Zamknij

Jak skutecznie nauczyć się języka?

21:33, 11.01.2021 | RED

Nikt nie ma wątpliwości, że skuteczne porozumiewanie się w obcym języku, szczególnie angielskim czy niemieckim to dla większości podstawa. Opanowanie go to praktyczna umiejętność, dlatego nabędziesz ją właśnie poprzez praktykowanie. Ułatw sobie naukę, korzystaj z rzetelnych źródeł, dopasuj ją pod własny styl, a efekty zauważysz szybciej, niż się możesz spodziewać.

Systematyczność – ważna podczas każdej nauki

Systematyczności, czyli regularne powtarzanie danej czynności, sprawdza się podczas przyswajania każdej wiedzy. Umysł człowieka wykorzystuje system początku i końca, czyli najlepiej zapamiętuje materiał, który powtarzasz na początku i na końcu swojej nauki. Jeśli chcesz, by nauka szła sprawniej rób często krótkie przerwy. Ustal, że każdego dnia na szkolenie języka przeznaczasz 20 minut lub 2 razy 10 minut. To bardzo korzystne, bowiem nie przemęczasz się budując swoje umiejętności, a po drugie te parę minut zawsze uda Ci się wygospodarować w natłoku codziennych obowiązków.

Postaw na różnorodność

Największym wrogiem nauki języków jest nuda. Wyeliminuj ją, stawiając na różnorodność form i metod nauki. Uwzględnij cztery aktywności – słuchanie, czytanie, mówienie i pisanie. Pierwsze z nich to tak zwane wejście, Twoja rola polega wówczas na zdobywaniu informacji, z kolei dwa następne to wyjście na zewnątrz. Stajesz się wtedy aktywnym Twórcą języka. Korzystaj z różnych aplikacji, źródeł internetowych, postaw również na książki do nauki języka angielskiego czy filmy obcojęzyczne. Świetnie, jeśli masz okazję porozmawiać z coachem językowym lub native speakerem – praktyka to najlepsza forma nauki.

Balans ważny jest we wszystkim

Naukę języka można określić jako dyscyplinę sportową, gdzie występuje ukierunkowany na cel trening i przyjemna, względnie bezwysiłkowa rekreacja. Językowy workout to analiza fonetyczna, gramatyczna i uzupełnianie słownictwa. Jest to także czytanie wyjaśnień, korzystanie ze specjalistycznych materiałów, takich jak książki do niemieckiego czy angielskiego i ćwiczenie tłumaczeń.

Nie warto odkładać niczego na później, a szczególnie nauki języków. Zadbaj o odpowiednie materiały, wygospodaruj odrobinę czasu w ciągu dnia i urozmaicaj sobie formy nauki, a z pewnością zauważysz efekty. Pamiętaj, że 30% to praca nad gramatyką, a aż 70% stanowi tą przyjemniejszą formę, dlatego nie zniechęcaj się na starcie.

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop