jest więc przejściowym, krótkookresowym czasem, który pracownicy wykorzystują na znalezienie najkorzystniejszej oferty pracy ze swojej perspektywy. Co więcej, w tym wypadku nie można mówić o korelacji braku zatrudnienia z problemami ze znalezieniem pracy. Przerwa w zatrudnieniu jest bowiem uznawana za naturalną.

Najczęstsze przyczyny bezrobocia frykcyjnego

Przyczyn bezrobocia frykcyjnego może być wiele – wystarczy, że jakiś pracownik odczuł potrzebę zmiany firmy lub wykonywanej dotychczas profesji. Współcześnie chęć przebranżowienia się to prawdopodobnie najczęstszy powód tego typu bezrobocia. Często jest ono wykorzystywane również w celu poszerzenia kompetencji czy kwalifikacji. Przyczyną bezrobocia frykcyjnego może być również zmiana miejsca zamieszkania, a co za tym idzie, otoczenia zawodowego. W takiej sytuacji znalezienie najkorzystniejszej oferty pracy w nowym miejscu może zająć nieco czasu.

Bezrobocie frykcyjne dotyka też absolwentów, którzy dopiero rozpoczynają budowanie swojej kariery zawodowej, jak również osób poszukujących nowej pracy po długim urlopie chorobowym czy macierzyńskim.

Gdzie najlepiej poszukiwać ofert pracy?

Pomimo tego, iż bezrobocie frykcyjne zazwyczaj trwa stosunkowo przez krótki okres czasu, każda osoba, która znalazła się w takiej sytuacji, pragnie jak najszybciej wrócić do codziennych obowiązków zawodowych. W takiej sytuacji najważniejsze jest zatem intensywne poszukiwanie atrakcyjnego stanowiska pracy. Aby usprawnić cały proces, warto więc systematycznie przeglądać oferty pracy, pojawiające się na ogólnopolskich portalach z ogłoszeniami o pracę. W poszukiwaniu najlepszej propozycji przydatne mogą okazać się również media społecznościowe – a szczególnie dedykowane grupy z pracą w danej okolicy.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%