Zamknij

Prawo jazdy kategoria B – co trzeba wiedzieć?

11:26, 19.09.2024 . Aktualizacja: 11:27, 19.09.2024

Zdanie egzaminu państwowego i zdobycie dzięki niemu prawa jazdy to zdecydowanie ważny krok, który wymaga opanowania wielu umiejętności i wiedzy teoretycznej. Posiadanie prawa jazdy i możliwość jazdy własnym samochodem jest jednak dużym udogodnieniem w życiu, dlatego tak wiele osób decyduje się na podjęcie kursu. Kategoria B to jedna z najpopularniejszych kategorii prawa jazdy.

Jakie pojazdy można prowadzić, mając prawo jazdy kat. B?

Prawo jazdy kat. B to dokument państwowy, który poświadcza kwalifikację właściciela do prowadzenia pojazdów. Warto wiedzieć jednak, że nie wszystkimi pojazdami możemy się poruszać. Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia przede wszystkim pojazdów takich jak:

  • Samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej  3,5 tony.
  • Samochody dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony.
  • Busy o wadze nieprzekraczającej 3,5 tony, służące do przewożenia maksymalnie 9 osób (z kierowcą)
  • Pojazdy wolnobieżne (walce, koparko-ładowarki, kombajny rolnicze)
  • Traktory z przyczepą lekką
  • Motorowery oraz quady (te pojazdy muszą spełniać jednak warunki objęte pojazdami kategorii AM)

Kiedy można zdawać prawo jazdy kat. B

Prawo jazdy można zdawać po ukończeniu 18 roku życia, jednak na kurs można zapisać się, mając 17 lat i 9 miesięcy. Wiekiem, który pozwala przystąpić do egzaminu praktycznego, to jednak 18 lat. 

Przed zapisaniem się na kurs prawo jazdy kat. B należy uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Dokument ten można wyrobić w wydziale komunikacji na podstawie dostarczonych dokumentów takich jak: zdjęcie, wniosek, dokument tożsamości, zaświadczenie lekarskie. Aby zdobyć zaświadczenie lekarskie, będziesz musiał zgłosić się na badania lekarskie na prawo jazdy, które przeprowadza uprawniony do tego lekarz orzecznik. Po otrzymaniu zaświadczenia o braku przeciwwskazań możesz wyrobić PKK. 

Ośrodek Szkolenia Kierowców będzie twoim kolejnym miejsce, do którego musisz się zgłosić, by zapisać się na kurs prawa jazdy. Przed tobą już tylko kilka etapów, które musisz przejść, by zdobyć prawo jazdy.

Jak uzyskać prawo jazdy kategorii B?

Uzyskanie prawa jazdy kategorii B przebiega w stałej formule, przez którą muszą przejść każdy z uczestników.

  1. Wykonanie badania lekarskiego i zdobycie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) – Pierwszym krokiem jest wspomniany wcześniej Profil Kandydata na Kierowcę, który możemy uzyskać po wykonaniu badań lekarskich, w których lekarz orzeknie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Złożenie wniosku i wyrobienie PKK daje nam możliwość zapisania się do szkoły nauki jazdy. 
  2. Kurs teoretyczny – to kolejny etap, który każdy z kursantów musi przejść. Kurs teoretyczny zapewnia wykłady i lekcje z zakresu ruchu drogowego i przepisów obowiązujących na drodze. Uwzględniona jest w nim również nauka elementów technicznych pojazdu, poznanie znaków drogowych. Kurs teoretyczny na prawo jazdy kat. B obejmuje 30 godzin zajęć lekcyjnych. 
  3. Egzamin teoretyczny – kolejnym krokiem będzie przystąpienie do egzaminu teoretycznego. Egzamin może zawierać pytania dotyczące znaków drogowych, sytuacji na drodze, pierwszej pomocy. Zdanie egzaminu teoretycznego jest niezbędne, by móc przystąpić do kursu praktycznego.
  4. Kurs praktyczny – nadszedł wreszcie czas, kiedy wsiadasz do samochodu. Kurs praktyczny obejmuje przeważnie 30 godzin, jednak istnieją pakiety, które wydłużają te godziny. Wiele szkół nauki jazdy w swojej ofercie posiada również dodatkowe godziny jazdy, które można wykupić za dodatkową opłatą.
  5. Egzamin praktyczny – ostatni etap kursu na prawo jazdy. Egzamin praktyczny jest państwowym egzaminem, który zwieńcza drogę kursantów. Egzamin przeprowadzany jest w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD). Kandydat jest zobowiązany wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, umiejętnością prowadzenia pojazdu w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Umiejętności kandydata poddawane są wnikliwej ocenie przez egzaminatora. Pomyślne zdanie egzaminu praktycznego sprawia, że kandydat otrzymuje decyzję o wydaniu prawa jazdy.
(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%