Zamknij

Jak odnawiać ściany w bloku a tych w Sanoku coraz więcej!

10:34, 25.09.2020 | RED

Wielu Sanok kojarzy się z drewnianymi domkami i klimatem starych kamienic. Tymczasem w mieście i okolicach powstaje coraz więcej bloków. Jak odnawiać takie wnętrza i czym pomalować beton?

Nowe bloki mają powstać m.in. w dzielnicy Zatorze. Takie osiedla dołączają do już istniejących od kilkudziesięciu lat PRL-owskich bloków.  O tym, że dobór farby do betonu na ich ścianach to trudne zadanie, może świadczyć choćby bogata paleta barw sanockich bloków; od czerwonego przy ul. Zamkowej, po istną tęczę na osiedlu przy ul. Cegielnianej. Temat zewnętrznej farby na beton pozostawmy jednak na boku. Czym pomalować betonowe ściany w domu i na co trzeba uważać przy takim remoncie?

Przygotowanie ściany do remontu

Nie każdy wie, że przed położeniem emalii na beton, a nawet zagruntowaniem powierzchni, warto umyć ściany. Szczególnie w bloku, który na przestrzeni kilkudziesięciu lat miał wielu różnych lokatorów. Można kupić mydło malarskie lub użyć ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. 

Po wymyciu ścian warto odczekać dobę, aż tynk wyschnie. Przy okazji uda się zidentyfikować kruszące się miejsca z tendencją do ubytków. Można je sobie nawet zaznaczyć ołówkiem stolarskim, by wiedzieć, którym miejscom poświęcić uwagę w następnym kroku. Pamiętaj, że jeśli masz wrażenie, że fragment ściany „rusza się” przy najlżejszym dotyku, to lepiej pozwolić tynkowi w tym miejscu odpaść. W przeciwnym razie powierzchnia i tak w końcu się ukruszy, ale już po malowaniu na nowo. 

Ubytki w betonowych ścianach

Ubytki należy wypełnić gładzią szpachlową i wyrównać. Jeśli efekt nie jest idealny, można na koniec zeszlifować powierzchnię papierem ściernym. Znów odczekaj dobę, zanim zaczniesz malować.

Prosty test chłonności podłoża pozwala sprawdzić, jak bardzo potrzebny jest na danej powierzchni grunt. Zarysuj lekko ścianę np. gwoździem czy nożykiem. Jeśli tynk osypuje się, to zainwestuj w dobry grunt i nałóż dwie warstwy. Jeśli nie, wystarczy podstawowa warstwa gruntująca.

Na koniec nadszedł czas na odpowiednią farbę do betonu.

Jakie farby do betonu?

Jeśli malujesz np. ściany na balkonie czy tarasie, użyj specjalnej farby chlorokauczukowej do betonu. https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Beton/c/b2c-beton

Co ciekawe, możesz nią od razu pomalować balustradę, bo chroni przed słońcem czy wodą również metal. W domu sprawdzi się do ścian z betonu zwykła emalia. W przypadku gołych betonowych posadzek przyda się specjalna farba epoksydowa lub żywica poliuretanowa. W łazience czy korytarzu możesz nawet zastosować antypoślizgową farbę do betonu.

Remont ścian to najprostsze, co można zrobić w bloku, żeby mieszkanie nabrało schludnego wyglądu. Niestety wymiana elementów przyściennych w przypadku takiego budownictwa może być już bardziej skomplikowanym zadaniem. W blokach z lat 60. bardzo często można spotkać stalowe framugi drzwi – właściwie jedyne, co można z nimi zrobić bez rozkuwania ściany ciężkim sprzętem, to zeszlifowanie, co też wymaga narzędzi. Z kolei pod framugami często kryją się „niespodzianki”, takie jak np. gazety z epoki PRL, które wiele osób odkrywa u siebie w bloku podczas remontu. Chcesz wymienić framugi i ościeżnice w mieszkaniu w bloku? Raczej nastaw się na dłuższy remont.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop