Zamknij

Porządek w ogrodzie - jak go wprowadzić?

00:00, 20.06.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Jak sprawić, żeby zapanował porządek w ogrodzie? Jak stworzyć miejsca do przechowywania? Radzimy w artykule

Porządek w ogrodzie pomaga nam się zrelaksować , dlatego warto jest o niego dbać.

Porządek w ogrodzie pozwala nam poczuć się komfortowo. Relaks w uporządkowanej, jasnej, przyjemnej przestrzeni jest o wiele łatwiejsz, niż w bałaganie. Często jednak nie radzimy sobie z nadmiarem rzeczy w ogrodzie, nie potrafimy znaleźć dobrego sposobu na ich przechowywanie. Tymczasem, w każdej, nawet najmniejszej przestrzeni wypoczynkowej - a może zwłaszcza a niej najbardziej potrzeba - znajdzie się miejsce na mały składzik, domek, czy skrzynię.

Skrzynie ogrodowe pomagają przechowywać rzeczy bezpiecznie i w porządku.

Strefa gospodarcza - dlaczego jest tak ważna?

Strefa gospodarcza to część ogrodu w jakiej znajdują się pojemniki na śmieci, kompostownik, często urządzamy tu wawrzynki, czy ustawiamy linki na pranie. Niestety, bardzo często podczas planowania naszego ogrodu, zapominamy o tej ważnej przestrzeni. Jest to ogromny błąd, gdyż wiele z wyżej wymienionych elementów jest koniecznych w naszym ogrodzie i nie obejdziemy się bez nich, a bezplanowe rozmieszczanie ich w różnych częściach ogrodu, może właśnie wprowadzać nieład i bałagan. Dlatego planując nasz ogród od razu podzielmy go na kilka części, nie zapominając o strefie gospodarczej.

Gdzie powinna być zlokalizowana? Z dala od tarasu, strefy wypoczynkowej czy reprezentacyjne. Możemy podzielić ją na kilka mniejszych stref. Miejsce na śmietniki musi mieć dojazd do ulicy, warzywnik powinien być blisko kuchni, ale jeżeli nie planujmy ozdobnego warzywnika, lepiej jest go schować. Linki na pranie również zasłońmy, starajmy się trzymać je z dala od oczu gości czy przechodniów. Łatwym sposobem na schowanie tego co nieładne jest zastosowanie ona czy w ogrodzie. Szybko porosną wiatę, mur, czy płot.

Konieczne w ogrodzie jest prowadzenie kompostownika - w każdym gospodarstwie domowym w kuchni powstają resztki, podobnie w ogrodzie mamy trawę z koszenia, liście opadające na jesień, czy inne elementy jak gałęzie, nadwyżki roślin. Każdy z tych składników to doskonały materiał na kompost. W wyniku rozkładu tych cząstek, otrzymamy bardzo pożywny dla rośnie, i przyjazny dla środowiska nawóz. Niestety w wyniku rozkładu kompostu może powstawać nieprzyjemny zapach, więc warto umieścić go z dala od okien domu oraz od tarasu.

Kompostownik również przyczynia się do zmniejszenia ilości śmieci w ogrodzie, a więc do zachowania go w czystości.

Uporządkowana strefa ogrodowa daje nam wytchnienie.

Skrzynie, składziki, domki ogrodnika

W każdej przestrzeni są przedmioty, które zawsze leżą w ogrodzie. Poduchy na krzesła, zabawki do piaskownicy, narzędzia ogrodnicze, konewki czy wiadra, węże ogrodowe, a nawet rowery czy inne małe pojazdy. W uporządkowanym ogrodzie każdy z tych przedmiotów ma swoje stałe miejsce.

W najmniejszych przestrzeniach, oraz na drobne rzeczy doskonałej będą skrzynie ogrodowe.

