Zamknij

ZUS 2024 - co warto wiedzieć?

08:00, 17.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:01, 17.04.2024
pixabay pixabay

Przedsiębiorcy w naszym kraju mogą wybrać schemat opłacanych składek ZUS, zgodnie z tym, na jakim etapie prowadzenia działalności się znajdują. Ważne jest to, że dostępne schematy są zależne od wielu kwestii, które warto poznać jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia biznesu. Co musimy wiedzieć o składkach ZUS w 2024 roku? Z jakich schematów opłacania składek możemy skorzystać?

ZUS 2024

Z pewnością ZUS 2024 interesuje każdego, kto prowadzi własną firmę w Polsce. Trzeba zauważyć, że dostępność danego schematu dla przedsiębiorcy jest zależna głównie od:

  • Wznowienia działalności gospodarczej
  • Rozpoczęcia prowadzenia własnej firmy
  • Ukończenia okresu ulgi na start lub preferencji
  • Zbiegu tytułów ubezpieczeń
  • Osiągania wysokich przychodów i korzystania ze składek od przychodu
  • Posiadania statusu emeryta itp. 

Więcej istotnych informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy

Ulga na start

Jednym z rozwiązań jest ulga na start, która nie wiąże się z objęciem przedsiębiorcy obowiązkiem ubezpieczeniowym społeczno-zdrowotnym. W takim wypadku rozliczenie składek ZUS odbywa się w ograniczonej formie (opłacane są jedynie składki zdrowotne). Kiedy można skorzystać z ulgi na start? Jest to opcja dostępna dla przedsiębiorcy przez pierwsze 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.  Co ciekawe, sposoby wyliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne są zależne głównie od wysokości dochodu/przychodu i od formy opodatkowania. 

Ulga na start jest dostępna dla nowego przedsiębiorcy, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z prowadzeniem własnej firmy lub dla osoby wznawiającej działalność, po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia. Ma ona charakter dobrowolny, dlatego decyzja o skorzystaniu z ulgi na start jest zależna od naszych preferencji. Jeśli zrezygnujemy z takiego rozwiązania, nie będziemy mogli ponownie z niego skorzystać. 

Preferencyjne składki ZUS

Kolejna propozycja dla nowych przedsiębiorców i tych, którzy ukończyli okres trwania ulgi na start to dwuletnia ulga w opłacaniu składek. To oznacza, że mamy możliwość opłacania pomniejszonych składek za ubezpieczenia społeczne przez 24 miesiące. Podstawą do wyliczeń składek ZUS jest tutaj co najmniej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie bez znaczenia jest też to, że preferencja odnosi się jedynie do składek ba ubezpieczenia społeczne, natomiast składkę zdrowotną opłacamy zawsze w tej samej wysokości. 

Mały ZUS plus

Jeśli przychód w naszej firmie nie przekroczył 120 mln złotych w 2023 roku (przy prowadzeniu działalności przez cały rok), możemy skorzystać z małego ZUS-u plus od stycznia 2024 roku. Co ciekawe, w tej sytuacji składki od dochodu może opłacać ten przedsiębiorca, który:

  • Nie korzysta z preferencyjnych składek ZUS lub ulgi na start
  • W poprzednim roku prowadzić firmę przez minimum 60 dni
  • Nie korzysta z opodatkowania w formie karty podatkowej i jest zwolniony z VAT
  • Nie wykonuje prac na rzecz byłego pracodawcy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Zgłoszenie o skorzystaniu z takiej opcji mogliśmy składać do końca stycznia 2024 roku. 

Duży ZUS

W wielu przypadkach koniecznością jest opłacanie zwykłych składek, czyli tzw. dużego ZUS-u. Podstawą jest tutaj 60% przewidywanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę na miesiąc. W efekcie przedsiębiorca musi opłacać zarówno składki społeczne, jak i zdrowotne. W jakich terminach musimy o tym pamiętać? Wysyłka deklaracji DRA powinna odbywać się do 15 dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc w przypadku spółki z o.o., akcyjnej, spółdzielni, fundacji i stowarzyszeń lub do 20 dnia miesiąca za poprzedni miesiąc w razie składek opłacanych za siebie, przedsiębiorców i inne podmioty nieposiadające osobowości prawnej. Koniecznością jest przestrzeganie tych terminów, tak aby nie narazić się na kłopoty ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Jak widzimy, opłacanie składek ZUS w 2024 roku odnosi się do dostępnych i wybranych schematów, co z kolei zależy od wielu istotnych kwestii.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%