Zamknij

Żyj i pracuj w USA! Tylko jak to zrobić?

21:11, 25.01.2021 | RED

Amerykański sen... komu się on nie śnił? Być może już dawno upadły mity o miliarderze zaczynającym jako pucybut, jednak USA wciąż ma swój nieodparty urok. To zupełnie inny świat niż Europa, a już w ogóle inny wymiar, gdy porównamy Stany z Polską. Co zrobić, aby stać się częścią amerykańskiego świata? Jak zacząć życie w USA? Jak znaleźć pracę w Stanach? O tym dzisiaj, zaczynamy!

Krótka przygoda czy reszta życia?

Życie w USA dalece odbiega od polskich realiów. Stany mają swoje niepowtarzalne zalety, ale i wady, jakich w Polsce nie znamy. Dobrze jest zacząć od małej próbki tego amerykańskiego życia. Kiedyś nawet krótka wizyta w stanach wymagała ubiegania się o wizę. Obecnie, dzięki ruchowi bezwizowego, w którym jako Polacy możemy uczestniczyć, procedury są maksymalnie uproszczone, a wniosek jest rozpatrywany w maksymalnie w ciągu doby, choć najczęściej zajmuje to zaledwie kilka godzin. 

Tylko co dalej? Czy są to wakacje? Czy może krótkoterminowa praca? Niezależnie od tego takie doświadczenia pomogą w późniejszym podjęciu decyzji o tym, czy chce się żyć w USA. Dzisiaj smakowanie Ameryki jest o wiele łatwiejsze niż kiedyś, warto z tego skorzystać!

Kiedy wyjazd do Stanów?

Jeśli decyzja o dłuższym wyjeździe została podjęta, dobrze jest zastanowić się, jakie ma się możliwości. Stosunkowo najprościej jest tak wyjechać jako młody człowiek, najlepiej student w ramach wymiany zagranicznej lub programu wymiany kulturowej. Wynika to z tego, że student nie ma jeszcze zbyt wielu zobowiązań ani, brzydko mówiąc, rodziny na karku. Jest wolnym człowiekiem niemartwiącym się zbytnio o nic. To dobry moment na wyjazd. 

Oczywiście, gdyby w międzyczasie coś się nie spodobało, to zawsze będzie gdzie wrócić - w Polsce czekać będzie dom i bliskie osoby. Formalności są wtedy niezwykle proste. Stronie amerykańskiej zwykle bardzo zależy, aby przyjechali do nich młodzi, ambitni Polacy. Nasz naród już niejednokrotnie udowadniał tam, jak dużo potrafimy osiągnąć!

Co trzeba zrobić przed wyjazdem do USA?

Wyjazd na całe życie do Stanów to poważna decyzja. Nikt nie podejmuje jej impulsywnie w jeden wieczór. Dobrze jest się odpowiednio przygotować. Pierwsze, co przychodzi do głowy to popracować nad językiem. W Ameryce mówi się rzecz jasna po angielsku, jednak jest to inny angielski niż ten, którego wynosimy ze szkoły. Zwykle uczono nas angielskiego brytyjskiego, a ten nieco się różni od amerykańskiego. Przydatny może się okazać również język hiszpański. Stanowi od drugi język najczęściej słyszalny na ulicach USA.

Podstawowym i niezbędnym dokumentem jest aktualny paszport biometryczny, który nie utraci ważności przez 90 dni naszego pobytu na terytorium Stanów. Nie ma możliwości, by podróżować do USA bez tego dokumentu. Jego uzupełnieniem są ESTA USA (system autoryzacji podróży) lub określona dla naszego pobytu wiza.

Życie w Stanach powinno być dobrze zaplanowane. Przede wszystkim od strony zarobkowej. Warto przed wyjazdem rozejrzeć się za potencjalnymi miejscami pracy. W Polsce działa wiele firm, które pośredniczą w kontakcie między amerykańskimi pracodawcami a Polakami. Co ciekawe sporo ofert nie wymaga języka angielskiego, jednak dla własnego dobra powinno się opanować go w stopniu przynajmniej średniozaawansowanym - jest to tak zwany poziom B2, który pozwala na płynną komunikację praktycznie na każdy temat.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%