Zamknij

Operacja zaćmy refundowana przez NFZ. W Polsce czy za granicą?

09.14, 03.08.2022 .

Operacja zaćmy to zabieg, który jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Niestety, przeciętny czas oczekiwania na jego wykonanie w publicznych placówkach wynosi nawet 18 miesięcy. Rozwiązaniem alternatywnym dla pacjentów w naszym kraju jest operacja zaćmy w Czechach. Podpowiadamy, które rozwiązanie wybrać.

Zalety operacji zaćmy za granicą

Zaletą skorzystania z zabiegu w Czechach jest krótszy czas oczekiwania (ok. 2-3 tygodni) na jego wykonanie, ale również możliwość skorzystania z refundacji tej operacji. Takie rozwiązanie umożliwia tzw. europejska dyrektywa transgraniczna. Dzięki niej, polscy pacjenci mogą leczyć się poza granicami kraju, jednocześnie nie tracąc dostępu refundacji, jaka im przysługuje w ramach NFZ.

Operacja zaćmy jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), ale istnieje możliwość wykonania takiego zabiegu w prywatnych placówkach medycznych całkowicie pomijając finansowanie ze środków publicznych. W drugim z tych przypadków za zabieg trzeba zapłacić. Najczęściej nie są to małe pieniądze. Warto się zastanowić, dlaczego coraz więcej osób woli zapłacić za operację, jeżeli istnieje możliwość wykonania jej za darmo?

Zwykłe soczewki używane podczas operacji zaćmy, które są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, kosztują przeciętnie między 50 do 150 zł. Są to soczewki jednoogniskowe (monofokalne), produkowane poza granicami naszego kraju, najczęściej w Azji. Owszem, poprawiają one wzrok, ale nie leczą wad z nim związanych. Przypadki, w których pacjent zmagający się z zaćmą lub inną chorobą wzroku, nawet kilkanaście miesięcy po operacji uskarża się na ponowne kłopoty z widzeniem, niestety się zdarzają.

Czy operacja to jedyny sposób leczenia zaćmy?

Operacja na zaćmę jest jedyną metodą leczenia, która jest rzeczywiście skuteczna. Pozwala ona rozwiązać problem katarakty definitywnie, raz na zawsze. Choć na naszym rynku farmakologicznym dostępne są w aptekach różnego rodzaju preparaty, które według producenta pomagają w walce z zaćmą, warto pamiętać, że nie hamują one tej choroby na dłuższy okres. A co dopiero jeżeli mówimy o jej leczeniu czy też cofaniu jej objawów. Wyłącznie operacja zaćmy pozwala na takie rezultaty, dzięki temu, że chirurg usuwa zmętniałą soczewkę i w jej miejsce wszczepia nową.

Operacje zaćmy w Czechach stały się popularne głównie za sprawą braku kolejek, jednak teraz ich sukces jest efektem wysokiej jakości leczenia i troski o zdrowie pacjenta, jakiej często nie można oczekiwać w zatłoczonych i mniej wyspecjalizowanych szpitalach w kraju.

Operacje zaćmy w wykonywane w prywatnych klinikach przeprowadzane są znacznie sprawniej. Dzięki temu nie trzeba na nie czekać w kolejkach. Warto zaznaczyć, że czas ma ogromne znaczenie w przypadku rozwoju choroby, jaką jest zaćma. Im wcześniej zdecydujemy się na zabieg jej usunięcia, tym rosną nasze szanse na uniknięcie powikłań, a także znacznie szybszy powrót do pełni zdrowia.

Leczenie zaćmy za granicą znajduje się na liście zabiegów, które w ramach Dyrektywy Transgranicznej mogą być refundowane przez NFZ. Oznacza to, że pacjenci którzy zdecydują się wyjechać na zabieg do Czech i uzyskać pomoc szybciej, niż w Polsce, mogą w dalszym ciągu liczyć na zwrot kosztów zabiegu podstawowego i zapłacić jedynie niewielką część kosztów na pokrycie dojazdu i noclegu. Na bazie oferty kierowanej do takich pacjentów działa dziś wiele klinik polskich, które otwierają się właśnie w Czechach i zapewniają alternatywę dla wielu chorych cierpiących na zaćmę w Polsce. 

Operacja zaćmy w Czechach - dlaczego warto?

Dlaczego akurat Czechy? Koszt przeprowadzenia zabiegu wypada dużo bardziej korzystnie dla kieszeni pacjenta niż w Polsce. Położona w w czeskim Cieszynie klinika Provisus oferuje zabiego operacji zaćmy refundowane przez NFZ, które są przeprowadzane na najwyższym poziomie. W skład zespołu specjalistów wchodzą tylko wykwalifikowani lekarze, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w usuwaniu wad wzroku. 

Ponieważ stale dopasowujemy nasze usługi do indywidualnych potrzeb pacjentów, usuwanie zaćmy w Czechach jest zawsze poprzedzone przez szczegółową konsultację oraz badaniee lekarskie. Ma to na celu dobranie odpowiedniej soczewki do schorzenia pacjenta. Zależy nam na tym, aby każdy nasz pacjent opuszczał klinikę w pełni usatysfakcjonowany, dlatego posiadamy niezwykle szeroki wybór ponadstandardowych soczewek asferycznych najlepszych producentów. Sprawdź naszą ofertę już dzisiaj na stronie https://zacma-nfz.pl/oferta/.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%