Zamknij

Winiety - w jakich krajach są niezbędne?

09:51, 20.07.2022 . Aktualizacja: 09:51, 20.07.2022
Pixabay Pixabay

Wakacje samochodowe to marzenie, po które sięga coraz więcej osób. Podróż własnym autem pozwala zobaczyć miejsca, do których ciężko dotrzeć nawet samolotem czy pociągiem. Poza tym, wybierając taki środek transportu nic nas nie ogranicza. Możemy zatrzymywać się praktycznie gdzie chcemy i jak chcemy. To ogromne plusy, ale warto pamiętać, że zaplanowanie takiej wyprawy do najprostszych zadań nie należy. Oprócz zaplanowania trasy, zweryfikowania stanu pojazdu, przygotowania budżet wakacyjnego i wielu innych rzeczy, musimy być też gotowi na dodatkowe wydatki w postaci winiet. Co to w ogóle jest i w jakich krajach są one niezbędne?

Rodzaje winiet - trochę tego jest 

Nie da się ukryć, że dla osób, które rzadko podróżują samochodem konieczność wykupienia winiety może się wydać dość dziwna. Chodzi tu jednak o dowód opłaty za wjazd na trasę szybkiego ruchu, co poniekąd stanowi odpowiednik naszych rodzimych opłat na autostradach. Winiety możemy kupić w formie elektronicznej lub tradycyjnej tj. w formie naklejek. Wówczas wystarczy nakleić je na przedniej szybie pojazdu i gotowe! 

Niestety, winiety są stosunkowo drogie. Ceny wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych i są zależne od miejsca, przez które aktualnie przejeżdżamy, rodzaju pojazdu, a także formy winiety. Dla świętego spokoju i komfortu warto rozważyć zakup winiet online. Przykładowo, e-winiety do Czech można kupić w naprawdę przystępnych cenach w wariantach 10-dniowym, miesięcznym lub rocznym. Takie same pakiety kupimy w Austrii, Bułgarii czy na Słowacji. Należy jednak szczególnie uważać na Słowenii, gdzie na samochód osobowy obowiązują dwa rodzaje winiet w zależności od wysokości pojazdu. W przypadku wykupienia niewłaściwej winiety możemy lub jej braku, możemy dostać mandat w wysokości kilkuset euro.

Winiety obowiązują również na Węgrzech i także występują w wersjach 10-dniowych, miesięcznych i rocznych. Inaczej sytuacja wygląda w Szwajcarii, gdzie do kupienia są wyłącznie winiety roczne. Zmiennych jest tutaj mnóstwo, dlatego po dokładnych zaplanowaniu trasy podróży, należy zweryfikować, czego będziemy potrzebować. Bardzo ważne jest również przygotowanie pod względem znajomości przepisów ruchu drogowego, ubezpieczeń i cen paliwa. Na zakup winiet szykujmy się również w przypadku przejazdu przez Rumunię oraz Mołdawię.

W niektórych krajach winiety w ogóle nie są wymagane. Na przykład w Niemczech możemy bez problemu poruszać się drogami szybkiego ruchu i to bez limitu prędkości w przypadku autostrad. Drobne opłaty są pobierane wyłącznie w kilku miejscach w całym kraju. Bez winiet pojedziemy też na Litwę, Cypr, do Finlandii, Kosowa, Islandii, Belgii, Albanii, Monako, Malty, Łotwy, Szwecji i kilku innych krajów.

Za brak winiet bardzo wysokie kary

Niestety, nieznajomość prawa i przepisów ruchu drogowego szkodzi, a w przypadku wypraw samochodowych - szkodzi głównie portfelowi. Za brak winiety możemy spodziewać się mandatu w wysokości do nawet  800 euro (Słowenia) i do 120 euro (Austria). Podróż samochodem musi być więc doskonale zaplanowana. Przed wyruszeniem w drogą należy oddać samochód w ręce mechanika, aby ten dokładnie sprawdził jego stan techniczny. Bardzo ważne również, aby przygotować się na taki wyjazd finansowo - ceny paliwa będą się bowiem różnić w zależności od kraju. Podobnie jest z ubezpieczeniem pojazdu (za brak ubezpieczenia OC również mogą grozić bardzo wysokie kary) i ubezpieczeniem zdrowotnym (bez ubezpieczenia za pobyt w szpitalu możemy zapłacić majątek). 

Pamiętaj też, że w takich krajach jak Słowacja możesz bez problemu używać winiety elektronicznej. Nie jest to jednak możliwe we wszystkich krajach europejskich. Pamiętaj również, że winiety są obowiązkowe w wielu państwach, ale dotyczą zazwyczaj wyłącznie tras szybkiego ruchu (tak jest np. w Czechach). Winiety możesz kupić na stacjach benzynowych i innych punktach sprzedaży oraz przez internet. Jeśli udajesz się w podróż przez Austrię, to pamiętaj, że winieta stanie się ważna dopiero 18 dni od jej zakupu. Dobrą opcją jest poczytanie blogów podróżniczych, research internetowy oraz vlogi na kanale YouTube. 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%