Zamknij

Co oprócz fartucha chirurgicznego traktowane jest jako odzież medyczna?

13:36, 20.05.2022 | .

Odzież medyczna została stworzona z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwie wszystkich pracowników, którzy każdego dnia narażeni są na kontakt ze szkodliwymi patogenami. Ma ona zapewniać komfort noszenia, a także niwelować ryzyko wystąpienia zakażenia i przenoszenia materiału zakaźnego na ubrania. Nie każdy jednak wie, że odzież medyczna to nie tylko jednorazowy fartuch chirurgiczny wykonany ze specjalnej włókniny. Składa się na nią kilka kluczowych elementów, o których dowiecie się więcej poniżej.

Fartuch chirurgiczny – atrybut każdego specjalisty

W obecnych czasach raczej trudno sobie wyobrazić pole operacyjne bez charakterystycznych niebieskich strojów. Jednorazowy fartuch włókninowy to znak rozpoznawczy każdego chirurga, który świadczy o jego profesjonalizmie, a także stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej. Mówiąc o odzieży medycznej, większość osób niezwiązanych z branżą medyczną, właśnie ten element ma na myśli. Jest on oczywiście kluczowy! Niemniej jednak nie zapominajmy, że chirurg potrzebuje pełnego zabezpieczenia przed kontaktem z krwią i płynami ustrojowymi pacjenta. Profesjonalna odzież medyczna przeznaczona do krótkotrwałego użytkowania ma bowiem za zadanie zapewnić wysoki poziom higieny w miejscu pracy, a jednocześnie być komfortowa w użytkowaniu i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Niskiej jakości odzież dla chirurga nie spełni swej podstawowej funkcji, przez co ryzyko wystąpienia zakażenia całkowicie wzrośnie. Wspominamy o tym dlatego, że hurtownie zaopatrzenia medycznego oferują nam obecnie szeroką gamę produktów, co nie ułatwia podjęcia decyzji. Odzież medyczna to w końcu coś więcej aniżeli fartuch włókninowy jednorazowego użytku. W jej skład wchodzą także maski medyczne oraz czepki jednorazowe, które muszą spełniać najwyższe standardy. O czym zatem pamiętać, kompletując odzież medyczną?

Skorzystaj z oferty – tutaj zamówisz najwyższej klasy fartuchy chirurgiczne i niezbędne w pracy chirurga narzędzia.

Maski medyczne

Jednorazowe maski medyczne od lat wykorzystywane są przez lekarzy i pielęgniarki w celu skutecznej ochrony przed kontaktem z materiałem zakaźnym. Pole operacyjne to przestrzeń, w której personel jest w szczególności narażony na zakażenie i stąd też tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie. Maski medyczne stanowią zatem kluczowy element odzieży medycznej, bez którego przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego nie byłoby możliwe. Chronią specjalistę, a także pacjenta. Jakie maski chirurgiczne wyróżniamy? W hurtowniach zaopatrzenia medycznego można zamówić jednorazowe maseczki na gumkę, maski z filtrem FFP2 i FFP3 oraz półmaski kopułkowe. W zależności od wybranego rozwiązania skuteczność filtracji przed patogenami może się różnić. Co za tym idzie, maski chirurgiczne dobieramy względem indywidualnych potrzeb.

Czepki medyczne

Branża medyczna na każdym kroku ulega przeobrażeniom, przynosząc nam coraz to nowsze i lepsze rozwiązania. Jednorazowe czepki chirurgiczne w krótkim czasie również zostały zastąpione ich wielorazowymi zamiennikami, które nie tylko cechują się doskonałym wykonaniem, ale również szeroką gamą kolorystyczną. Wybrany czepek medyczny ma zabezpieczyć włosy przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, umożliwiając przy tym zachowanie sterylności w miejscu pracy, co również przekłada się na komfort wszystkich pacjentów. Wielorazowe czepki chirurgiczne należy prać tuż po każdym użyciu, by zminimalizować ryzyko przeniesienia drobnoustrojów przy kontakcie z pacjentem.

Obuwie medyczne

Obuwie medyczne – choć często pomijane, również stanowi jeden z najważniejszych środków ochrony indywidualnej. Odpowiednio dobrane zapewnia komfort w trakcie pracy, będąc jednocześnie gwarancją bezpieczeństwa i sterylności. Specjaliści najczęściej decydują się na obuwie chirurgiczne, które jest funkcjonalne i wytrzymałe, tym samym nie przysparza trudności w dezynfekcji i sterylizacji. W przypadku lekarzy chirurgów wskazany jest model zabudowany z antypoślizgową podeszwą.

Odzież medyczna damska i męska jako podstawowy element wyposażenia każdego specjalisty powinna zostać wykonana z materiałów, które zapewniają swobodę ruchów i nie wzmagają uczucia nadmiernej potliwości. Warto mieć to na uwadze, kompletując własny strój medyczny.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%