Zamknij

Malowanie dachu z gontu bitumicznego

14:44, 21.04.2020 | RED

Każde pokrycie dachowe po kilku latach nie prezentuje się już tak estetycznie jak na początku i nie ma w tym nic dziwnego. Dach jest najbardziej narażony na działanie promieni UV, czynniki atmosferyczne i zmiany temperatur. Każdy materiał zachowuje się oczywiście nieco inaczej, niemniej każdy wymaga odświeżenia. Jeśli chcesz wiedzieć, czym i jak pomalować dach z gontu bitumicznego, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Czym charakteryzuje się gont bitumiczny?

Dachówka z gontu bitumicznego (papy) to bardzo ciekawe rozwiązanie. Cechuje się nieco  specyficzną fakturą i chropowatą powierzchnią, jednak w tym właśnie tkwi jej cały urok. Niestety papa jest mocno narażona na powstawanie bakterii, zielenienie, łuszczenie się powierzchni, a w konsekwencji pękanie. Na szczęście odpowiednia farba do gontu bitumicznego pomoże Ci załatwić ten problem. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie preparatów marki BEKERFARB. Skutecznie zabezpieczą dachówkę i przywrócą jej dawny wygląd.

Wybieramy farby bazowe

Farba do papy - dzielą się na bazowe i nawierzchniowe. Te pierwsze mają za zadanie "przygotować grunt" dla tych drugich. Po wyschnięciu tworzą matową powłokę, która ma silne właściwości kryjące oraz jest wysoce elastyczna, przez co pracuje razem z podłożem i zapobiega pękaniu oraz łuszczeniu się dachówki. Dzięki zawartym w składzie środkom bakteriobójczym, zapobiegają powstawaniu zjawiska zielenienia dachu, a do tego odznaczają się wysoką przyczepnością. W połączeniu z farbami nawierzchniowymi pozwalają uzyskać najlepsze efekty zarówno wizualne, jak i zabezpieczające.

Nawierzchniowe farby do papy – zalety

Nawierzchniowa farba do gontu bitumicznego może być półmatowa lub z połyskiem. Jej wybór zależy wyłącznie od Twoich upodobań. Wspomniane już wcześniej preparaty marki BEKERFARB cechują się długą żywotnością koloru, elastycznością po wyschnięciu oraz ochroną powierzchni przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki właściwościom odbijającym promieniowanie UV, papa nie blaknie, a co za tym idzie cały czas prezentuje się schludnie i estetycznie. Elastyczność utworzonej powłoki z kolei sprawia, że powierzchnia dachu nie pęka, a jej struktura się nie łuszczy. Zapobiega to poważniejszym uszkodzeniom, a w konsekwencji chroni przed rychłą koniecznością wymiany całego pokrycia dachowego.

Malowanie dachu krok po kroku

Dachówka z papy pokryta wysokiej jakości farbą wygląda jak nowa. Aby jednak osiągnąć pożądany efekt, przed przystąpieniem do pracy, należy się do niej odpowiednio przygotować. Na początek zabezpiecz okna, kominy i inne miejsca narażone na działanie farby, a do newralgicznych miejsc użyj pędzla. Następnie umyj dach wodą z dodatkiem specjalnego środka chemicznego, którego zadaniem jest neutralizacja i zmiękczenie wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz mchu, grzybów i porostów. W dalszej kolejności nałóż na dach środek głęboko penetrujący, który blokuje powstawanie nowych zarodników oraz służy jako głęboko penetrujący grunt wzmacniający przyczepność farby. Teraz możesz przystąpić do malowania. Najlepiej użyj do tego agregatu malarskiego, specjalistycznego narzędzia, które możesz wynająć z wypożyczalni BEKERFARB. Za jego pomocą nałóż farbę bazową, a po jej wyschnięciu nawierzchniową i poczekaj na efekt końcowy.

Korzyści z malowania dachu

Odpowiednia farba do papy, na przykład wspomniany już preparat marki BEKERFARB, skutecznie izoluje wilgoć, jest odporna na blaknięcie koloru oraz odbija promienie słoneczne. Przekłada się to na estetyczny wygląd dachówki i bezpieczeństwo domowników. Poza tym dzięki temu, że jest produktem ekologicznym, nie wydziela silnych zapachów i lotnych związków organicznych. Farba do gontu bitumicznego jest również wydajna. Wystarczy tylko jedna warstwa farby, aby otrzymać pożądany i długotrwały efekt. Zadbany dach to nie tylko piękne dach, ale również gwarancja, że nie trzeba będzie rychło wymieniać pokrycia na nowe.

Malowanie dachu z papy to podobnie jak renowacja pokryć z innych materiałów, czynność na pewnym etapie użytkowania konieczna. Na szczęście odpowiednia farba do papy i specjalistyczne narzędzie takie jak agregat malarski pozwolą w szybki i prosty sposób uzyskać pożądany efekt.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop