Zamknij

Czym się kierować kupując akumulator ciągnikowy?

14:19, 26.11.2020 RED Aktualizacja: 14:19, 26.11.2020

Ciągnik jest jedną z najważniejszych maszyn używanych w gospodarstwie. Aby działał on sprawnie i nie ograniczał prac polowych, należy mieć pewność, że posiada on sprawny akumulator. Wybór tego elementu często sprawia rolnikom wiele trudności, a wysoka liczba dostępnych produktów na rynku również nie ułatwia zadania.

Kiedy należy wymienić akumulator ciągnikowy?

Akumulatory ciągnikowe odpowiadają za rozruch maszyny. Na jakość tego typu urządzeń bardzo istotnie wpływa eksploatacja. Nie powinny być one poddawane zbyt dużym obciążeniom i nadmiernemu przeładowaniu. Istnieją pewne sygnały świadczące o znacznym obniżeniu ich wydajności. Jedną z sytuacji, w których należy rozważyć wymianę akumulatora jest problem z uruchomieniem maszyny. Jeśli urządzenie nie reaguje na przekręcenie kluczyka, zazwyczaj oznacza to poważną usterkę akumulatora. O konieczności kupienia nowego urządzenia może informować ciemnobrązowy kolor elektrolitu znajdującego się wewnątrz akumulatora. Oznacza to, że ten element ciągnika jest już mocno zużyty i nie nadaje się do dalszej pracy. 

Kolejnym problemem z jakim możemy się spotkać jest to, że akumulator musimy bardzo często ładować, a po kilku dniach znów jest rozładowany. Ciągniki to maszyny używane sezonowo, więc wiele miesięcy pozostają wyłączone stojąc w garażu lub pod gołym niebem. W takich warunkach są one narażone na działanie niskiej temperatury, która skraca żywotność akumulatorów doprowadzając do ich głębokiego rozładowania. Efektem takiego zjawiska jest zasiarczenie baterii. Można rozwiązać ten problem poprzez odsiarczenie, jednak nie jest to zbyt opłacalne, gdyż akumulator rozładowany niemal całkowicie nawet po naprawie nie będzie już tak wydajny jak przed usterką. 

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę podczas zakupu akumulatora?

Najważniejsze parametry, jakie należy uwzględnić wybierając nowy akumulator do ciągnika to: pojemność, prąd rozruchowy i rodzaj akumulatora. Gdy zastanawiamy się jaka pojemność akumulatora będzie odpowiednia, warto pamiętać, że ciągnik jest używany okresowo, potem natomiast stoi wiele miesięcy i przeważnie nie wykonuje żadnej pracy. W takim przypadku najlepsze będą akumulatory ciągnikowe o niezbyt dużej pojemności, ponieważ wtedy mamy możliwość pełnego naładowania urządzenia w trakcie eksploatacji. Pojemność nie może być jednak większa od zalecanej przez producenta o więcej niż 10%. W przypadku prądu rozruchowego, im jest on większy, tym silniejszy będzie nasz akumulator. Dzięki temu uruchomienie pojazdu - nawet zimą - nie będzie problemem. 

Istotną kwestią jest również rodzaj akumulatora. Do najpopularniejszych należą: akumulatory z płynnym elektrolitem, akumulatory AGM oraz akumulatory żelowe. Pierwszy typ jest najtańszy i w zupełności wystarczający, niezależnie od tego czy potrzebujemy akumulatora do ciągnika, kombajnu czy innej maszyny. Akumulatory AGM są droższe, ale wyróżniają się większą odpornością na okresowe wyłączenie maszyny.

Akumulatory żelowe są natomiast niezbędne jedynie w przypadku, kiedy wymagane jest stałe zasilanie. W taki typ urządzenia powinni zaopatrzyć się posiadacze przyczepy kempingowej, awaryjnych zasilaczy UPS lub baterii trakcyjnych.

Podsumowanie

Kiedy zauważymy, że ciągnik przestaje reagować na przekręcenie kluczyka, a regularne ładowanie baterii nie pomaga, należy zastanowić się nad kupnem nowego akumulatora. Podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego rodzaj, pojemność oraz prąd rozruchowy. Jeśli jednak nie posiadamy doświadczenia i nie wiemy jakie akumulatory ciągnikowe się sprawdzają, najlepiej skorzystać z porad sprzedawców, którzy pomogą nam wybrać odpowiedni model. 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%