Zamknij

Zwiększ zasięg Internetu – gdzie możesz umieścić wzmacniacz?

21:30, 11.01.2021 | RED

Kiedy zauważasz, że jakość połączenia z siecią WiFi pogarsza się, pierwsze co robisz, to próbujesz na nowo podłączyć się z siecią lub restartujesz router, obwiniając o zakłócenia dostawcę Internetu. Czasem jednak rozwiązanie problemu jest prostsze niż myślisz – wystarczy dobre ustawienie routera i strategicznie umieszczone wzmacniacze, by cieszyć się zasięgiem nie tylko w całym domu, ale i w ogrodzie.

Przede wszystkim – ustaw router

Urządzenie, które emituje sygnał, powinno być zawsze łatwo dostępne. Zrezygnuj z umieszczania routera w szafkach czy zasłaniania go innymi przedmiotami. Każda przeszkoda na drodze sygnału pogarsza jego jakość, dlatego najlepiej ustawić sprzęt na wysokiej półce na ścianie czy na szafce. Zadbaj, by miejsce to znajdowało się w centrum domu, by sygnał rozprzestrzeniał się równomiernie wokół routera.

Pamiętaj też, by urządzenia ustawić z dala od mikrofalówek i telewizorów – te sprzęty mogą zakłócać pracę sieci bezprzewodowej, ponieważ pracują na podobnym pasmie co router (2,4 GHz). W przypadku, gdy Twój router działania w standardzie WiFi AC + N, z pewnością pomoże też zmiana częstotliwości sygnału na 5GHz. Co jednak zrobić, gdy i to nie przyniesie oczekiwanego skutku? Najlepiej postaw na sprawdzony sposób – wzmacniacz WiFi.

Gdzie ustawić wzmacniacz?

Mocne wzmacniacze WiFi to świetny sposób na rozszerzenie domowej sieci internetowej. W miarę oddalania się od routera, sygnał słabnie – najmocniejszy jest w bliskim sąsiedztwie urządzenia emitującego sygnał. Dlatego też, jeśli chcesz się cieszyć zasięgiem sieci nie tylko na wyższych piętrach budynku, ale też w ogrodzie lub na strychu, postaw na wzmacniacze. Umieszczone na granicy zasięgu routera przechwycą sygnał, a następnie zaczną go retransmitować, pozwalając na dostęp do WiFi urządzeniom, które znajdują się nawet w znacznym oddaleniu od routera. Renomowane wzmacniacze zapewniają wsparcie dla topologii sieci MESH i możliwość łączenia kilku takich urządzeń szeregowo w celu maksymalnego pokrycia przestrzeni sygnałem WiFi. Użytkownicy, którzy posiadają szybkie łącze internetowe, powinni zainteresować się wzmacniaczami wyposażonymi w 2 lub nawet 3 pasma częstotliwości (2,4 GHz i 5 GHz lub 2,4 GHz i dwa układy 5 GHz).

Dobrej jakości sprzęt to klucz do sukcesu. Niekiedy jednak i to nie wystarcza, by cieszyć się pełnymi możliwościami Internetu, który oferuje dostawca. W takim przypadku dobrą opcją jest Internet z gniazdka – inwestując w kompatybilny router wraz z adapterami typu Powerline/PLC zyskasz zasięg w każdym miejscu domu bez obaw o to, że grube stropy czy ściany zakłócą transmisję danych. Technologia Powerline zapewnia tramisję po kablach elektrycznych nawet do kilkuset metrów. Postaw na dopracowane urządzenia od FRITZ! i ciesz się dobrej jakości sygnałem w całym domu!

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop