Zamknij

Wybieramy odpowiedni materac – czym kierować się przy wyborze?

12:32, 15.02.2021 | RED

Ostatnio wiele się mówi o tym, jak ważna jest higiena snu. Istotne jest nie tylko to, ile godzin śpimy, ale też, na czym śpimy. Źle dobrany materac może powodować bóle głowy, karku i kręgosłupa, a w efekcie problemy ze snem. Chroniczne zmęczenie może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Jaki więc powinien być idealny materac do spania? Sprawdzamy, czym się kierować przy wyborze!

Materac sprężynowy kieszonkowy – krótka charakterystyka 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy. Jak spośród tak bogatej oferty wybrać produkt, który najlepiej spełni nasze oczekiwania? Przyjrzyjmy się dwóm najpopularniejszym rozwiązaniom. Pierwszy z nich, materac sprężynowy, bywa także nazywany kieszonkowym ze względu na swoją specyficzną budowę. W jego wnętrzu znajduje się sprężynowy wkład zapewniający optymalne dopasowanie do kształtu ciała. Materace kieszonkowe różnią się m.in. twardością. W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć produkty oznaczone symbolami: H1 (miękkie), H2 (średnio twarde), H3 (twarde) oraz H4 (bardzo twarde). Materace miękkie, należące do pierwszej grupy, są przeznaczone dla osób o drobnej budowie ciała, których waga nie przekracza 60 kilogramów. Z kolei produkty o średniej twardości są dedykowane osobom o wadze do 80 kilogramów. 

Materace z dwóch ostatnich grup są przeznaczone dla osób, których waga przekracza 80 kilogramów. Wybierając materac, trzeba jednak brać pod uwagę także stan zdrowia. Twarde materace nie są polecane osobom mającym problemy z układem sercowo-naczyniowym oraz skarżącym się na nawracające bóle kręgosłupa. Z kolei zbyt miękki materac nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego podparcia dla całej sylwetki. Co w przypadku, gdy w jednym łóżku śpią dwie osoby o skrajnie różnej wadze? W takiej sytuacji warto, zamiast jednego produktu, postawić na dwa oddzielne o różnej twardości, ale takiej samej wysokości.

Materac piankowy – termoelastyczny, a może wysokoelastyczny?

Materace piankowe posiadają aż 7 stref twardości, co pozwala zapewnić wysoki komfort snu. Wśród tego typu produktów wyróżniamy materace termoelastyczne oraz wysokoelastyczne. Produkty należące do pierwszej grupy zostały wykonane ze specjalnego materiału, który reaguje na temperaturę. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Dostępne na rynku materace piankowe termoelastyczne są, podobnie jak materace sprężynowe kieszeniowe, dopasowane do potrzeb różnych użytkowników. Klienci w zależności od potrzeb mogą wybrać grubość warstwy termoelastycznej. Z kolei materace wysokoelastyczne posiadają charakterystyczne nacięcia na całej długości, które dopasowują się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Podobnie jak materace kieszonkowe posiadają oznaczenia twardości. Na rynku dostępne są także materace hybrydowe, które łączą zalety obu produktów: sprężynowych oraz piankowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Zanim wybierzesz produkt, zwróć uwagę, czy materac został wykonany z materiałów posiadających odpowiednie certyfikaty takie jak Eko Tex Standard 100. Sprawdź także, czy jest wyposażony w łatwo zdejmowalny pokrowiec, który można prać w pralce w wysokiej temperaturze (w 60 stopniach Celsjusza ginie większość bakterii i wirusów).

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%