Neurochirurg to lekarz medycyny, specjalizujący się w leczeniu i diagnostyce pewnych chorób układu nerwowego. W skład jego specjalizacji wchodzi mózgowie, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe wraz z układem naczyniowym dostarczającym krew do tych elementów organizmu.
Bbiorąc pod uwagę choroby występujące w obrębie układu nerwowego, w których leczenie farmakologiczne nie dało efektów, lekarz pozwala pacjentowi przyswoić wiedzę o operacji i podjąć decyzję. To strategia, która pozwala na wybranie odpowiedniego modelu postępowania. Dyskopatie szyjne, lędźwiowe czy piersiowo-lędźwiowe wymagają technik małoinwazyjnych, zaś guzy mózgu czy choroby nowotworowe w obrębie kręgosłupa lub mózgu - już bardziej zaawansowanych. I tu pojawia się - obok problemu fizycznego - problem psychiczny, jakim jest obawa w interwencję w organizm człowieka. Te przeprowadzane w kręgosłupie lub mózgu, zawsze wywołują silne emocje.
Mało kto z nas wie, że do neurochirurga powinniśmy się udać nawet z takimi “błahostkami” jak przewlekłe bóle głowy. Te, które pojawiają się zdecydowanie zbyt często i z każdym razem coraz bardziej nam ciążą uciążliwe, powinny być wskazaniem do wizyty u neurochirurga. Tym bardziej, gdy towarzyszą im nudności czy dziwne wrażenie wirowania. Nie powinniśmy ich lekceważyć, podobnie jak specyficznych bólów kręgosłupa. A bywa przecież, że to, co dzieje się z naszymi plecami jest następstwem starzenia, i zazwyczaj bagatelizujemy tzw. łamanie w krzyżu. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie dolegliwości same niestety nie ustąpią, a z wiekiem będą się jedynie nasilać. A przyczyny bólu kręgosłupa mogą być naprawdę różne. Powodować je może osteoporoza, uraz a w niektórych przypadkach - także nowotwór. I właśnie z tego powodu nie warto zwlekać z wizytą u neurochirurga, ponieważ od odpowiednio szybkiej diagnozy zależy termin wdrożenia leczenia.
Rolą tego specjalisty jest postawienie diagnozy, na podstawie zleconych badań, które zakwalifikują pacjenta do leczenia farmakologicznego bądź do interwencji chirurgicznej. Choroby układu nerwowego i stopień ich zaawansowania neurochirurg rozpoznaje się między innymi dzięki: