Zamknij

Zima w ogrodzie ? czy jest co w nim robić?

08:54, 05.01.2021 RED Aktualizacja: 08:55, 05.01.2021

Zima to czas odpoczynku dla roślin – jeśli spadnie śnieg, spoczywają sobie bezpiecznie pod swoistą kołderką z niego, jeśli śniegu nie ma i tak pozostają w stanie uśpienia. Nie znaczy to jednak, że jako ogrodnik nie masz wtedy nic do roboty. Zima w ogrodzie to też czas pracy – może jest jej nieco mniej, może jest nieco inna, jednak musi zostać wykonana. Wtedy na wiosnę Twoje rośliny znowu będą zachwycające, gdy już obudzą się do życia. Co robić zimą na działce lub w ogrodzie? Dowiedz się tego!

Zima w ogrodzie – co wtedy robić?

Zima to dla roślin okres wegetacji i odpoczynku – dopiero wiosną wszystko odżyje i zachwyci Cię ponownie swoimi barwami. Dla wielu miłośników przyrody i ogrodnictwa nie ma nic lepszego niż natura w pełnej krasie. Ale żeby tak było, musisz pomóc roślinom przetrwać zimę. Nawet ta najbardziej łagodna miewa silne spadki temperatur i inne sytuacje, na które należy być gotowym. Dlatego nie chowaj tak całkiem swoich narzędzi – a jeśli czujesz, że czegoś Ci brakuje – odwiedź sklep ogrodniczy online, by zaopatrzyć się w niezbędne produkty, by Twoje rośliny przetrwały zimę. Jakie prace warto wykonać zimą?

Malowanie pni drzew na biało

To tak zwane bielenie i ma ono głęboki sens. Spadki temperatur i niewłaściwe warunki atmosferyczne mogą doprowadzić do pęknięć kory, a to z kolei do wytworzenia się swoistych ran na drzewie. Proces bielenia pozwoli osłonić przed tym korę. Najlepiej zająć się tym, gdy jest już zimno, ale temperatury jeszcze oscylują powyżej zera stopni Celsjusza.

Usuwanie nadmiaru śniegu

Zima w ogrodzie może być bardzo biała i przyjemna – ale nadmiar śniegu sam w sobie może wyrządzić wiele problemów. Mokry śnieg jest ciężki i jego nadmiar może doprowadzić do łamania się gałęzi, a także ich wykrzywiania i ogólnej deformacji krzewu lub drzewa. Zwłaszcza jeśli – pod wpływem ujemnych temperatur – śnieg zamieni się w lód.

Dbanie o trawnik

Zimą też należy zadbać o trawnik! Nie przysypuj go zwałami odgarniętego śniegu i nie chodź po nim – jeśli to tylko możliwe. Źdźbła trawy w tym okresie są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia. Może dojść też do poważnych i negatywnych zmian w strukturze gleby, przez co trawnik nie będzie tak gęsty i zachwycający, jak zawsze, gdy już nadejdzie wiosna.

Ociepl byliny

Byliny są roślinami wieloletnimi i jako takie z reguły radzą sobie w glebie. Nadal jednak potrzebują Twojej pomocy – ocieplenie pomaga im przetrwać najzimniejsze temperatury. Nie rób tego jednak, gdy na zewnątrz panuje jeszcze temperatura powyżej zera, możesz je w ten sposób zaparzyć i doprowadzić do tego, że zgniją w glebie i zginą. Możesz ocieplać je na wiele sposobów – nawet opadłymi liśćmi, choć warto zadbać o nieco bardziej trwały materiał, w którym nie zagnieżdżą się szczury, myszy i inne szkodniki. W tym celu warto odwiedzić sklep ogrodniczy online.

Przycinanie drzewek

Okres jesieni i zimy to dla wielu drzew idealny czas na to, by je przyciąć. To właśnie wtedy formują się korony drzew. Jeżeli zdecydujesz się na przycinanie drzew iglastych, nie musisz ich potem zabezpieczać, gdy żywicują.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%