Zamknij

Przebarwienia - poznaj przyczyny ich powstawania

11:00, 14.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:00, 14.10.2022
www.pexels.com www.pexels.com

Przebarwienia na twarzy to jeden z najczęstszych problemów natury dermatologicznej u kobiet. Borykamy się z nim nie tylko w wieku dojrzałym, ponieważ coraz częściej dotyka on kobiet po 30. roku życia. Całkowite zlikwidowanie nieestetycznym plam na skórze często okazuje się niemożliwe, jednak można skutecznie zminimalizować ich widoczność. Dlaczego powstają przebarwienia i jak je zlikwidować? Podpowiadamy.

Przebarwienia - o czym mowa w praktyce?

Przebarwienia są niczym innym jak plamkami na skórze, które są efektem nadmiernej produkcji melaniny. Stanowi ona naturalny pigment skóry, a jego ilość determinuje odcień naszej karnacji. W niektórych przypadkach dochodzi do zaburzenia procesu wydzielania barwnika przez komórki zwane melanocytami. To, ile melaniny produkuje nasza skóra w dużej mierze zależy od naszych predyspozycji genetycznych, jednak nie zawsze. Do większej aktywności melanocytów mogą doprowadzić również czynniki zewnętrzne o różnym charakterze.

Przyczyny powstawania przebarwień

Jednym z powodów, dla których na naszej skórze pojawiają się przebarwienia są częste zmiany hormonalne towarzyszące m.in. ciąży, menopauzie czy przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych. Z tego względu zmiany skórne znacznie częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn.

Nie bez znaczenia pozostaje także promieniowanie UV. Codzienna ekspozycja twarzy na słońce zwiększa ryzyko nienaturalnego gromadzenia się pigmentu w różnych miejscach na ciele. Należy zatem pamiętać nie tylko o stosowaniu takich kosmetyków jak kwas hialuronowy na twarzy, ale również kremów z SPF 50, które chronią naszą skórę nie tylko przed przebarwieniami, ale również rozwojem nowotworów.

Warto dodać, że niektóre związki zapachowe używane w produktach kosmetycznych, np. olejki eteryczne, jak waniliowy, cedrowy czy lawendowy jak również alkohol etylowy mogą zwiększać ryzyko powstawania przebarwień. Światłouczulające są także niektóre pokarmy, napoje, suplementy diety, zioła, jak dziurawiec czy leki - powstają wówczas przebarwienia polekowe. Warto więc czytać uważnie etykiety i ulotki dołączone do produktów, by przekonać się o ich bezpieczeństwie w kontekście zdrowia skóry.

Jak pozbyć się niechcianych przebarwień na skórze?

Przebarwienia na twarzy to uciążliwy problem, który często pozbawia nas pewności siebie i nie pozwala w pełni cieszyć się ze swoich atutów. Dla wielu kobiet są one powodem, dla którego wstydzą się wyjść z domu bez makijażu. Z tego względu wiele osób poszukuje skutecznego sposobu na zredukowanie przebarwień, zwłaszcza tych brązowych, które są mocno widoczne na skórze. Istnieje wiele skutecznych sposobów na rozjaśnianie przebarwień bez wizyty w specjalistycznych salonach medycyny estetycznej.

Podstawą w walce z przebarwieniami jest odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy. Warto sięgać po kosmetyki o właściwościach wybielających. W ich składzie należy szukać takich substancji jak m.in witamina C, retinoidy, kwas azelainowy czy też arbutyna. Należy również pamiętać o codziennej aplikacji na twarz kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%