Zamknij

Jak sprawdzić historię pojazdu po numerze VIN?

18:57, 03.09.2022 . Aktualizacja: 18:58, 03.09.2022

Zakup pojazdu z drugiej ręki często łączy się ze stresem i wątpliwościami. Związane są one przede wszystkim z możliwością napotkania na oszustwa, które niestety są pojawiającą się praktyką wśród sprzedawców samochodów. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy zweryfikować pojazd i jego historię przed zakupem, a jedną z najbardziej przydatnych informacji w tym przypadku jest posiadanie numeru VIN samochodu, którym jesteśmy zainteresowani. Dowiedz się, czym jest numer VIN, gdzie można go znaleźć oraz jak sprawdzić historię pojazdu przy jego pomocy.

Co to jest numer VIN?

Podobnie jak każdy człowiek posiada swój własny numer identyfikacyjny, taki jak PESEL, tak i do każdego samochodu przypisany jest oryginalny numer, a jest nim właśnie VIN. Sama nazwa VIN jest skrótem, który oznacza Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacyjny pojazdu. Numer VIN składa się z ciągu 17 znaków – zarówno cyfr, jak i liter (oprócz liter I, O oraz Q). Po raz pierwszy pojawił się w latach pięćdziesiątych XX wieku w USA, natomiast wszedł on do powszechnego i globalnego użytku wraz z normalizacją na początku ósmej dekady XX wieku. W ciągu znaków zaszyfrowane są dane dotyczące między innymi kraju, w którym wyprodukowano maszynę, producenta oraz roku produkcji.

Co oznaczają znaki numeru VIN?

17-znakowy kod może wydawać się niełatwy w rozczytaniu, natomiast dzięki instrukcjom, a także dobrym wyszukiwarkom możliwe jest jego proste rozszyfrowanie, które przyniesie potencjalnemu kupującemu wiele przydatnych informacji. Sprawdzanie pojazdu po VIN od historiaszkod.pl to jedna z najlepszych i najłatwiejszych możliwości weryfikacji historii pojazdu przed zakupem.

Sam 17-cyfrowy kod możemy podzielić na trzy sekwencje, które zawierają zbliżone do siebie informacje. Pierwsza sekwencja to WMI – World Manufacturer Identifier, czyli światowa identyfikacja producenta. Do tej grupy zalicza się trzy pierwsze znaki kodu VIN, a dane zawarte w tym ciągu odnoszą się do kontynentu, a także producenta samochodu. Numery od A do H przypisane są Afryce, od J do R Azji, od S do Z Europie, cyfry od 1 do 5 to Ameryka Północna, od 6 do 7 Oceania, natomiast od 8 do 0 Ameryka Południowa. Kolejne dwie cyfry to nazwa producenta, przykładowo JN to Nissan, SAJ to Jaguar, KN to Kia, TRU to Audi, a WVW to Volkswagen.

Druga grupa znaków to Vehicle Descriptor Section (VDS), czyli sekcja opisująca pojazd, w tym jego typ. Są to znaki, które w sekwencji kodu VIN zajmują pozycje od 4 do 9. Znaki w grupie VDS są wykorzystywane dowolnie przez producentów i mogą zawierać informacje na przykład o nadwoziu samochodu. VDS to grupa, która nie otrzymała konkretnej standaryzacji, dlatego jej odczyt może sprawiać pewne trudności, dlatego rekomenduje się wykorzystywanie do odczytu dobrych sprawdzarek, dzięki którym sprawdzanie historii pojazdu po numerze VIN przyniesie wszystkie istotne informacje w prosty sposób.

Trzecią grupą wchodzącą w skład numeru VIN jest VIS – Vehicle Identifier Section, czyli sekcja identyfikująca pojazd. Zajmuje ona znaki od 10 do 17 i jest ciągiem znaków unikatowym dla każdego pojazdu. Zawarte w nim informacje dotyczą na przykład roku produkcji, zawierają dane zakładu produkcyjnego zapisane pod postacią kodu, a znaki 12-17 to osobisty i unikatowy numer identyfikacyjny każdego egzemplarza.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Numer VIN nie jest trudny do odnalezienia, dlatego w przypadku sprawiania problemów z jego podaniem przez sprzedającego powinniśmy z dużą ostrożnością podejść do całego procesu sprzedaży i jeszcze bardziej zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia próby dokonania oszustwa. Numer VIN jest wygrawerowany na tablicy znamionowej zainstalowanej często w okolicy przedniej szyby od strony kierowcy. Może on znajdować się także w innych miejscach, jak na przykład słupek między drzwiami przednimi i tylnymi również od strony kierowcy lub na stopniu drzwi. Może być umieszczany także w innych miejscach, które są stosunkowo odporne na uszkodzenia i przetarcia – przegroda czołowa, prawe nadkole lub niedaleka odległość od amortyzatora. Znacznie łatwiejszym sposobem na pozyskanie numeru VIN jest sprawdzenie dowodu rejestracyjnego. Numer ten znajduje się w dokumencie samochodu pod oznaczeniem E. Ważne jest jednak, aby przed dokonaniem zakupu sprawdzić, czy numer VIN znajdujący się w dowodzie rejestracyjnym jest taki sam jak ten wygrawerowany na pojeździe. Każda, nawet najdrobniejsza niezgodność powinna wzbudzić w nas podejrzliwość.

Dlaczego numer VIN jest tak ważny?

Posiadanie numeru VIN to jedna z podstawowych danych, dzięki którym sprawdzimy historię pojazdu. Weryfikacja zgodności informacji pochodzących z rozszyfrowanego kodu i porównanie ich z opisem zawartym w ofercie pozwoli nam na sprawdzenie wiarygodności sprzedającego. Co więcej, posiadając numer VIN w łatwy sposób sprawdzimy inną kluczową kwestię – czy samochód, którego kupnem jesteśmy zainteresowani nie figuruje na liście samochodów kradzionych i poszukiwanych, co dostarczyłoby nam nie lada problemów w przyszłości. Samo posiadanie wyraźnego numeru VIN umożliwi nam ewentualną późniejszą sprzedaż lub zezłomowanie, a także nabycie trudno dostępnych części, które dokładnie będą pasować do naszego konkretnego samochodu.

Numer VIN to więc zarówno świetna możliwość sprawdzenia historii pojazdu, ale także wiarygodności sprzedającego. Dostarcza kluczowych informacji o samochodzie, który ma służyć nam przez długie lata, a także ułatwiać nabycie zamiennych części w przypadku jego uszkodzenia. Sprawdzenie historii pojazdu to wciąż praktyka, która jest stosunkowo często pomijana podczas procesu nabycia pojazdu. Jest to jednocześnie sposób na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji, a w skrajnych przypadkach ogromnych problemów z nowo nabytym pojazdem, który może okazać się kradziony.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%