Zamknij

Nowoczesne podręczniki szkolne -co oferują współczesne wydawnictwa?

14:14, 05.06.2020 | RED

Cała nasza nauka już od najmłodszych lat opiera się na podręcznikach szkolnych. Zawierają one odpowiednio dobrane treści edukacyjne, które poszerzają naszą wiedzę, a także pozwalają na zdobycie nowych umiejętności. Wszystko jest odpowiednio ułożone i dostosowane do wieku uczniów. Zawartość merytoryczna jest bardzo ważna, jednak kwestia estetyczna jest nie mniej istotna. Podręczniki szkolne muszą być ciekawe, ładne i zróżnicowane, aby zainteresować dzieci zawartością. Książki nieustannie ewoluują i dostosowują się do współczesnego świata, by spełniać potrzeby obecnej edukacji. Jak zmieniła się treść i jakie nowe rozwiązania proponują wydawnictwa?

Ciekawa szata graficzna

Mówi się, żeby nie powinno oceniać się książki po okładce. Jednak jeśli chodzi o podręczniki szkolne to muszą one zachęcać dzieci do zawartości już od samej okładki. W innym wypadku będą zaglądać do tego bardzo niechętnie, przez co jakość nauki będzie stosunkowo niższa. A chyba nie o to chodzi. Większość osób jest wzrokowcami, więc szata graficzna jest tutaj szczególnie istotna. Szczególnie jeśli chodzi o najmłodsze dzieci, które aby korzystać z podręczników szkolnych muszą uznać je za ciekawe. Zdjęcia, ilustracje i kolory czynią treść bardziej przyjazną, a także poprawiają zapamiętywanie informacji. Oczywiście im dzieci starsze, tym inaczej do wszystkiego podchodzą i są w stanie skupić się na większej ilości ciągłego tekstu. Jednak nawet dorośli cenią, gdy do tekstu dołączone jest od czasu do czasu zdjęcie lub ciekawa infografika. 

E-podręczniki

W ostatnim czasie nastała moda na e-booki, które są dostępne na każdym urządzeniu z dostępem do internetu, w dowolnym miejscu. Rozwiązanie to wykorzystały również wydawnictwa i stworzyły elektroniczne wersje tradycyjnych podręczników szkolnych. Dzięki temu uczeń ma do dyspozycji zestaw dwóch form danej książki. Zazwyczaj papierowa wersja wykorzystywana jest podczas lekcji z nauczycielem, a po skończonych zajęciach podręcznik zostaje w szkole. Dzieci mają do dyspozycji elektroniczną wersję z której mogą się uczyć, a także wykonywać zadania domowe. Ta sama treść, tylko w wygodniejszej formie. Dzięki temu problem zbyt ciężkich plecaków zostaje rozwiązany. Trend ten dopiero się rozwija, lecz wszystko wskazuje, że zostanie z nami na dłużej.

Platformy edukacyjne

Musimy pamiętać, że jeśli chcemy, aby nauka przynosiła jak najlepsze efekty trzeba wykorzystywać różne sposoby. Dzięki temu sposoby działają na wiele zmysłów, co ułatwia zapamiętywanie. Doskonałym uzupełnieniem treści z podręczników szkolnych są powiązane z nimi platformy edukacyjne. Znajdziemy tam treści omawiane na lekcjach wzbogacone filmami, doświadczeniami, ilustracjami, quizami, a także grami. Dzieci bardzo chętnie z tego korzystają, ponieważ jest to ciekawe. Genialny sposób na spędzenie czasu wolnego, podczas którego łączymy przyjemne z pożytecznym. Nauka wcale nie musi być nudna i opierać się wyłącznie na siedzeniu przy książkach.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop