Zamknij

Rodzaje kredytów samochodowych. Jak znaleźć ten najtańszy?

. + 10:33, 24.02.2023 Aktualizacja: 10:34, 24.02.2023

Czy planujesz wziąć kredyt na samochód i szukasz najkorzystniejszego rozwiązania? Jeśli tak, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Poznaj rodzaje kredytów samochodowych i sprawdź, który z nich najlepiej wpisze się w twoje oczekiwania.

 

Na kredyt samochodowy decyduje się wiele osób. To dobre rozwiązanie, o ile wybierzesz finansowanie dopasowane do twojej sytuacji materialnej oraz oczekiwań względem kosztów. Nie warto przy tym ograniczać się do standardowej opcji, istnieją bowiem różne rodzaje kredytów samochodowych. Jakie? O tym poniżej.

Kredyt samochodowy – dostępne możliwości

Chociaż największą popularnością cieszą się standardowe kredyty samochodowe, istnieje możliwość skorzystania z innych opcji finansowania. 

Standardowy kredyt samochodowy 

Standardowy kredyt samochodowy pozwala stać się właścicielem pojazdu w momencie spłaty ostatniej raty. W zależności od oferty konkretnego banku istnieje możliwość uzyskania finansowania bez wpłaty własnej. Wówczas auto jest w całości finansowane przez bank – w ramach kredytu. 

Kredyt 50/50

Kredyt jednoratowy 50/50 to opcja, która pozwala nabyć samochód na atrakcyjnych warunkach. Wynika to ze specyfiki tej formy finansowania:

  • kredytobiorca wpłaca 50% wartości pojazdu w momencie zakupu,
  • pozostałe 50% regulowane jest po 12 miesiącach. 

Jeśli chodzi o tego rodzaju kredyt samochodowy, kalkulacja wskazuje na niskie koszty całkowite. Minusem jest jednak konieczność dysponowania pokaźną gotówką – rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych w momencie podpisywania umowy. 

Kredyt balonowy 

Kredyt balonowy jest specyficzną formą finansowania, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Jego cechami charakterystycznymi są niskie miesięczne raty oraz wysoka ostatnia rata (tzw. rata balonowa). 

Za przykład może posłużyć Kredyt niższych rat Toyota Easy dostępny w ofercie Toyota Banku (RRSO 11,88%). W porównaniu ze standardowym finansowaniem raty mogą być nawet 40% niższe. Zaś ostatnie zobowiązanie można spłacić w całości z własnych środków lub rozłożyć na kolejne raty. Na korzyść przemawia również opcja wymiany auta na nowe pod koniec umowy – bez angażowania własnych pieniędzy. Zapewnia to gwarancja odkupu pojazdu przez dealera – uzyskane środki przeznacza się wówczas na spłatę raty balonowej oraz wkład własny kolejnego kredytu. 

Najtańszy kredyt – czy zawsze jest najlepszy?

Jeśli chodzi o kredyt samochodowy, kalkulacja, jako najtańszą opcję wskazuje finansowanie w systemie jednoratowym 50/50. Warto jednak zastanowić się, czy najniższe koszty całkowite oznaczają, że kredyt samochodowy jest najlepszy?

Aby zaciągnąć finansowanie na atrakcyjnych dla warunkach, warto przeanalizować własne oczekiwania. Odpowiedz sobie na pytania:

  • Czy zależy ci na tym, aby finalnie kredyt kosztował jak najmniej?
  • Czy wolisz nie obciążać domowego budżetu ratami?

Jeśli chcesz płacić możliwie jak najniższe miesięczne zobowiązanie i jednocześnie nie dysponujesz sporą gotówką na start, postaw na balonowy kredyt samochodowy. Dzięki niskim miesięcznym ratom zachowasz płynność finansową.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%