Zamknij

Jak wybrać sanki dla dziecka?

09:34, 24.12.2020 | RED

Sanki są uwielbiane przez wszystkie dzieci już od wielu pokoleń. Doskonale uatrakcyjniają zabawę najmłodszych i tych nieco starszych podczas zimowych dni. Warunkiem bezpiecznej zabawy są dobrze dobrane sanki, dostosowane do wieku dziecka. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas tego zakupu.

Sanki z oparciem dla najmłodszych

Z sanek mogą korzystać nawet najmłodsze, samodzielnie siedzące dzieci. Dobrym wyborem dla takich maluchów będą sanki z oparciem, przez co jazda będzie komfortowa. Dzięki temu jazda po śniegu może być dla nich wspaniałą zabawą. Podczas zakupu pierwszych sanek dla naszego dziecka, warto jest kierować się głównie bezpieczeństwem oraz wygodą i komfortem użytkowania. Zazwyczaj służą one do wspólnego zjeżdżania z górki lub też ciągnięcia ich po śniegu przez rodzica. By dziecko mogło podjąć próby samodzielnych zjazdów z górek, musi mieć poczucie równowagi oraz wykształconą koordynację ruchową. Aby maluch mógł się nimi posługiwać bez pomocy dorosłego, musi samodzielnie chodzić i to w sposób stabilny i skoordynowany.

Warto pomyśleć nad zakupem modelu sanek, który będzie miał nie tylko linkę do ciągnięcia, ale też drążek przeznaczony do pchania sanek. Dzięki temu dziecko cały czas będzie w zasięgu wzroku rodziców. Ponadto, takie rozwiązanie daje możliwość łatwiejszego i bardziej precyzyjnego manewrowania po różnych terenach. Dobrze jest również zwrócić uwagę, czy dany model sanek posiada podnóżki – może to wpływać na komfort użytkowania. Niektóre modele można dostać wraz ze śpiworem dla dziecka, który dzięki ciepłemu wypełnieniu jeszcze bardziej umili zimowe zabawy na śniegu.

Jakie sanki dla dzieci w wieku przedszkolnym?

Dzieci, które mające 3-6 lat, są już nieco bardziej wymagającymi użytkownikami sanek. Jest to dobry moment, by zmienić sanki z oparciem dla malucha, na coś bardziej zaawansowanego. Ważna jest dynamika, a wpływ na nią mają płozy – by sanki były bardziej dynamiczne, powinny mieć płozy w kształcie rurek. Dzięki nim, zimowy pojazd będzie nie tylko szybszy, ale lepiej sobie poradzi podczas jazdy po pochyłościach. Dziecko w wieku przedszkolnym z chęcią prowadzi swój pojazd samodzielnie, więc należy wybierać takie modele, które są łatwe w prowadzeniu. Wśród dzieci w tym wieku, dużą popularnością cieszą się „ślizgacze” – deski, jabłuszka oraz talerze zjazdowe. Są one lekkie, bez problemu dzieci poradzą sobie z wniesieniem ich na górkę.

Sanki metalowe czy drewniane?

Sanki wykonane z każdego z tych materiałów mają swoje plusy i minusy. Metalowe są szybsze, mogą udźwignąć większy ciężar, dlatego też lepiej się sprawdzą w przypadku dzieci starszych. Drewniane sanki z oparciem są lżejsze, a dodatkowym atutem jest ich ciekawy wygląd. Doskonale sprawdzą się w przypadku niemowląt oraz dzieci we wczesnym wieku przedszkolnym. Na rynku znaleźć można również sanki plastikowe, które mają swoich przeciwników, jak i zwolenników. Faktem jest, że są one mniej wytrzymałe niż dwa pozostałe warianty.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop