Internet światłowodowy zyskuje coraz większą popularność, na co wpływ ma nie tylko jego szybkość, ale przede wszystkim niezawodność. By nie przepłacać, warto wiedzieć, jak dobrać ofertę do swoich potrzeb. Nie mniej ważne jest także przygotowanie miejsca pod montaż światłowodu. O czym więc trzeba pamiętać przed podpisaniem umowy? Czas to sprawdzić.
Choć najnowocześniejsza technologia dostępu do sieci staje się coraz popularniejsza, w Polsce nadal jest wiele miejsc, w których takiego przyłącza nie da się zamontować. Właśnie dlatego nie obejdzie się bez sprawdzenia, czy w miejscu zamieszkania istnieje taka możliwość. Osoby zastanawiające się, kto mógłby zainstalować światłowód w Rzeszowie, w pierwszej kolejności powinny wejść na stronę z mapą zasięgu Play. Dlaczego? Ponieważ właśnie ten operator dysponuje jedną z najbardziej rozbudowanych sieci światłowodowych w Polsce.
Rzeszów, jako miasto wojewódzkie, objęty jest bardzo dobrym zasięgiem Play. Z dostępnej na stronie operatora mapy wynika, że niezakłócony dostęp do sieci w stolicy Podkarpacia mieszkańcy mają zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Co ważne, z optymalnego dostępu do internetu światłowodowego mogą korzystać także mieszkańcy innych miast i wsi regionu. Dzięki temu oferta operatora przyniesie korzyści również osobom mieszkającym daleko od największych lokalnych ośrodków.
Kolejną podstawową kwestią w wyborze oferty internetu światłowodowego jest prędkość transferu danych. Od niej zależy nie tylko to, co najważniejsze, czyli jak szybko sieć będzie działać, ale także cena abonamentu. Z tego powodu warto zastanowić się, czy na pewno potrzebny jest najwyższy, a tym samym najdroższy pakiet. Dobór oferty należy dopasować do liczby użytkowników i sprzętów, które będą korzystać z przyłącza.
Propozycje operatorów obejmujące internet o prędkości nawet 1 Gb/s sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie z sieci korzysta kilka osób. Tak szybki transfer ma też znaczenie, gdy część z użytkowników potrzebuje sieci do zadań mocno obciążających połączenie. Przykładami takich aktywności są streaming w wysokiej rozdzielczości, rozgrywka w najwyższych ustawieniach graficznych oraz pobieranie i wysyłanie dużych plików.
W niejednym domu równie dobrze sprawdzą się wolniejsze przyłącza. Jak to możliwe? Im mniej osób jednocześnie łączących się z siecią, tym mniejszy podział transferu. Jeśli więc z routerem na ogół połączy się np. jedno czy dwoje użytkowników, do tego używających sieci do mniej zasobożernych zadań (oglądania filmów i grania w niższych rozdzielczościach, przeglądania stron itp.) równie dobrze wystarczy przyłącze o prędkości kilkuset Mb/s.
Szybkie oraz odporne na zakłócenie przyłącze światłowodowe nie będzie działać perfekcyjnie bez właściwie dobranego routera. Odpowiednią przepustowość zapewniają modele dwuzakresowe. W jaki sposób? Na wolniejsze pasmo o częstotliwości 2,4 GHz kierują użytkowników wykonujących mniej zasobożerne czynności, a na szybsze, czyli 5 GHz, osoby potrzebujące w danym momencie szybszego transferu danych.
Klienci zainteresowani dostępem do takiej sieci na szczęście nie muszą samodzielnie wybierać routera. Z pomocą przychodzi Play oferujący nowoczesne dwuzakresowe urządzenia, do tego obsługujące najnowszą technologię Wi-Fi 6, która kieruje sygnał wprost do smartfona, laptopa lub innego sprzętu. Co więcej, proponowany przez operatora router zapewnia bezpieczeństwo i prywatność w trakcie korzystania z internetu. Jest to możliwe dzięki funkcjom tworzenia osobnego kanału dostępu do sieci dla gości oraz blokadzie rodzicielskiej.
Ostatnia, ale nie mniej ważna sprawa, to wybór miejsca, w którym znajdzie się router. Jeśli w mieszkaniu z sieci korzystać będzie kilka osób, a każda głównie w swoim pokoju, najlepiej, by instalacja i urządzenie znalazły się w centralnej części domu. Może być nim np. przedpokój.
Gdy domowników jest mniej bądź też planują łączyć się z siecią przeważnie z jednego tylko miejsca, na montaż przewodów i routera można wyznaczyć np. salon. W każdym przypadku trzeba brać pod uwagę powierzchnię mieszkania oraz osłabiające zasięg ściany budynku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz