Zamknij

Jak często biegać?

08:37, 31.08.2021 | RED

Jak często biegać, aby trening przynosił jakiekolwiek efekty? Czy należy biegać codziennie i w jaki sposób podejść do ułożenia planu treningowego? W przypadku osób rozpoczynających przygodę z bieganiem te pytania zapewne niejednokrotnie pojawiły się w myślach. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem jedynie właściwie dobrany, w pełni spersonalizowany plan treningowy jest w stanie szybko przynieść odpowiednich efektów. 

Słuchaj własnego organizmu

Jeśli uprawiasz sport zespołowy lub indywidualny a dodatkowo planujesz w tygodniu biegać, z pewnością są Ci znane podstawowe zasady uprawiania sportu. Wiesz już, że codzienne bieganie może być jak najbardziej skutecznym sposobem w walce z nadwagą lub modelowaniem sylwetki a także zdrowym nawykiem. Jesteś jednak świadom, że jeden mocny trening interwałowy bez odpowiedniej rozgrzewki może spowodować, że podczas następnego treningu będziemy cierpieć z powodu bólu mięśni. Owszem, długi trening to dobry pomysł - jednak jedynie pod warunkiem, że wcześniej mięśnie zostały odpowiednio rozgrzane. Długi i mocno męczący trening nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem dla początkujących. W pierwszym tygodniu powinniśmy biegać raczej powoli i na krótsze dystanse, zwiększając je wraz z nabyciem odpowiedniej "odporności" bez zbytniego przemęczania organizmu, dzięki czemu kolejnego dnia wstanie z łóżka nie będzie problemem. 

Pamiętaj jednak, że - jak to mówią - nie od razu Rzym zbudowano. Jeśli czujesz, że na początku bieganie siedem dni w tygodniu to dla Ciebie zbyt wiele, zacznij od biegania w dwa lub trzy wybrane dni chociażby przez kwadrans. Stopniowo możesz zwiększać dystanse- a więc i długość treningów a także ich intensywność. Jeśli nie jesteś zdecydowany jak zacząć, możesz skorzystać ze specjalnych planów treningowych rozpisywanych przez profesjonalistów. Warto także skorzystać z ich porad i rekomendowanych suplementów, które wesprą organizm podczas zwiększonej aktywności fizycznej, na przykład: https://alenergy.eu/JAK-CZESTO-BIEGAC-blog-pol-1621259193.html

Czy bieganie się opłaca?

Dla początkujących biegaczy zbyt duża częstotliwość treningów szybko może okazać się zbyt męcząca i... w efekcie zniechęcająca, a więc na dłuższą metę nieskuteczna. Zarówno w sportach zespołowych, jak i w tych indywidualnych chodzi w końcu nie tylko o zgubienie zbędnych kilogramów czy osiągnięcie wymarzonej sylwetki, ale także o czerpanie przyjemności. Bieganie to świetna metoda na relaks, odpoczynek i wyciszenie się- jednak jedynie wówczas, jeśli podejdziesz do niego z głową.

 

undefined

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%