Większość z nas wie, że darowizna w najbliższej rodzinie nie wymaga opłacania podatku od spadku i darowizn. Jednakże czasami trzeba dopełnić dodatkowe formalności, aby móc skorzystać z takiego rozwiązania. Poza tym istnieją kwoty wolne od podatku dla danych grup podatkowych. Co warto wiedzieć o darowiźnie od rodziców? Czy jest ona opodatkowana?
Warto zauważyć, że podatek od darowizny odnosi się do wszystkich darowizn. Jednakże niekiedy istnieją pewne zwolnienia, zależnie od grupy podatkowej darczyńcy, dzięki czemu nie trzeba martwić się zapłatą podatku. W przepisach prawnych znajdują się następujące grupy podatkowe w tym zakresie:
Jeśli dojdzie do nabycia rzeczy lub praw majątkowych od tej samej osoby więcej niż raz, wtedy ujmowana jest wartość przekazanej darowizny łącznie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w których doszło do ostatniego nabycia. Podstawą opodatkowania jest zatem suma wszystkich darowizn od jednej osoby w ciągu ostatnich 5 lat! Okazuje się, że w ramach grupy 1 wyróżnia się także grupę O, która obejmuje małżonka, zstępnych i wstępnych, ojczyma, rodzeństwo, pasierba i macochę. W takim wypadku wszystkie darowizny mogą zostać zwolnione z opodatkowania, nawet po przekroczeniu wskazanej kwoty wolnej. Trzeba jednak zgłosić ten fakt do naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (druk SD-Z2). Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Co musimy wiedzieć o podatku od darowizny od rodziców w 2024 roku? Rodzice należą do 0 grupy podatkowej, dlatego nie trzeba opłacać podatku, jednak po przekroczeniu kwoty wolnej musimy pamiętać o obowiązku zgłoszeniowym w US. To oznacza, że darowizna od rodziców o wartości mniejszej niż 36 120 złotych nie musi być zgłaszana w urzędzie skarbowym i jest zwolniona z opodatkowania. Po przekroczeniu tej kwoty należy zgłosić darowiznę do US na formularzu SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od dnia jej otrzymania. Efektem jest zatem możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadku i darowizn.
Nieco inaczej wygląda rozliczenie darowizny środków pieniężnych. Co trzeba wiedzieć na ten temat? Darowizna w grupie 0 o wartości wyższej niż 36 120 zł nie jest opodatkowana wtedy, gdy udokumentujemy jej otrzymanie przekazem pocztowym, dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy lub darowizna wpłynęła na rachunek prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Gdy postawimy na odpowiednią dokumentację, z powodzeniem skorzystamy z prawa do zwolnienia z podatku od spadku i darowizny. Wtedy do formularza dołączyć trzeba dowody otrzymania darowizny, np. w formie wydruku z rachunku bankowego. Pamiętajmy o tym, że do limitu kwoty wolnej od podatku zaliczamy także wszystkie otrzymane darowizny od tej samej osoby w ciągu ostatnich 5 lat.
A co się stanie, gdy nie zgłosimy darowizny od rodziców do urzędu skarbowego? W takim wypadku jest ona opodatkowana na ogólnych zasadach, dlatego koniecznością staje się złożenie deklaracji i zapłata podatku. Często rodzice kupują dziecku mieszkanie, gdy wyjeżdża ono na studia. Obdarowana osoba musi to zgłosić do US na formularzu SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy, gdyż w innym razie trzeba będzie liczyć się z opodatkowaniem podatkiem od spadku i darowizny. Warto pamiętać o tych przepisach, tak aby móc cieszyć się zwolnieniem z podatku, zgodnie z polskim prawem.
Jak widzimy, otrzymana darowizna w wielu przypadkach może być zwolniona z opłacania podatku od spadków i darowizn.