Skrzynie mogą być wykonane z różnych tworzyw. Jednak ze względu na ich funkcję, muszą być bardzo trwałe i nie mogą dopuszczać do zawilgotnienia przedmiotów w swoim wnętrzu. Skrzynie ogrodowe często wykonuje się z tworzywa sztucznego czy metalu. Te dwa tworzywa czynią skrzynie ogrodowe bardzo trwałymi. Technorattan jaki jest tworzywem sztucznym nie poddaje się działaniu wilgoci, nasłonecznienia, a także nie wymaga pielęgnacji. Ogromny wybór plecionek z technorattanu pomaga dopasować skrzynie do każdego stylu ogrodowego. Technorattan jest lekki i sprężysty, więc skrzynia z niego stanowi mobilny mebel. Często skrzynie w małych ogrodach pełnią również funkcje siedziska, czy stolika kawowego. To tworzywo sprostać takim oczekiwaniom. Podobnie jak skrzynie z metalu - bardzo solidne i szczelne, najczęściej malowane proszkowo, co chroni je przed korozją. Ich wadą może być większa waga niż skrzyń z technorattanu.

Domek ogrodnika pomoże przechowywać niezbędne rzeczy na swoim miejscu.

Ciekawym rozwiązaniem są składziki ogrodowe. Te konstrukcje pasują do małych i dużych ogrodów. Składziki bardzo często są wykonane z drewna. Ciekawa opcja jest składzik podwieszany na ścianie budynku, gdzie znajdzie się miejsce nawet dla rowerów. Składziki pomieszczą większe narzędzia, czy małe pojazdy.

Ostatnią propozycją są domki ogrodowe. Te solidne konstrukcje, najczęściej wykonuje się z drewna.

Drewno, jako tworzywo szlachetne i naturalne, bardzo ładnie wygląda w ogrodzie. Jego naturalny charakter komponuje się z roślinnością, podkreślając naturalny charakter ogrodu. Warto wspomnieć, iż drewno bardzo łatwo się obrabia. Aby dopasować drewnianą konstrukcję do przestrzeni ogrodu, możemy ją łatwo pomalować. Dach domków ogrodowych może być wykończony na wiele sposobów - najczęściej jest to papa lub gont, czasami blacha czy dachówka. Ściany muszą być pomalowane impregnatem, który zabezpiecza przed korozją.

Drewno w ogrodzie ociepla przestrzeń. Tu, bardzo uporządkowany ogród tarasowy w nowoczesnym stylu.

Wnętrze domku może być podzielone na kilka pokoi, albo stanowić jedną całość. Czasami towarzyszą im drewutnie. Przy domku ogrodnika możemy zbudować taras, wtedy połączymy funkcję wypoczynkową oraz użyteczną. W naszych ogrodach ceni się tarasy z drewna. Podłoga drewniana podkreśla charakter przestrzeni, ociepla ją. Drewno jest od zawsze wyznacznikiem dobrego gustu. Niepowtarzalność każdej deski, widok słojów czy barwa zachwycają .

“Porządne” rośliny

Bałagan w ogrodzie wyraża się nie tylko przez nieuporządkowane drobne i większe rzeczy, ale również może panować na rabatach. Chaotyczne, nie przemyślane kompozycje roślinne wprowadzają do ogrodu niepokój, co utrudnia nam relaks. Panując rabaty, czy nasadzenia starajmy się zrobić to starannie. Jeżeli nie czujesz się na siłach, prośby o pomoc specjalistę.

Jakie rośliny ułatwiają utrzymanie porządku w ogrodzie. Gatunki mało inwazyjne, iglaste - które nie brudzą rzucającymi liśćmi. Nie każdy ma czas je sprzątać.

Zimozielone bukszpany porządkują przestrzeń przed wejściem, a także nie zrzucają liści, które trzeba sprzątać.

Nieporządek w ogrodzie możemy wynikać też z nadmiaru roślin - zbyt duża ilość wymknie się spod kontroli. Im więcej roślin, tym trudniej jest je pielęgnować. W dodatku duże zróżnicowanie gwarantuje natłok obowiązków - zwłaszcza gdy każda roślina ma inne wymagania.

Jeżeli nie mamy czasu na prace w ogrodzie, musimy wybierać rośliny, które nie wymagają pielęgnacji, są samodzielne.

