Zamknij

Opony wózka widłowego – jakie wybrać?

12:25, 31.10.2018 | RED
Skomentuj

Wózek widłowy to specyficzny typ pojazdu, który można spotkać przede wszystkim w halach magazynowych. Jego nazwa może być nieco myląca, bo bliżej mu do maleńkiego auta niż jakiegokolwiek wózka. Można opisać go jako malutki pojazd mechaniczny, pod wieloma względami przypominający miniaturowy samochód, przeznaczony do używania tylko przez jedną, kierującą nim osobę.

Cała misja wózka widłowego zawiera się zaś w drugiej części jego nazwy: widły, czyli stalowe części, posiadające kształt litery L, decydują o funkcjonalności takiego pojazdu, czynią go niezastąpionym pomocnikiem wszystkich pracowników magazynów czy wielkopowierzchniowych sklepów. Na tych częściach wideł, które są wysunięte do przodu (i są równoległe do podłogi) umieszcza się rozmaite towary, które wymagają przetransportowania, ale są zbyt ciężkie (lub też liczne), by można to było zrobić samodzielnie.

Jakie mogą być opony wózka widłowego?

Podobnie jak każdy pojazd mechaniczny, poruszający się za sprawą silnika spalinowego (lub elektrycznego), wózek widłowy porusza się na kołach, które są wyposażone w opony. Sama obecność opony sprawia, że koło ma lepszą przyczepność do podłoża, a cały pojazd porusza się stabilniej. Jednak wybierając opony wózka widłowego trzeba mieć jeszcze na uwadze szereg innych czynników, które decydują o tym, jakie szczegółowe parametry powinny mieć te akcesoria i nie chodzi tylko  to ile kosztują koła do wózka widłowego...

Trzeba pamiętać, że wózek widłowy został stworzony po to, by przewozić ładunki o dość dużym ciężarze – nawet przekraczającym masę samego pojazdu. Cała waga, jaką muszą unieść koła to suma obu tych czynników i często jest naprawdę niebagatelna. Żeby cała konstrukcja działała z sukcesem, koła takiego wózka muszą być wyposażone w odpowiednio mocne opony. Warto pamiętać, że koła są dodatkowo obciążane podczas:

  • przyspieszania
  • hamowania 

Źle dobrane nie tylko obniżają jakość pracy całego wózka, ale nawet podwyższają koszty związane ze zużyciem paliwa. Wiele oczywiście zależy także od tego, po jakim rodzaju terenu taki wózek miałby się poruszać i jak często byłby tam eksploatowany.

Wśród wachlarza możliwości, jakie stoją przed każdym, kto szuka opon dla wózka widłowego, znajdują się między innymi odporne na uszkodzenia mechaniczne opony pneumatyczne, słabiej amortyzujące opony elastyczne i opaski amortyzujące do przewożenia wielkich ciężarów na krótkiej i komfortowej drodze.

Podobnie jak w wielu innych przypadkach, nie istnieje jeden idealny rodzaj opony do wózka widłowego, ale za to istnieje idealna propozycja dla konkretnego modelu, poruszającego się w określonych okolicznościach.

(RED)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone