Zamknij

Akcesoria rowerowe. Co ze sobą zabrać na dłuższą trasę?

08:08, 28.07.2020 | RED

Wycieczki rowerowe to świetny sposób spędzania czasu w sezonie letnim. Osoby aktywne z pewnością nie odpuszcza sobie długich tras, które nie tylko dostarczają mnóstwa wrażeń, ale również korzystnie wpływają na zdrowie - naszą kondycję i formę. Aby czerpać maksimum przyjemności z takiej wycieczki rowerowej, warto dobrze się do niej przygotować. Dziś zrobimy mały przegląd akcesoriów rowerowych, w które warto zainwestować.

 Strój rowerowy

Wygodne ubrania sportowe to podstawa zapewnienia sobie komfortu podczas długiej jazdy na rowerze. Strój powinien być nie tylko dopasowany do warunków pogodowych, ale również do dynamiki naszej jazdy. Przede wszystkim warto przewidzieć ubiór na cebulkę, zwłaszcza, jeśli w trasę wyruszamy wcześnie rano. Pierwszą warstwę stroju powinna stanowić przewiewna bielizna, najlepiej wykonana z tkaniny o właściwościach termoregulujących, dzięki czemu wilgoć będzie w łatwy sposób odprowadzana na zewnątrz. Drugą warstwą jest zwykle koszulka (t-shirt lub top bez rękawów) oraz spodenki lub legginsy. Ważne, aby ubrania te były odpowiednio dopasowane do sylwetki i nie obcierały skóry na przykład na szwach. Większość odzieży sportowej wykonana jest z poliestru, który zapewnia odpowiednią przepuszczalność powietrza, co w przypadku długiej jazdy na rowerze sprawdzi się doskonale. Warto więc postawić właśnie na profesjonalne ubrania sportowe, które zostały zaprojektowane z myślą o osobach aktywnych.

Nawet mimo słonecznej, upalnej pogody, warto zawsze mieć przy sobie bluzę lub cienką kurtkę przeciwdeszczową, które mogą nam się przydać w przypadku nagłej zmiany pogody lub jazdy w późnych godzinach wieczornych, gdy temperatura może spać o kilka stopni. 

Jeśli chodzi o buty to w przypadku jazdy na rowerze nie mają one aż tak istotnego znaczenia, jak strój, natomiast warto postawić na obuwie, które nie będzie ślizgało się na pedale roweru oraz będzie odpowiednio przewiewne.

 Plecak lub sakwa

Ważnym akcesorium, które przyda nam się podczas długiej trasy rowerowe jest plecak bądź sakwa na rower. Plecak powinien mieć specjalną siateczkę na tylnej ściance, aby zapobiegał przepoceniu pleców podczas jazdy oraz mieć wygodne szelki, które nie będą wbijały się w skórę. Wiele osób preferuje sakwy, czyli torby zamieszczane na tylnym kole roweru przy bagażniku. Plecak lub torba powinna być na tyle pojemna, aby pomieścić w niej dodatkową odzież, prowiant na drogę, wodę oraz kilka drobniejszych akcesoriów.

 Zestaw naprawczy

Wiele osób uważa, że taki zestaw nigdy im się nie przyda  - do czasu, kiedy akurat będą go bardzo potrzebowali, lecz nie będą go mieli przy sobie...Zestaw naprawczy zawiera zapasową dętkę, łyżkę do opon, naboje z CO2 i multitool, dzięki którym można łatwo dokonać naprawy w przypadku złapania tzw. gumy. Bedzie on niezastąpiony w sytuacji, w której przydarzy nam się awaria, a my będziemy oddaleni od najbliższej cywilizacji o wiele kilometrów.

 Bidon 

Warto wyposażyć swój rower w uchwyt z bidonem, po który będziemy mogli w każdym momencie sięgnąć bez konieczności zatrzymywania się. Nawodnienie organizmu w czasie aktywności jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku długich tras, więc taki bidon umieszczony na ramie roweru pozwoli nam szybko i łatwo napić się wody.

 Tak wyposażony rower pozwoli nam przebyć długą trasę w sposób wygodny i bezpieczny.

undefined

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop