Zamknij

Czego nie może zabraknąć w gabinecie lekarskim przy wizycie sanepidu?

10:25, 27.06.2022 . Aktualizacja: 10:25, 27.06.2022
Pexels Pexels

Kontrola sanitarna z reguły wiążę się z dużym stresem wśród właścicieli działalności, które zostały objęte odgórnym nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Najczęściej obawy te są niesłuszne, a wizyta zobligowanego do przeprowadzenia kontroli urzędnika kończy się pomyślnie. Drobne błędy mogą jednak przydarzyć się każdemu z nas, wobec czego postanowiliśmy podpowiedzieć wam, jak przygotować się do kontroli sanepidu w gabinecie lekarskim. Czego nie może zabraknąć i co może skontrolować sanepid? Zobaczcie!

Kontrola sanepidu – czy jest zapowiedziana?

Prowadzenie własnej działalności w branży medycznej, beauty czy gastronomicznej nakłada na przyszłych właścicieli multum zobowiązań. Jednym z nich jest stworzenie projektu technologicznego, na podstawie którego przeprowadzane są dalsze prace remontowe. Prawidłowo stworzony projekt technologiczny stanowi bowiem kluczowy element, bez którego się nie obejdzie. Wspominamy o tym z jednego powodu. Otóż dokument ten powinien odzwierciedlać układ funkcjonalny całego lokalu oraz zachodzących w nim procesów technologicznych. Tym sposobem instytucja znana jako Główny Inspektorat Sanitarny będzie miała pewność, że prowadzicie biznes zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Nie oznacza to jednak, że rutynowa kontrola sanepidu nie będzie miała u was miejsca. Wręcz przeciwnie! Urzędnik z sanepidu może pojawić się u was niebawem, by sprawdzić stan techniczny lokalu oraz wykluczyć możliwe dla zdrowia pracowników i klientów zagrożenie. Wiemy, że wizyta ta nie kojarzy się raczej pozytywnie. Niemniej pamiętajcie, że sanepid kontroluje na podstawie wcześniej dostarczonego zawiadomienia. Po otrzymaniu przez was pisma urzędnik musi pojawić się między 7. a 30. dniem. Jeżeli tego nie zrobi, procedura będzie musiała zostać przeprowadzona ponownie. Jedynym wyjątkiem jest otrzymany donos. Wówczas kontrola sanitarna może mieć miejsce bez zapowiedzi. O czym jeszcze pamiętać, prowadząc gabinet lekarski?

Szukasz pomocy przy projektach technologicznych? Zajrzyj tutaj – projekty technologiczne na horeca-design.pl.

Kontrola sanitarna w gabinecie lekarskim – co może skontrolować sanepid?

Pierwsza kontrola sanitarna w gabinecie lekarskim to duże wyzwanie, nawet jeśli na każdym kroku dbacie o higienę i czystość w miejscu pracy. Uważamy jednak, że stres nie jest najlepszym doradcą, a do kontroli należy dobrze się przygotować. Wskazane jest, by kilka dni wcześniej znaleźć dokumentację lokalu – projekt technologiczny, księgę HACCP, umowę najmu lokalu czy umowę na wywóz odpadów medycznych. Dokumenty te – choć wcześniej przedłożone w odpowiedniej dla waszej lokalizacji stacji sanepidowskiej, niewątpliwie ułatwią przebieg wizyty urzędnika w gabinecie lekarskim. Możecie mieć pewność, że urzędnik poprosi was o okazanie ich do wglądu i to na ich podstawie rozpocznie kontrolę. Upewnijcie się zatem, czy wszystko jest na swoim miejscu, a czystość nie pozostawia wiele do życzenia.

Kontrola sanepidu obejmuje m.in.:

  • higienę w miejscu pracy i wyposażenie w środki higieny,
  • stan techniczny lokalu oraz znajdujących się w nim urządzeń,
  • proces dezynfekcji i sterylizacji,
  • wykończenie gabinetu lekarskiego,
  • przebieg procedur medycznych zgodnie z aktualnymi przepisami.

Dobre przygotowanie do kontroli sanitarnej to absolutna konieczność. Sanepid stoi bowiem na straży zdrowia i bezpieczeństwa pracowników i klientów, przez co do waszych obowiązków należeć będzie poddawanie się rutynowym wizytom.

Jak przebiega kontrola sanepidu w gabinecie lekarskim?

Pracownicy ochrony zdrowia odpowiedzialni są za utrzymanie odpowiednich warunków higieny w placówkach medycznych. W większości przypadków wizyta urzędnika z sanepidu jest czystą formalnością. Niemniej jednak pragniemy zwrócić uwagę na uprawnienia sanepidu w zakresie przeprowadzonej kontroli. Otóż urzędnik może nie tylko poddać kontroli stan techniczny i czystość w lokalu, ale również poprosić o ustne lub pisemne informacje, przekazać próbki do badania laboratoryjnego czy wezwać do okazania niezbędnych dokumentów. Podczas trwającej wizyty urzędnik zanotuje, czy procesy technologiczne zachodzące w gabinecie lekarskim są zgodne z przepisami, tym samym nie zagrażają one życiu osób trzecich. Na koniec sporządzi raport i wyda opinię. Jak widzicie, kontrola sanitarna nie jest niczym strasznym, o ile wiecie, jak się do niej przygotować.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%