Zamknij

Czym powinno się sugerować wybierając nożyce do żywopłotu?

09:21, 08.06.2019 | RED

Ogród powinien być wizytówką domu. Jeżeli będzie zadbany, nie tylko przyciągnie wzrok, ale również będzie bardzo dobrze świadczył o właścicielach. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na żywopłot, którego zadaniem jest m.in. odgradzanie od niepożądanych spojrzeń sąsiadów i przechodniów.

Nie wszyscy jednak mają świadomość jak powinno się dbać o żywopłot, a także w jaki sposób wybrać nożyce do żywopłotu?

Jakie wyróżniamy rodzaje nożyc?

- ręczne (sekatory) - przeznaczone są przede wszystkim do mniejszych żywopłotów. Nie pozwalają na równe przycinanie, ale są tanie i w zupełności wystarczą do przycięcia gałązek. Ponadto sekatory ręczne sprawdzą się również przy pielęgnacji pojedynczych krzewów z delikatnymi pędami. Możemy wyróżnić sekatory dźwigniowe (przeznaczone do większych żywopłotów) oraz z przekładnią (gwarantują bardziej komfortową i lżejszą pracę). 

- elektryczne - będą świetnym rozwiązaniem dla osób posiadających działki średniej wielkości. Warto jednak mieć na uwadze, że do pracy nożyc elektrycznych będzie potrzebny przedłużacz albo dłuższy kabel. Do zalet tego rodzaju nożyc trzeba zaliczyć niewytwarzanie spalin, a także generowanie niewielkiej ilości hałasu. Ich cena jest również niższa w porównaniu do nożyc spalinowych. 

- akumulatorowe - nożyce gwarantują nie tylko dużą mobilność, ale również nie ogranicza ich kabel. Do wad tego rodzaju nożyc trzeba zaliczyć bardzo krótki czas działania, który wynosi niecałą godzinę. Rekomendowane jest zatem używanie nożyc akumulatorowych na mniejszych powierzchniach. 

- spalinowe - nożyce skierowane są dla profesjonalistów, którzy potrzebują urządzenia do zdecydowanie częstszego przycinania żywopłotu, który występuje w parkach albo otacza większe działki. Silnik o większej mocy gwarantuje wysoką wydajność. Ponadto praca może być wykonywana także na wilgotnej powierzchni.

Uchwyt

Należy mieć na uwadze, że praca z nożycami do żywopłotu powinna być przede wszystkim komfortowa i przyjemna. Zalecany jest zatem zakup takiego produktu, który będzie posiadał ergonomiczny uchwyt,  dostosowany do trzymania oburącz. Obecnie na rynku znaleźć można modele posiadające ruchomy uchwyt. W ten sposób możliwa jest praca z nożycami zarówno w pionie, jak i poziomie. 

Moc norzyc

Podejmując decyzję o zakupie nożyc spalinowych albo elektrycznych rekomendowane jest zwrócenie uwagi na moc silnika, który będzie oddziaływał na efektywność pracy. Do pracy na większych żywopłotach z twardszymi i grubszymi gałęziami warto wyposażyć się w nożyce o większej mocy. 

Moment obrotowy

Wskaźnik ten podawany jest przez producentów w niutonometrach (Nm). Warto wiedzieć, że urządzenie zapewni szybsze ciecie, gdy moment obrotowy będzie wyższy. Osobom posiadającym zdrewniałe żywopłoty polecany jest zakup nożyc z silnikiem z momentem obrotowym, który wynosi nawet 80 Nm.

Waga

Należy również mieć świadomość, że nożyce nie tylko powinny być lekkie, ale również poręczne. Narzędzie bardzo często jest bowiem trzymane przez użytkownika nawet przez kilka godzin. Aspekt ten ma szczególne znaczenie w przypadku żywopłotów o większej powierzchni. Rekomendowane jest by waga nożyc nie przekraczała 3 kg. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© isanok.pl | Prawa zastrzeżone