Istotne w utrzymaniu porządku są również meble ogrodowe. Aby nie wymaga kłopotliwego czyszczenia, muszą być wykonane z solidnych materiałów. Doskonale sprawdza się technorattan, który łatwo jest umyć, wystarczy do tego płyn do naczyń i woda. Tworzywo to nie wymaga impregnacji, nie chłonie wilgoci, kurzu, zanieczyszczeń. Meble więc są zawsze gotowe do użycia, wyglądają schludnie.

Aby zachować porządek w ogrodzie, należy sobie już na początku swojej ogrodniczej drogi, odpowiedzieć na pytanie jak ma wyglądać nasz ogród. Potem będzie zdecydowanie trudniej, gdyż należy się tej odpowiedzi, wizji trzymać. Wymaga to od nas dużej dyscypliny i siły ducha, ale warto. Ogród który ma styl nie jest zagracony zbędnymi przedmiotami. Jego właściciele kupują tylko to, co do niego doskonale pasuje. Ogród jest harmonijny, spokojny, uporządkowany - zarówno fizycznie, ale też “duchowo”.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (20)

ZuzaZuza

2 0

Jezu! Idealny ten taras ze zdjęcia piątego... Prze-cudowny! Taki właśnie mi się marzy! ;-) 10:13, 22.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlaOla

0 0

Mega te fotki, czy tylko na mnie takie wrażenie robią ? 14:10, 06.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PaulinaPaulina

0 0

Skrzynia to coś pięknego, latem schowa się wselkie akcesoria a zimą to dobre miejsce na schowanie poduszek. Ja mam już dwie i bardzo sobie je chwale 11:36, 19.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Natalia SokółNatalia Sokół

0 0

To prawda, silna wola jest niezbędna to utrzymania stałego stylu, tylko co potem jak się on zwyczajnie znudzi? 11:09, 25.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoannaJoanna

0 0

Fajnie, jak każdy element ma swoje miejsce, zarówno by go użyć i szybko uporządkować! 11:38, 17.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KatarzynaKatarzyna

0 0

Drewno jest po prostu magiczne! Mój ulubiony materiał, który nigdy nie przestanie być modny. Super surowiec do stworzenia niemal wszystkiego, a wygląda przecudownie! 11:22, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dorotka urządziDorotka urządzi

0 0

Widać, że to już czas na jesienne porządki, trzeba się przygotować na nadejście zimy stulecia :) Bo jak lato było takie piękne, to zima też da nam we znaki. Super porady! Skrzynia jest najlepsza 12:04, 04.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

0 0

Myślałem, że łatwo jest zrobić taki schowek z drewna, lecz oczekiwania mnie przerosły.. Chyba jednak zamówię gotowy domek i problem z głowy.. 11:13, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgataAgata

0 0

aby porządek był, trzeba sprzątać na bieżąco! :D 11:32, 22.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JustynaJustyna

0 0

Bardzo lubię rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić miejsca. Takie triki są bardzo oryginalne i niekiedy też potrzebne, aby cały dom był funckjonalny! 10:04, 21.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MikołajMikołaj

0 0

Te bukszpany przed wejściem do domu robią wrażenie! 12:21, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgaAga

0 0

Najbardziej podoba mi się fragment o porządnych roślinach 14:26, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MariuszMariusz

0 0

Wystarczy regularnie doglądać podwóka/tarasu i porządek sam się utrzymuje ;) 14:27, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomaRoma

0 0

Te schody sa prze-cu-dow-ne!! 10:24, 28.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MirellaMirella

0 0

Najważniejsze, aby regularnie robić porządek w ogrodzie 11:21, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MateuszMateusz

0 0

Ogród powinien żyć swoim życiem! 09:46, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiraMira

0 0

Porządek zapewni nic innego jak systematyczne porządki 08:14, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgnieszkaAgnieszka

0 0

Moj ogród woła o pomstę do nieba. Już dawno miałam go ogarnąć, ale lenistwo zawsze bierze górę. Prześliczna ta skrzynia z drugiego zdjęcia. 14:49, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SaraSara

0 0

Nowy sezon tuż tuż❤️ 13:39, 04.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RobertRobert

0 0

Niestety nie mam miejsca na zbudowanie małego składziku w ogrodzie, ale skrzynie dają radę! 09:00, 20.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%