Zamknij

Jak zacząć inwestować w ETF-y?

23:50, 19.05.2022 | .
Pixabay

ETF-y to fundusze inwestycyjne, które zyskują coraz większą liczbę zwolenników, którzy lokują środki z myślą o osiąganiu długoterminowych zysków. Czym dokładanie są ETF-y? Jak zacząć w nie inwestować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są ETF-y?

ETF-y (z ang. Exchange Traded Fund) to fundusze inwestycyjne, które są notowane na giełdzie. W odróżnieniu od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych celem ich funkcjonowania nie jest uzyskanie jak najwyższej stopy zwrotu, ale wierne naśladowanie konkretnego instrumentu bazowego, którym może być m.in. indeks giełdowy, surowiec, kryptowaluta, czy koszyk akcji. W praktyce oznacza to, że ETF składa się z akcji tych samych spółek, które tworzą dany indeks. W efekcie każdy wzrost lub spadek wartości tego indeksu powinien przełożyć się na taki sam wzrost lub spadek wartości ETF-u.

W jaki sposób kupić ETF-y?

Rosnąca popularność inwestowania w ETF-y wynika również z ich dostępności, ponieważ jednostki uczestnictwa funduszu może kupić praktycznie każdy. Warunkiem konicznym jest jedynie posiadanie rachunku maklerskiego, który daje możliwość zakupu ETF-ów. Klikając link odwiedź witrynę tutaj można przenieść się do oferty konkretnego brokera, co pozwala sprawdzić jej szczegółu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wybór odpowiedniego brokera jest bardzo ważny, ponieważ przekłada się m.in. na możliwości inwestycyjne. Aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy jego dokonywaniu przedstawia artykuł opisujący proces zakładania konta maklerskiego.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Jak już wspomniano inwestowanie w ETF-y cieszy się coraz większą popularnością, co wynika przede wszystkim z ich zalet. Zaliczyć do nich można z pewnością niski próg wejścia, ponieważ inwestor może nabyć pojedyncze jednostki funduszu. Co jeszcze przemawia za inwestycją w ETF-y? Przede wszystkim niskie opłaty za zarządzanie funduszem. Jest to możliwe dzięki zarządzaniu pasywnemu, które nie wymaga wielu czynności, a co za tym idzie nie jest kosztowne. Najważniejszym argumentem przemawiającym za inwestowaniem w ETF-y jest jednak możliwość osiągnięcia stabilnych zysków w długoterminowej perspektywie. Wynika to z faktu, że indeksy długoterminowo z reguły rosną, w związku z czym korzystniejsze może być ich naśladowanie niż próba pokonania.

Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w ETFy nie jest szczególnie trudne, a dostępność funduszy sprawia, że nabyć je może praktycznie każdy. Tematem zainteresować powinni się wszyscy, którzy szukają długoterminowej inwestycji, która w założeniu ma przynosić stabilne zyski.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%