Zamknij

5 rzeczy, o których trzeba pamiętać, wyjeżdżając do pracy za granicą

11:03, 25.10.2019 | RED

Osoby decydujące się na wyjazd do innego kraju w celach zarobkowych nie wiedzą, czy wrócą do Polski zadowolone i ze sporą sumą odłożonych pieniędzy. Nierzadko martwią się, że zostaną oszukane przez pracodawcę. Aby uniknąć stresu i nie stracić na planowanym wyjeździe, należy zadbać o kilka rzeczy. Sprawdź, na co warto zwracać uwagę, zanim zdecydujesz się opuścić Polskę.

Sprawdzony pracodawca

Pierwszą rzeczą, o jakiej trzeba pomyśleć, jest sprawdzenie przyszłego pracodawcy. Jeżeli szukasz zatrudnienia przez agencje pracy, dowiedz się, czy dany pośrednik działa legalnie. W przypadku polskich firm warto upewnić się, że mają nadany numer NIP i KRAZ. Jeśli natomiast zamierzasz zatrudnić się bezpośrednio u zagranicznego pracodawcy, wyszukaj w internecie informacje na jego temat. Zwróć uwagę na to, czy ma nadany lokalny odpowiednik NIPu, jak brzmi pełna nazwa firmy i gdzie mieści się jej siedziba. Przejrzyj też opinie na temat danego pracodawcy. Im więcej znajdziesz informacji na temat firmy, tym lepiej dla Ciebie. Pozwolą Ci one zweryfikować, czy przyszły pracodawca działa legalnie i jak traktuje zatrudnionych. Nigdy nie decyduj się na wyjazd, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości w tych sprawach.

Korzystny sposób na przesyłanie pieniędzy do kraju

Pracując za granicą, możesz chcieć przesyłać zarobione pieniądze na konto bankowe w rodzimym kraju – wspierać finansowo rodzinę albo odkładać oszczędności. Dotyczy to zarówno krótkoterminowych wyjazdów, jak i dłuższego pobytu poza granicami Polski. W związku z tą potrzebą warto wiedzieć, w jaki sposób przesyłać pieniądze najtaniej i po korzystnym kursie. Jeżeli interesują Cię przelewy zagraniczne, takie jak przelewy z Irlandii do Polski albo przelew z UK do Polski, najbardziej opłaca się je zlecać firmom pośredniczącym. Proponują one znacznie lepsze przeliczniki walut niż banki i nie nakładają tak wysokich opłat za obsługę transakcji. Szybki przelew do Polski zlecisz na stronie https://www.easysend.pl/przelewy-z-irlandii-do-polski. W ten sposób łatwo prześlesz pieniądze rodzinie, zasilisz swoje konto albo opłacisz rachunki.

Oszczędności na start

W sprawach finansów warto wiedzieć nie tylko, gdzie można tanio nadać przelewy z Irlandii do Polski czy przekazy zagraniczne z innego kraju, do którego zamierzasz się udać. Trzeba również zgromadzić oszczędności, które pozwolą Ci się utrzymać po przyjeździe, zanim zaczniesz zarabiać. Odkładając odpowiednią kwotę, uwzględnij pieniądze na opłaty, jedzenie i inne potrzeby, a także określoną sumę na bilet powrotny, w razie, gdyby konieczny okazał się wcześniejszy powrót.

Godziwe wynagrodzenie

Głównym powodem, dla którego Polacy decydują się na wyjazd do pracy za granicą, są atrakcyjniejsze zarobki niż te proponowane w kraju. W tej sprawie również warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Po pierwsze trzeba sprawdzić, jak naliczane będzie wynagrodzenie – czy będzie stałe co miesiąc, czy też zależne od stawki godzinowej. Porównuj też wysokość pensji netto i brutto. Pamiętaj przy tym, że przysługują Ci te same prawa pracownicze, co rodowitym mieszkańcom kraju, do jakiego się udajesz. Nie możesz więc zarabiać poniżej stawki minimalnej obowiązującej w danym państwie.

Jasna umowa

Zanim zaczniesz pracować dla danej firmy, koniecznie podpisz umowę. Przed złożeniem podpisu sprawdź, czy w dokumencie zawarte są nazwa pracodawcy, okres obowiązywania umowy, wysokość wynagrodzenia, wymiar godzin. Nigdy nie podpisuj dokumentów niekompletnych albo niezrozumiałych.

Przed wyjazdem do pracy za granicą, pamiętaj o właściwym przygotowaniu. Sprawdź wiarygodność swojego pracodawcy i proponowane warunki, w tym wysokość wynagrodzenia i sposób jego naliczania. Przeczytaj wszystkie zapisy w umowie i dopiero wówczas złóż swój podpis. Ponadto zabierz ze sobą oszczędności na start i znajdź sposób na to, by korzystnie przelewać zarobione pieniądze do kraju. Niezależnie, czy są to przelewy z Irlandii do Polski czy transfery z Niemiec, dobrym rozwiązaniem będzie zlecanie przekazów firmom pośredniczącym. Jeżeli dopilnujesz wszystkich tych spraw, oszczędzisz sobie nerwów, zyskasz bezpieczne zatrudnienie i skupisz się na zarabianiu.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop