Deska kompozytowa to innowacyjny produkt, który łączy w sobie wytrzymałość i długowieczność tworzywa sztucznego z walorami estetycznymi drewna. Z sezonu na sezon, deski tego typu zyskują coraz większą popularność wśród profesjonalistów i amatorów majsterkowania. Deski kompozytowe to idealny budulec tarasów, balkonów i elewacji, jednak nie każdy wie, jak się z nim obchodzić. Na szczęście Ty masz od tego nas!
Jesteś złotą rączką i planujesz swoje nowe przedsięwzięcie? Marzy Ci się wspaniały, własnoręcznie wykonany taras z deski kompozytowej? A może tylko przymierzasz się do przygody z majsterkowaniem? Niezależnie od tego, który scenariusz jest Ci najbliższy, dzisiejsze praktyczne porady powinny Cię zainteresować.
Deski kompozytowe składają się z mączki drzewnej oraz lepiszcza w postaci tworzywa sztucznego, najczęściej HDPE lub PVC, dzięki wyglądają dokładnie, jak te wykonane z litego drewna, a przy tym nie korodują, mają właściwości antypoślizgowe i ich czas eksploatacji sięga nawet dwudziestu lat. Deska tarasowa kompozytowa to nowoczesny budulec, który doskonale sprawdza się do budowy tarasów, ponieważ nie wymaga konserwacji, jest wytrzymały i odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i negatywne skutki oddziaływania czynników atmosferycznych.
Oto podstawowe zalety tego rozwiązania:
Oto proces budowy tarasu z desek kompozytowych w pigułce.
Pierwszym etapem w budowie tarasu jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie wygodnego podłoża jest wylewka betonowa, chociaż znajdują się także śmiałkowie pracujący na wyrównanym gruncie. Jednak jest to wariant znacznie trudniejszy.
Kiedy podłoże przygotowane, warto odpowiednio rozplanować ułożenie desek w przestrzeni i określić swoje zapotrzebowanie na materiały. Możliwe, że część desek będzie trzeba przyciąć, aby odpowiadały wymiarom tarasu.
Teraz czas na faktyczną pracę. Zaczynamy od umiejscowienia legarów, do których przymocowane będą deski – legary powinny być umiejscowione prostopadle do kierunku ułożenia desek pod łączeniami i przy filarach w odstępach co 40-50cm. Kiedy legary przymocowane, należy przystąpić do ułożenia desek. Każdą deskę przymocuj przy użyciu specjalnych łączników i dokładnie dokręć.
Wykończenie polega na przycięciu krawędzi podłogi tak, by była ona idealnie równa oraz montażu zaślepek i listew wykończeniowych.
Samodzielna budowa tarasu z deski kompozytowej to czasochłonne, ale bardzo satysfakcjonujące zajęcie. Warto jednak pamiętać, że brak wiedzy i doświadczenia może Ci je skutecznie utrudnić, a nawet uniemożliwić, dlatego wykorzystaj nasze rady, a jeśli nie czujesz się na siłach, po prostu zatrudnij specjalistę. Powodzenia!