Zamknij

Rynek nieruchomości w województwie podkarpackim

16:05, 19.02.2021 RED Aktualizacja: 16:07, 19.02.2021

Województwo podkarpackie jest jednym z najpiękniejszych obszarów Polski. Ponad 35% jego powierzchni zajmują lasy, w tym parki krajobrazowe i narodowe. W centralnej części mieści się Rzeszów – największe miasto województwa, które bardzo prężnie się rozwija. To właśnie ono w głównej mierze napędza rynek nieruchomości na Podkarpaciu. W pozostałych regionach dostępność ofert jest bardzo niewielka, co świadczy o słabym rozwijaniu się mniejszych miejscowości.

Nieruchomości na Podkarpaciu – ceny

Podkarpacie cechuje się stosunkowo niskimi cenami nieruchomości, dzięki czemu jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla osób szukających własnego mieszkania czy domu. Średni koszt metra kwadratowego lokalu wynosi tu ok. 5,5 tys. złotych za metr. To także jedno z nielicznych województw, gdzie w ciągu ostatnich 12 miesięcy cena ta spadła. Najdroższy jest Rzeszów, gdzie średnia cena mieszkania wynosi ok. 6,3 tys. złotych za metr. Kupno domu jest znacznie tańsze. Średnia województwa to jedynie 2,9 tys. złotych, a Rzeszowa – 4 tys. złotych.

Jakie nieruchomości są najpopularniejsze?

Rzeszowskie nieruchomości cieszą się dużą popularnością – w mieście funkcjonuje duża liczba agencji a biuro nieruchomości Rzeszowskie Nieruchomości cieszy się największą popularnością. Liczba dostępnych domów i mieszkań jest praktycznie taka sama. Oznacza to, że są one mniej więcej tak samo atrakcyjne dla kupujących. To dość ciekawe zjawisko, gdyż w innych województwach obserwuje się wzrost zainteresowania domami jednorodzinnymi. Na Podkarpaciu jednak dalej zauważamy migrację mieszkańców w kierunku większych miejscowości – szczególnie do centrum Rzeszowa. Innymi, popularnymi miejscami są:

  • Przemyśl,
  • Krasne,
  • Dębica,
  • Głogów Małopolski.

Warto także rozgraniczyć dwa rodzaje nieruchomości wolnostojących. O wiele popularniejsze są wille, szeregówki i nowoczesne domy jednorodzinne niż domy z zabudowaniami gospodarskimi. Co ciekawe, drugie co do wielkości miasto Podkarpacia – Przemyśl – oferuje bardzo niewiele domów z rynku pierwotnego.

Podkarpacie – rynek pierwotny czy wtórny?

Na Podkarpaciu rynek wtórny oferuje o ok. 50% więcej nieruchomości niż rynek pierwotny. Najprężniej rozwija się oczywiście Rzeszów, gdzie toczy się kilkanaście nowych inwestycji – głównie budynków wysokokondygnacyjnych, które oferują łącznie nawet kilka tysięcy mieszkań. Rzeszowianie wolą więc przenosić się na całkowicie nowe nieruchomości. Jest to też związane ze znacznie wyższą ceną mieszkań i domów z rynku wtórnego – nawet o 1200 złotych na metr kwadratowy. Wynika to z dostępności lokali w ścisłym centrum Rzeszowa, gdzie nie są prowadzone żadne nowe inwestycje. Lepsza lokalizacja wiąże się z wyższymi kosztami. Z drugiej strony, dość dobra infrastruktura komunikacyjna i stosunkowo niewielka liczba mieszkańców stolicy województwa sprawiają, że życie na obrzeżach jest tak samo atrakcyjne, jak w samym sercu miasta.

Rzeszów jest niekwestionowanym sercem Podkarpacia. To tutaj rozwija się infrastruktura, toczą się nowe inwestycje i przenoszą się spragnieni kultury i rozrywek mieszkańcy województwa. Tutaj też ceny są najwyższe w regionie i najbardziej stabilne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%