Nie ma pytania, na które odpowiedzi nie zdobędziesz w internecie — problem w tym, że aby znaleźć w nim rzeczywiście wartościowe treści, trzeba się czasem trochę pomęczyć. Przedstawiamy ccFound — rewolucyjną platformę e-learningową, której twórcy chcą „zuberyzować” proces dzielenia się wiedzą i połączyć ze sobą jej poszukiwaczy oraz prawdziwych ekspertów w swoich dziedzinach.
Zacznijmy od początku — ccFound to stworzona przez Piotra Michalaka (polskiego inwestora) platforma edukacyjna, której celem jest… właśnie. „Uberyzacja” dostępu do wiedzy. Twórcy ccFound nazywają swoją platformę pierwszą na świecie „wyszukiwarką umysłów” - przestrzenią, która łączy najlepsze funkcjonalności klasycznych platform learningowych, portali społecznościowych i serwisów Q&A.
Rozwojowi ccFound (bo trzeba to zaznaczyć — mówimy o platformie, która dopiero się rozwija!) przyświeca prosty pomysł. Integrując w jednym miejscu niemal wszystkie formy dzielenia się wiedzą, jakie oferuje internet — od dyskusji w małych społecznościach, przez e-booki i webinary po w pełni ustrukturyzowane kursy — można skrócić „drogę do wiedzy” do minimum. To logiczne — im więcej wartościowych treści mamy na wyciągnięcie ręki, tym większa szansa, że znajdziemy w nich odpowiedzi na nasze pytania.
I to właśnie wyróżnia dostępną na https://ccfound.com/pl platformę na tle najpopularniejszych projektów edukacyjnych — Udemy, Coursery czy Stack Exchange. ccFound integruje treści, które zazwyczaj są rozsiane po różnych platformach — i dokłada do nich znane z Facebooka możliwości budowania społeczności oraz charakterystyczny feed.
To, do jak różnorodnych form nauczania ccFound otwiera nam drzwi nie miałoby jednak żadnego znaczenia, gdyby nie skuteczny system dostarczania nam naprawdę wartościowych treści.
Cała platforma opiera się na bardzo prostym systemie tagów. Eksperci publikujący swoje materiały mają możliwość oznaczenia ich zestawem kilku słów kluczowych określających dziedzinę, której dotyczą. Dzięki temu na naszym feedzie pokażą się propozycje treści „skrojonych” pod nasze zainteresowania! Co ważne, tagi na ccFound działają także i w drugą stronę. Jeżeli oznaczymy nimi wpis z trapiącym nas pytaniem, to trafi on na feed tych ekspertów, którzy faktycznie mogą znać na nie odpowiedź. Proste i skuteczne!
Każda platforma, której sercem są treści publikowane przez użytkowników ma jednak jeden, szalenie poważny problem. Jest nim weryfikacja informacji. Twórcy ccFound próbują sobie radzić z nim na kilka sposobów: umożliwiając ocenę zamieszczanych treści (co oddziela prawdziwych ekspertów od tych, którzy ich „udają”) oraz oznaczanie ich pod kątem praktycznej wartości dla społeczności, a także wykorzystując tzw. system sądowniczy, czyli… typową dla przestrzeni internetowych moderację — rozstrzygającą wszystkie sprawy sporne i reagującą na problematyczne wpisy.