Zamknij

Jak wybrać konto osobiste?

12:00, 05.01.2021 RED
Pixabay Pixabay

Początek roku to dla wielu z nas czas na ponowną organizację finansów prywatnych. W praktyce często oznacza to założenie nowego konta osobistego. Jeżeli stoisz przed dylematem, którą ofertę wybrać, spieszymy z mini-poradnikiem. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w jak najlepszym doborze konta osobistego do Twoich potrzeb.

Proponujemy na początku zastanowić się nad tym, którą z dwóch głównych ról ma spełniać Twoje nowe konto – czy ma być to konto do bieżących operacji, czyli wpłat, wypłat i przelewów na co dzień; czy może potrzebujesz rachunku oszczędnościowego, gdzie możesz pomnażać swoje środki dzięki oprocentowaniu.

Drugim krokiem jest rozważenie, które z kryteriów wyboru jest dla Ciebie decydujące. Czy najbardziej interesuje Cię to, by otworzenie i prowadzenie konta było darmowe? Czy jednak zaakceptujesz opłaty miesięczne na rzecz bezprowizyjnych wpłat i wypłat w bankomatach dowolnego banku? A może kluczowa jest dla Ciebie płatność mobilna oraz związane z tym bezpieczeństwo oraz niezawodność aplikacji bankowej? W celu uporządkowania dla Ciebie informacji, scharakteryzujmy krótko poszczególne opcje wyboru.

  1. Opłaty związane z otworzeniem i prowadzeniem konta

Konto otwierane jest zawsze na podstawie umowy pisemnej z bankiem. Otwarcie konta oraz jego prowadzenie może być albo obciążone opłatą, albo może być także zupełnie darmowe. Warto dobrze wczytać się w warunki oferty, ponieważ istnieje możliwość, że bezpłatne otwarcie konta możliwe jest tylko w wypadku spełnienia konkretnych warunków, np. wykonania określonej ilości transakcji czy wpływów miesięcznych o określonej wysokości. W przypadku niektórych kont istnieje możliwość pobierania opłat za wykonywanie przelewów.

Standardem w przypadku konta osobistego jest wydanie karty płatniczej (inaczej debetowej), najczęściej bez dodatkowej opłaty. Charakteryzuje się ona tym, że w przeciwieństwie do karty kredytowej, pozwala dokonywać transakcji wyłącznie w ramach środków zgromadzonych na danym koncie, do którego jest przypisana. Użytkowanie karty debetowej może być obciążone stałą opłatą miesięczną, której to opłaty można uniknąć np. dokonując nią płatności na daną sumę w każdym kolejnym miesiącu.

    2. Lokalizacja oddziału banku i bankomatów na co dzień

Nie zawsze wszystkie sprawy finansowe i formalne z bankiem możesz załatwić online. W związku z tym może czekać Cię konieczność wizyty w oddziale banku. To, czy bank ma siedzibę w pobliżu miejsc, gdzie zazwyczaj przebywasz, może być dla Ciebie kwestią decydującą. Oszczędzi Ci to sporo czasu i umożliwi uzyskanie fachowej pomocy specjalisty w siedzibie stacjonarnej.

Jeszcze istotniejszą kwestią jest to, czy na co dzień masz łatwy dostęp do bankomatów/wpłatomatów Twojego banku. Jeżeli konto, które wybierasz, pozwala na bezprowizyjne wybieranie środków z bankomatów innych sieci, nie będzie to dla Ciebie aż tak ważna kwestia. Prawdopodobnie jednak będzie to istotne, jeżeli bezprowizyjne są wpłaty i wypłaty wyłącznie z bankomatów banku, w którym założysz konto osobiste. 

   3. Płatności mobilne

Ilość transakcji dokonywanych za pomocą urządzeń mobilnych stale rośnie. Opcje płatnicze są zróżnicowane – od płatności za pomocą aplikacją na smartfonie czy tablecie, przez transakcje zbliżeniowe, po przelewy za pomocą BLIKa. Banki w swojej ofercie dysponują mniej lub bardziej rozbudowanymi oraz intuicyjnymi aplikacjami. Jeżeli przemawia do Ciebie wygoda korzystania z rozwiązań mobilnych, koniecznie zorientuj się na ile rozbudowane są opcje tego typu płatności w rozważanym przez Ciebie banku, a także poznaj warunki bezpiecznego korzystania z płatności dedykowanymi aplikacjami bankowymi.

   4. Płatności zagraniczne

Dokonując regularnie transakcji zagranicznych, musisz zwrócić uwagę na dwa aspekty: opłaty związane z przelewami zagranicznymi oraz łatwość dokonywania takich transferów. Generalnie przelewy zagraniczne nie są znacząco bardziej skomplikowane od krajowych, lecz trzeba pamiętać o dodatkowych wymaganiach, np. takich jak nr IBAN, BIC czy SWIFT. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule

Znajdź, porównaj...

Trzeci i ostatni krok, po ustaleniu roli, jaką ma spełniać konto oraz po wybraniu jego najważniejszych z Twojego punktu korzyści, przychodzi czas na rozeznanie i porównanie dostępnych na rynku ofert. Jednym z rozwiązań jest stopniowe rozeznanie i porównywanie poszczególnych ofert na stronach internetowych, na infoliniach lub w siedzibach banków. Biorąc pod uwagę, jak szeroki jest rynek produktów bankowych oraz ile różnych kryteriów wyboru musisz rozważyć, sprawdzanie jednego banku po drugim z pewnością Cię znuży i zajmie dużo czasu.

Z pomocą przychodzi inne rozwiązanie – internetowa porównywarka rachunków bankowych. Dzięki temu, że na jednej stronie za pomocą kategorii wybierzesz zarówno produkt, jak Cię interesuje (konto osobiste, firmowe, oszczędnościowe, dla dziecka), a także kryteria, które ma spełniać (wysokość opłat, płatności mobilne, prowizje za wpłaty i wypłaty z bankomatów), możesz w krótkim czasie zorientować się, który z banków ma ofertę najlepiej spełniającą Twoje wymagania. 

...i wybierz

ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, nazywany inaczej kontem osobistym, to podstawowy produkt bankowy. Towarzyszy nam każdego dnia. Dzięki niemu mamy możliwość gromadzenia środków pieniężnych w formie cyfrowej i dysponowania nimi. To punkt wyjściowy do wszelkich transakcji elektronicznych zarówno drogą internetową, mobilną jak i za pomocą karty płatniczej.

W dokonaniu wyboru istotne jest nie tylko to, czy dana oferta pozbawiona jest jakichkolwiek opłat i prowizji, lecz też to, czy dane rozwiązanie jest wygodne, intuicyjne, bezpieczne i podążające za najnowszymi trendami technologicznymi. Z tego względu warto na dłużej zatrzymać się przy tym, jakie są Twoje oczekiwania i preferencje, a następnie efektywnie porównać dostępne opcje. Gdy wyłonisz już najbardziej interesujące Cię propozycje, będzie już z górki – przy ostatecznym wyborze sugerujemy dłuższą rozmowę z przedstawicielami banku/banków i bliskie zapoznanie się z warunkami umowy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%