Zamknij

Jak sfinansować innowacje technologiczne?

15:47, 11.12.2020 |
Skomentuj

Przeprowadzenie inwestycji technologicznych wiąże się z pozyskaniem odpowiednich środków. Na rynku istnieje wiele instrumentów pozwalających pozyskać fundusze potrzebne na innowacje, jednak nie dla wszystkich przedsiębiorców są one akceptowalne. Jak otrzymać dotacje na badania i rozwój firmy?

Kto najbardziej potrzebuje funduszy?

Z wielu względów to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują dokonywać kosztownych inwestycji, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. W te założenia dobrze wpisują się fundusze europejskie dla firm. W sposób bezpośredni pomagają firmom z sektora MŚP rozwinąć działalność poprzez rozszerzenie możliwości produkcyjnych i zwiększenie rynku zbytu na swoją ofertę. 

W zależności od konkretnego zapotrzebowania podmiotu mogą to być dotacje na badania i rozwój. Należy je od siebie odróżniać pod względem konkretnego instrumentu udzielającego finansowania dla przedsiębiorcy. Realizatorem projektów jest BGK, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego.

Rodzaje projektów na badania i rozwój

Jednym ze sposobów jest skorzystanie z możliwości kredytowania ze środków unijnych. W zależności od projektu i konkretnego rozwiązania przygotowanego przez BGK można skorzystać ze środków przekraczających milion złotych. 

W ten sposób przedsiębiorca może skutecznie przeprowadzić proces inwestycyjny swojej firmy. Fundusze europejskie dla firm są w wielu przypadkach przydzielane przedsiębiorcom na warunkach lepszych niż rynkowe. Dzięki innym udogodnieniom dotyczącym kredytowania okazują się bardzo popularnym i cenionym rozwiązaniem.

W zależności od lokalizacji firmy możliwe jest również uzyskanie dofinansowania sięgającego 70% wartości projektu inwestycyjnego. Kwota uzależniona jest od wielkości przedsiębiorstwa, a także konkretnego programu. Część środków musi pochodzić od Inwestora, jednak realizacja projektu w wielu przypadkach odbywa się poprzez większościowy udział funduszy z BGK.

Innym sposobem uzyskania wsparcia jest skorzystanie z bonu na innowacje. W ramach tego programu podmiot decyduje się na zakup rozwiązania technologicznego lub logistycznego od jednostki naukowej mającej siedzibę w Polsce. Bon może pokryć 85% kosztów kwalifikowanych projektu. W ten sposób przedsiębiorca pozyskuje dotacje na badania i rozwój dla własnej firmy.

Dlaczego warto korzystać z dotacji?

Wielu inwestycji nie da się przeprowadzić, korzystając z własnych możliwości. Oferty komercyjnych podmiotów często nie są dla firm z sektora MŚP wystarczająco korzystne. Kredytowanie i fundusze europejskie dla firm zapewniają odpowiedni poziom wsparcia w zależności od rodzaju dokonywanego projektu i lokalizacji prowadzenia działalności. 

Z takiej pomocy skorzystało już wielu przedsiębiorców, którzy mogli bezpośrednio wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności swojej oferty. W celu złożenia odpowiednich dokumentów można skorzystać z przygotowanych przez BGK wniosków i formularzy. Istnieją również jednostki pomocne w ubieganiu się o fundusze z określonych projektów. Cieszą się bardzo wysoką skutecznością działania.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz