Zamknij

Objawy wypalenia zawodowego wg Beautiful Company Wrocław.

11:59, 08.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:00, 08.02.2021

Ze swego założenia praca powinna przynosić nam nie tylko korzyści finansowe, ale i osobistą satysfakcję – poczucie, że robimy coś ważnego dla społeczności. Może jednak nadejść dzień, w którym choćby znalezienie się w biurze będzie sprawiało nam ogromny dyskomfort. Wypalenie zawodowe może dopaść każdego z nas. Bez względu na to czy jesteśmy pracownikami w korporacji, prowadzimy własne przedsiębiorstwo lub pracujemy w instytucjach państwowych.

Wypalenie zawodowe – definicja

Najłatwiej określić je jako moment, w którym dana osoba cechuje się stanem wyczerpania psychicznego. Objawia się jako brak satysfakcji z wykonywania pracy, obniżone zainteresowanie obowiązkami służbowymi oraz spadek ogólnej aktywności.

Na stany tego typu narażają się szczególnie ci, których obowiązki związane są nierozerwalnie z codziennym kontaktem z ludźmi. Będą to więc pracownicy socjalni, policjanci, nauczyciele czy handlowcy. Wszyscy wymienieni muszą w pracy mierzyć się z ogromną roszczeniowością swoich podopiecznych lub klientów.

Oznaki wypalenia zawodowego

Jak zauważa Beautiful Company wiele zachowań można dostrzec już na początku narastania frustracji pracownika. Mogą należeć do nich: częste zerkanie na zegarek w pracy, ogólne zniechęcenie do wykonywania zadań, a nawet przychodzenia do biura, zwiększona drażliwość, nagłe ograniczenie cierpliwości, ciągłe przemęczenie (nieadekwatne do powierzanych obowiązków), negatywne myślenie, a także częste udawanie się na L4. Drobne przeziębienia oraz grypy mogą być tutaj naturalną obroną organizmu przed cierpieniem psychicznym, które wiąże się z wypaleniem zawodowym.

Co można zrobić?

Na początek warto rozpoznać źródła frustracji pracownika. Jego predyspozycje charakterologiczne (perfekcjonizm, pracoholizm) pozostają poza możliwościami zmiany pracodawcy. Jednak może dać mu pewne wskazówki w tym zakresie, np. kontakt do trenerów personalnych i coachy, którzy pomogą rozplanować dzień tak, by znalazły się w nim miejsca na odpoczynek i zdrowe posiłki. Ponadto pracownik musi odczuć, że w danej firmie się rozwija i ma ku temu szanse. Za zdobywanie kolejnych szczytów dostaje adekwatne wynagrodzenie, a w razie problemów w relacjach interpersonalnych istnieją w przedsiębiorstwie narzędzia, które pomogą mu poradzić sobie z przeszkodami. Na wiele kwestii mamy wpływ bez względu na to, po której stronie jesteśmy – musimy tylko dostrzec problem.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej o motywacji w pracy, sprawdź tekst, który kryje się pod linkiem:

https://gazetakrakowska.pl/beautiful-company-z-wroclawia-czym-naprawde-jest-motywacja/ar/c15-15401250

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%