Zamknij

Eleganckie święta – kilka pomysłów, jak przyozdobić dom

17:42, 16.12.2020 | RED

Mogłoby się wydawać, że w obszarze ozdób bożonarodzeniowych i dekoracji domu czy mieszkania na święta zrobiono już wszystko. No bo każdego roku tradycyjna choinka, renifer, bombki, Święty Mikołaj, jemioła, lameta, kolorowe łańcuchy, lampki… cóż jeszcze można wymyślić? Jednak spróbujmy, korzystając z oferty dekoracji świątecznych, przygotowanej przez popularne markety.

Nastrój polarny

Propozycją odmiany dla pospolitej, wielobarwnej dekoracji jest przyozdobienie domu w jednej, srebrzystobiałej tonacji, z błękitnymi i szaroczarnymi akcentami. Ukazująca się w markecie Leroy Merlin gazetka świąteczna przedstawia aranżację wnętrza domu z choinką, ubraną w srebrne, białe i błękitnoperłowe bombki, śnieżki i figurki zwierząt oraz drobniutkie białe lampki. Obok choinki umieszczono dość sporych rozmiarów figurkę Świętego Mikołaja, ubranego nie w tradycyjny, czerwony strój, a w czarne spodnie, szary sweter i czapkę oraz szalik w czarno-białe paski. Mikołajowi towarzyszą dwa białe polarne misie. Na ścianie zawieszono wianek z gałęzi świerkowych, przystrojony tak samo, jak choinka, a poręcz przy schodach ozdobiona jest dekoracją z takich samych gałęzi i bombek. Na okrągłej paterze spoczywają bombki, pomalowane w ośnieżone gałązki, a z sufitu zwieszają się duże białe gwiazdy. Bardzo efektowna całość sprawia wrażenie zimy nocą.

Dla przywiązanych do tradycji

Leroy Merlin proponuje wystrój zbliżony do preferowanego przez większość rodaków – wielokolorowego. Kolorystyka jest zdominowana przez złoto i czerwień, a więc tradycyjne kolory Bożego Narodzenia. Choinka osadzona jest w stojaku w kształcie dużego, wiklinowego kosza, a przybrana jest złotymi gwiazdami, czerwonymi, żółtymi i zielonymi bombkami we wzory, a obok niej ustawione są pnie drzew, na których znajduje się tradycyjnie ubrany Święty Mikołaj i trzy brunatne niedźwiadki. U sufitu zawieszony jest stroik z gałęzi iglastych z bombkami, na których namalowano wizerunki psów różnych ras oraz figurki krasnali. Półka ścienna i stół udekorowane są figurkami, szyszkami i bombkami, a dodatkowo na spodzie półki zawieszono tekstylny but na prezenty.

Zamiast dużej choinki

Duża, bogato przyozdobiona choinka dobrze się prezentuje w większym wnętrzu. W mieszkaniu o małym metrażu nie zawsze można wygospodarować miejsce na duże drzewko; można wtedy pomyśleć o innym rozwiązaniu.

Dla wielu z nas bez choinki nie ma świąt, więc będzie – ale mniejsza. Wydawana przez market Obi gazetka proponuje choinkę w doniczce (świerk srebrny lub jodłę kaukaską, naturalne, nieukorzenione) Małe drzewko można ustawić na stole, pod którym mogą znaleźć się prezenty, a pilnować ich będą skrzaty i krasnale. Choinkę można ozdobić według upodobania – bombkami, lampkami, itp. dekoracjami.

Inną propozycją jest ozdobienie ściany kurtyną z lampek LED, bombkami i gałązkami – w sytuacji, kiedy pokój jest tak małych rozmiarów, że nie zmieści się nawet małe drzewko.

Zimowy ogród

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnej choinki jest ogród zimowy. W Obi urządzono go ze świerka dekorowanego o wysokości 30 cm, poinsecji – małej i dużej w doniczkach, kompozycji roślin w dużym, szklanym słoju, dwóch cyprysików – w drewnianej osłonce i dekorowanego, a wszystko podsypane grysem marmurowym białym.

Pojedyncze świąteczne rośliny dekoracyjne oferuje ukazująca się w Tesco gazetka świąteczna. Jedną z takich roślin jest golteria rozesłana, która od niedawna stała się bożonarodzeniowym hitem. Jest to niewielka zimozielona krzewinka, której wiecznie zielone liście w tradycji chrześcijańskiej kojarzą się z życiem, więc golteria doskonale pasuje na świąteczną dekorację. W Tesco jest do nabycia w doniczkach i w formie gotowych stroików.

Inną modną rośliną świąteczną do kupienia w Tesco jest cyprysik Lawsona „Elwoodii”. Jest to drzewko wolnorosnące (około 10 cm rocznie), srebrzyste, o dostojnej, kolumnowej sylwetce. Doskonale nadaje się do urządzenia zimowego ogrodu. Pięknie prezentuje się w towarzystwie powszechnie znanej gwiazdy betlejemskiej, którą również można zakupić w Tesco.

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop