Zamknij

Szyby zespolone. Co nam daje ich użycie i gdzie je warto stosować?

18:34, 03.12.2019 RED Aktualizacja: 18:34, 03.12.2019

Bez wątpienia najważniejszym elementem każdego okna jest szyba. Właśnie od jej właściwości zależy to, czy w danym pomieszczeniu będzie wystarczająco ciepło i czy przez okno nie będzie uciekała spora ilość energii. Najczęściej wybierany szybami są tak zwane szyby zespolone. Ten rodzaj szyb odznacza się obecnością gazu szlachetnego między taflami szkła.

Szyba zespolona jednokomorowa

Składa się z 2 pojedynczych szyb, które połączone są na całym obwodzie przy pomocy ramki dystansowej. Dzięki temu między szybami powstaje pojedyncza komora, którą później wypełnia się gazem szlachetnym. Przeważnie do tego celu stosuje się argon, gdyż gaz ten charakteryzuje się niską przewodnością termiczną. Współczynnik przenikania ciepła szyby zespolonej to przeważnie 1,1 W/m2K. Między zastosowanymi częściami dystansowymi używa się specjalnego granulatu, którego zadaniem jest wchłanianie wilgoci.

Szyba zespolona dwukomorowa i trzykomorowa

Im więcej komór zostanie użytych do produkcji szyby zespolonej, tym będzie ona miała lepszą izolacyjność termiczną. Okno wykonane z paru szyb o wiele lepiej zabezpiecza przed stratą ciepła, aniżeli to wyprodukowane z jednej szyby. Częstym rozwiązaniem są więc dwukomorowe i trzykomorowe szyby zespolone zastosowane w nowoczesnych oknach. Okna trzykomorowe jednak nie są zbyt chętnie wybierane, z uwagi na ich spory ciężar i wysoką cenę.

Co nam daje użycie szyb zespolonych?

Szyby zespolone charakteryzują się niskim współczynnikiem przepuszczalności ciepła, a to wszystko dzięki zastosowanemu gazu pomiędzy warstwami szyb. To bardzo duża zaleta takich szyb. Niski współczynnik przenikania ciepła gwarantuje dobre właściwości izolacyjne. Okna z szybami zespolonymi bardzo często używa się w budownictwie energooszczędnym, którego celem jest jak największe ograniczenie strat energii z budynku, a uzyskiwanie sporej ilości energii z otoczenia. Dzięki takim oknom jest to możliwe. W budownictwie energooszczędnym poleca się montaż sporych rozmiarów okien od południowej, nasłonecznionej stronie budynku. Małe okna zaleca się natomiast zamontować po przeciwnej, czyli północnej stronie. Celem niewielkich okien jest zapobieganie stratom energii, duże mają czerpać jak najwięcej energii słonecznej z zewnątrz budynku. Najważniejszą kwestią jednak jest zapobieganie stratom ciepła, tylko dzięki temu bilans energetyczny będzie dla nas korzystny. Okna muszą być więc przede wszystkim jak najbardziej szczelne, a ich współczynnik przenikania musi oscylować na niskim poziomie. Wykorzystanie okien z szybami zespolonymi sprawia, iż zmniejszona jest potrzeba używania dodatkowego ogrzewania do minimum. W niektórych przypadkach ogrzewanie jest wręcz niekonieczne.

Zastosowanie szyb zespolonych

Szyby zespolone znajdują zastosowanie przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej, ale także sprawdzają się doskonale w domach mieszkalnych. Ze wzgląd na wysoki współczynnik przepuszczalności światła, który może osiągnąć aż 73 procent, szyby gwarantują wysoki poziom oświetlenia światłem dziennym. Właśnie dlatego w dużej mierze powłoki te polecane są budynkom pasywnym, a także tym o niskim zużywaniu energii. Doskonale nadają się w budynkach handlowo-usługowych i jako okna albo drzwi balkonowe z systemem przesuwnym, a także drzwi wejściowe. Z uwagi na świetne właściwości cieplne szyb zespolonych, można je z powodzeniem dogrzewać wnętrza pomieszczeń z energii słonecznej, co ma bardzo dobry wpływ na bilans energetyczny budynków. Szyby zespolone znajdują szerokie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie, w którym istotą jest energooszczędność.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%