Zamknij

Własny dom - budować czy kupić?

09:09, 02.02.2021 RED Aktualizacja: 09:09, 02.02.2021

Jeśli marzy nam się własny dom, mamy do wyboru dwie możliwości: wybudować go do podstaw, lub kupić z rynku wtórnego. Decyzja ta nie jest prosta, każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. W zależności od tego, czego oczekujemy i jakie są nasze możliwości finansowe i logistyczne, możemy wybrać tę lepszą dla siebie drogę do własnych czterech kątów.

Budowa od podstaw - plusy i minusy

Plusem budowy domu od podstaw jest fakt, że mamy okazję do zaprojektowania wraz z architektem dokładnie takiego domu, jaki chcemy. Powstający od podstaw projekt uwzględni nasze oczekiwania co do rozkładu pomieszczeń. Sami mamy wpływ na wielkość kuchni, sypialni i liczbę łazienek. Jeśli marzy nam się wyspa kuchenna, można uwzględnić ją w planach od razu, zamiast przekształcać już gotowe pomieszczenie w starym domu. To, co nas ogranicza to jedynie kwestie formalne, takie jak możliwość budowy na danej działce, całkowita powierzchnia zabudowy czy wysokość domu. 

Co przemawia na niekorzyść budowania od podstaw? Wysokie ceny budowy. Jak podają Kalkulatory Budowlane [1], koszty w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosły nawet o ponad 8%, a to oznacza, że za wybudowanie domu trzeba zapłacić nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej. O ile nie posiadamy już działki budowlanej, do wysokiego budżetu trzeba także wliczyć jej zakup, co rodzi kolejne koszty. A myśląc przyszłościowo, jeśli kupujemy niezagospodarowaną działkę, w planach będziemy mieć zapewne  zagospodarowania ogrodu przy domu - odpowiednie ogrodzenie, budowę tarasu, aranżację roślin. Ponadto sam projekt domu i opłacenie architekta to kolejne wydane pieniądze.

Budowa własnymi siłami

Jeśli mamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie, możemy samodzielnie wziąć udział w nadzorowaniu budowy oraz przeprowadzaniu prac. Do nas należy wówczas organizacja budowy - rusztowania, stawiamy kontenery na śmieci. Możemy wspomóc się w pracach zatrudniając jedynie wykwalifikowane osoby, które przeprowadzą poszczególne prace, wychodzące poza obszar naszych umiejętności. Decydują się na to osoby, które mają stary dom i zamiast spieniężać go na rzecz nowego budynku, postanawiają nieco go przebudować. W tym przypadku oszczędzamy część kosztów, ale odpowiadamy za proces budowy, dlatego poleca się to tym, którzy mają już podobne doświadczenie. Przy przebudowie powstaje wiele odpadów, warto zorganizować więc wywóz gruzu Poznań

Zakup domu - co za nim przemawia?

Kupno domu w stanie deweloperskim może drogie, jeśli jednak zdecydujemy się na budynek z rynku wtórnego, prawdopodobnie zapłacimy dużo mniej, niż decydując się na budowę.

Drugą kwestią jest czas - znacznie skrócimy moment przeprowadzki do domu, jeśli kupimy gotowy. Oczywiście, nie od razu trafimy na swój ideał, pewnie wiele z nich po obejrzeniu odrzucimy, część będziemy chcieli obejrzeć po raz drugi, zapytać o wiele nurtujących kwestii, poradzić się rodzimy - niemniej, całość potrwa zdecydowanie krócej niż stawianie budynku od zera. 

Pozbywamy się też konieczności stawiania siebie przed wyborem poszczególnych rodzajów wykończenia - choć dla niektórych wybór kafelków czy kolory tynku może być przyjemnością, są i tacy, którzy chętnie pominęli ten etap budowy i lub scedowali odpowiedzialność na kogoś innego - gotowy dom to brak tego typu dylematów. 

Zastane rozwiązania

Bywa i tak, że idealnie odpowiada nam okolica, w którym stoi dom, wielkość domu, nawet jego wystrój, ale przeszkadzają  niektóre rozwiązania architektoniczne. Nic straconego - przeróbki powinny zabrać stosunkowo mało czasu, a potrafią nieco bardziej przybliżyć zastany budynek do domu naszych marzeń. Tego typu poprawki wymagają oczywiście dodatkowego wysiłku logistycznego - zgłoszenia w odpowiednim urzędzie, skonsultowania się z architektem,by nie naruszyć konstrukcji budynki itp. jednak wciąż są to tylko przeróbki w już istniejącym domu. Przydadzą się kontenery na gruz Września, aby załadować na nie elementy betonu czy innych materiałów budowlanych, których chcemy się pozbyć i doza wyobraźni aranżacyjnej.  Finalnie otrzymamy bliższe ideałowi wnętrzne, za czym szedł zdecydowanie mniejszy nakład pracy niż zaczynanie od fundamentów.

Zarówno budowa domu jak i jego kupno ma swoje blaski cienie. Warto rozważyć obie możliwości, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Własny dom jest inwestycją często na całe życie.


 

[1] Koszt budowy domu 2021 - wyliczenia krok po kroku https://kb.pl/porady/koszt-budowy-domu-dokladne-wyliczenia/ 12.01.2021.

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%