Zamknij

Chcesz wyjechać za granicę swoim autem? Oto 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

07:05, 20.04.2020 | RED

Z uwagi na obecną sytuację w Polsce i na całym świecie, podróże zeszły na drugi plan.  Liczy się przede wszystkim zdrowie oraz bezpieczeństwo rodziny. Epidemia SARS—CoV—2 w końcu jednak się skończy, a to da możliwość skorzystania z urlopu i wyjechania na upragnione wakacje. Wobec kryzysu linii lotniczych oraz względów bezpieczeństwa to wyjazd własnym samochodem może wydać się najrozsądniejszym wyjściem. Jak przygotować się na wakacyjną podróż swoim autem? Oto 3 wskazówki.

1. Zadbaj o stan techniczny samochodu

Podróż za granicę to dla niektórych stres sam w sobie. Nikt nie chciałby dodawać sobie zmartwień nagłymi problemami technicznymi samochodu, gdy jest kilkaset albo kilka tysięcy kilometrów od domu. Choć wydaje się to oczywiste, przed wyjazdem w dalekie wakacje, należy zadbać o samochód pod kątem technicznym. Co można sprawdzić samemu?

  • ciśnienie w oponach i ich zużycie,

  • poziom płynów: hamulcowego, do chłodnicy, do spryskiwaczy oraz oleju,

  • podstawowe wyposażenie: trójkąt ostrzegawczy, apteczka, koło zapasowe, gaśnica oraz kamizelka odblaskowa.

Najistotniejsze jest jednak posiadanie ważnego przeglądu technicznego samochodu. Podbity przegląd w dowodzie rejestracyjnym pojazdu potwierdza jego stan techniczny i umożliwia legalne podróżowanie. 

2. A co z polisą? Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

Jak ważne jest ubezpieczenie OC wie każdy posiadacz samochodu. Nawet jeśli nie poruszamy się nim na co dzień, musimy mieć ważną polisę OC. Warto o tym pamiętać wybierając się na wakacje własnym samochodem. Zastanawiasz się, czy musisz wykupić specjalne ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę? To zależy od celu Twojej podróży.

Przynależność do Unii Europejskiej znacznie ułatwia podróżowanie własnym pojazdem. Jadąc na wakacje do państw członkowskich, w zupełności wystarczy aktualna polisa OC. Jeśli jeszcze wahasz się nad tym, którego ubezpieczyciela wybrać, pomoże Ci w tym darmowy kalkulator OC AC. Dzięki niemu wybierzesz najtańszą i najkorzystniejszą polisę. Jeśli planujesz wyjazd na wakacje własnym autem do krajów poza Unią Europejską, przyda się Zielona Karta. To potwierdzenie, że posiadasz aktualne ubezpieczenie OC pojazdu. Kraje, wymagające posiadania Zielonej Karty to np. Rosja, Ukraina, Albania czy Turcja.

3. AC na wakacje — czy warto?

O ile ważne ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, o tyle inne rodzaje ubezpieczenia samochodu są dobrowolne. Jedną z częściej wykorzystywanych opcji — dla spokoju ducha podczas podróży — jest ubezpieczenie AC na wakacje. Jeśli już posiadasz wykupioną polisę, sprawdź dokładnie jej zakres, by w razie wypadku bądź usterki technicznej za granicą otrzymać pomoc drogową.

Co, jeśli nie posiadamy takiego ubezpieczenia? Zawsze można wykupić assistance na wakacje, które zagwarantuje przykładowo zwrot kosztów holowania lub naprawy za granicą. Wakacje jednak nie trwają wiecznie — czy można wykupić assistance na miesiąc lub krótszy okres? Ubezpieczyciele oferują krótkoterminowe assistance (14 lub 30—dniowe) — oferty znajdziesz i porównasz dzięki kalkulatorom OC i AC.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop