Zamknij

Zastosowanie tradycyjnej fali na dachu

art. sponsorowany + 15:19, 14.04.2023 Aktualizacja: 15:19, 14.04.2023

Trendy w architekturze nie zmieniają się z dnia na dzień. Najszybciej reagującym na zmieniającą się modę jest budownictwo komercyjne - biurowe lub handlowe. Natomiast w przypadku jednorodzinnych domów inwestorzy stosują to co cieszy się niesłabnącą popularnością. Nadal częściej wybierane od dachówek i blachodachówek o płaskim profilu są pokrycia dachowe, które posiadają przetłoczenia w formie fali. Co jest powodem stałego zainteresowania falą na dachu i w jakim stylu sprawdzi się najlepiej?

Co sprawia, że tak podoba nam się fala na dachu?

Pofalowana powierzchnia dachu jest bardzo tradycyjną wizją przez którą inwestorzy nie zwracają uwagi na inne alternatywy. Jest to nieświadomy obraz w wyobraźni z czasów dzieciństwa - warowne zamki, kościoły pałace oraz wiejskie domki oglądane w Polsce czy na zagranicznych wycieczkach - wyróżniają się dachami o mniej lub bardziej pofalowanym formacie. Jest to czymś naturalnym, ponieważ rzymskie czy greckie budowle wyrobiły sobie własny styl i charakterystyczny wzór na dachu. Współczesne budownictwo wykorzystuje wiele stylów architektonicznych, zastosowanie fali na dachu posiada różne warianty mające uniwersalne zastosowanie. Spowodowało to, że producenci wzorują swoje modele na „rzymskich”, „greckich” czy „holenderskich” dachówkach. Różnica pośród nich polega na tym czy fala jest pojedyncza czy podwójna, regularna czy przesunięta, wyższa lub niższa, czy wypłaszczenie jest delikatne czy nie. Cechy te decydują o charakterystycznym rysunku powstałym przez grę światła i cienia, który nadaje dla budynku dynamiczny lub spokojny wygląd.

Jak odpowiednio dobrać blachodachówkę?

Fala najczęściej daje dobrze znane dla nas uczucie. Z tego względu blachodachówka jest doskonałym wyborem dla osób chcących zachować tradycyjny wygląd zarówno na dachach prostych, czyli dwuspadowych i bardziej skomplikowanych. Ostateczną decyzję pomoże podjąć kilka ogólnych zasad:

- wzór z małą i dużą falą dobrze zaprezentuje się na nieskomplikowanych dachach, a na dach posiadający lukarny i zagłębia sprawdzi się mniejszy format blachodachówki z mniejszą falą (np. blachodachówka panelowa MODUS firmy Blachy Pruszyński);

- spokojny i harmonijny charakter zapewni blachodachówka z symetryczną, małą falą, natomiast dynamiczności i wyrazistości nada przesunięcie fali i wyższy profil (np. blachodachówka panelowa SZAFIR firmy Blachy Pruszyński);

- czerwone i brązowe kolory kojarzone są z elegancją i tradycyjnym stylem, szarości z nowoczesnością i minimalizmem, a czerń z indywidualizmem i elegancją;

-przy wyborze blachodachówki należy sięgnąć po porady projektanta lub dekarza, gdyż poszczególne modele powinno układać się na dachach o nachyleniu minimum 9°, inne 15° lub 20°.

Dlaczego blachodachówki faliste?

Blachodachówki ceramiczne i betonowe przestały już cieszyć się ogromną popularnością, dlatego producenci, w celu zdobycia klientów, zaczęli wykorzystywać coraz nowsze technologie przy produkcji a materiał jakim jest stal daje wiele możliwości dla rozwoju tego pokrycia. Blachodachówka panelowa LOARA jest wartym uwagi produktem posiadającym symetryczny profil z wypłaszczeniem i małą, podwójną falą w najwyższym punkcie. Ciekawy design sprawia, że pokrycie to wygląda artystycznie i nowatorsko. Dodatkowo blachodachówka LOARA dostępna jest w wersji arkuszy ciętych na wymiar oraz w formie małych paneli, umożliwiając szybki i dokładny montaż na dachach prostych i skomplikowanych. Blachodachówka REN daje zupełnie inny efekt, jest pierwszą blachodachówką o pochyłym kształcie na rynku. Nagrodzona została Złotym Medalem Międzynarodowych Targów BUDMA 2018. REN przez swój wyróżniający się, wyrazisty charakter, sprawdzi się na ekstrawaganckich dachach skomplikowanych. Blachodachówka REN równie efektownie może wyglądać na prostych, dwuspadowych dachach, co doskonale pokazują realizacje zamówień.

Funkcjonalność blachodachówki falistej

Ważną zaletą blachodachówki falistej jest fakt, że skutecznie odbija promienie słoneczne. Na jej trwałość oraz wygląd ma wpływ wiele czynników. Najważniejszym z nich jest rodzaj użytej powłoki ochronnej. Służy ona do zabezpieczenia stali przed rdzą , promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi. Powłoki poliuretanowe i hybrydowe cieszą się najlepszymi parametrami, ich skład i grubość umożliwia producentom nałożenie gwarancji nawet na okres 50 lat. Równie ważnym czynnikiem zapewniającym trwałość i estetykę blachodachówki falistej jest jej prawidłowy montaż. W tym celu warto zatrudnić doświadczoną i rekomendowaną ekipę dekarską, która stosuje się instrukcji producenta. Następnym ważnym czynnikiem jest systematyczny przegląd i konserwacja dachu, które szybko pomogą nam pozbyć się ewentualnych usterek nie rozwijając się dalej i nie powodując gorszych szkód.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%