Zamknij

Jak wybrać mieszkanie z myślą o dziecku?

11:10, 25.10.2019 | RED

Wybór mieszkania zawsze wymaga przemyślenia. Niezależnie od tego czy ma się dzieci, czy nie zwykle bierze się pod uwagę takie kwestie jak lokalizacja, metraż i liczba pokoi, garaż, piwnica. Dla osób bez dzieci ważne jest, żeby z mieszkania mieć blisko do pracy, sklepu i do punktów, w których wiodą swoje życie towarzyskie. Co do metrażu i liczby pokoi, liczy się odpowiednio duża przestrzeń, co oczywiście dla każdego znaczy co innego. Jednemu spokojnie wystarczy kawalerka, drugi będzie się rozglądał za dwoma pokojami. Garaż i piwnica są przydatne, ale w sumie można się obejść bez każdego z nich. A jak zmienia się nasze patrzenie na wybór mieszkania po tym, jak na świat przyjdzie nasze dziecko? Jak teraz wybrać mieszkanie z myślą o tym najmłodszym członku rodziny?

Lokalizacja – blisko strategicznych punktów

W zasadzie kiedy przyjdzie wybierać mieszkanie z myślą o dziecku, będziemy brać pod uwagę dokładnie te same czynniki, ale już pod zupełnie innym kątem. Na przykład lokalizacja. Nagle jedną z kluczowych spraw staje się odległość od przedszkola, szkoły, placu zabaw. Ogromnego znaczenia nabiera też to, czy w okolicy są jakieś tereny zielone. Chcemy przecież mieć gdzie wyjść na spacer z naszym maleństwem. I tak centrum miasta, które jest często bardzo atrakcyjną lokalizacją dla singli, traci swoje atuty w oczach rodzin. Teraz liczy się raczej to, żeby mieszkać w spokojnej, zielonej okolicy, gdzie można pooddychać świeżym powietrzem. Dla rodziców istotne jest też, żeby mieć w pobliżu przychodnię. Choć oczywiście najlepiej byłoby nie musieć się w niej pojawiać, to jednak gdyby zdarzyło się, że dziecko dostanie wysokiej gorączki, dobrze mieć blisko do lekarza.

Jest więc zupełnie naturalne, że w momencie kiedy wybieramy mieszkanie z myślą o dziecku, szukamy go w zupełnie innej lokalizacji, niż wcześniej. Po prostu zmieniają się nasze priorytety i to bardzo zdrowy objaw.

Ile pokoi?

Kolejna sprawa, na którą patrzymy już nieco inaczej to metraż i liczba pokoi. Teraz staramy się wybrać z myślą nie tylko o najbliższej, ale i tej dalszej przyszłości. Warto więc zadać sobie pytanie czy planujemy kolejnych potomków? Jeśli już teraz wiemy, że chcemy mieć dwoje pociech, to oczywiście kupując mieszkanie weźmiemy pod uwagę potrzeby każdego planowanego członka rodziny. A jakie to potrzeby? Na przykład potrzeba posiadania swojej własnej przestrzeni. Naprawdę dobrze jest, kiedy każde z dzieci ma swój pokój. Może być niewielki, ale niech będzie jego własnym miejscem, w którym będzie mógł spokojnie się uczyć, rozwijać swoje pasje czy spędzać czas z przyjaciółmi.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Posiadanie dwóch łazienek. Szczególnie rano wszyscy domownicy odczują jak pożyteczne jest takie rozwiązanie. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na mieszkanie z dwoma łazienkami, zainteresuj się takim, w którym łazienka i toaleta są usytuowane oddzielnie.

Garaż i piwnica

Następne na liście są garaż i piwnica. Dla rodziców nabierają nowego znaczenia. Teraz garaż nie jest po prostu miejscem, gdzie można zawsze zaparkować samochód. To także miejsce, które osłoni maleństwo przed deszczem, wiatrem lub upałem, kiedy będziemy chcieli wsadzić je do auta. A przecież dzieci przez pewien czas po urodzeniu są szczególnie wrażliwe na działanie wspomnianych czynników.

Garaż zapewnia komfort także rodzicom, którzy muszą się nieco napocić lokując malca w odpowiednim foteliku, a potem składając wózek i umieszczając go w bagażniku. Znacznie łatwiej wykonać te czynności, kiedy nie leje się na nas wielki żar z nieba lub ulewny deszcz.

Także piwnica zyskuje na znaczeniu. Rodzice dobrze wiedzą, że przy dzieciach bardzo łatwo gromadzi się nieużywane już rzeczy. I nie chodzi tylko o ubranka czy zabawki, ale także o meble. Piwnica staje się więc miejscem, gdzie można przechowywać takie przedmioty zanim uda nam się ich pozbyć. Dlatego warto rozglądać się za mieszkaniem z garażem i z piwnicą.

Winda

Ostatni czynnik jaki zaczyna odgrywać bardzo istotną rolę to obecność windy w bloku. Jeśli nie chcemy mieszkać na parterze, ten czynnik może się nawet okazać decydujący! Codzienne wnoszenie wózka po schodach - choćby i na pierwsze piętro - jest po prostu bardzo niekomfortowe. Dlatego budynki, w których nie ma windy to kiepski wybór. Przekonali się o tym już niejedni rodzice.

Podsumowując trzeba stwierdzić, że wybieranie mieszkania z myślą o dziecku to proces, w którym warto uwzględnić szereg różnych czynników. Jednym z najbardziej kluczowych jest odpowiednia lokalizacja. Dobrze jest wybrać zaciszne, pełne zieleni miejsce, z którego będziemy mieć blisko do różnych strategicznych dla rodziców i dzieci punktów. Te właśnie cechy posiada budowane właśnie Osiedle LOFT Rzeszów. Może właśnie tam znajdziesz najlepsze mieszkanie dla swojej rodziny?

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop