Zamknij

Czy testy na alkoholizm są skuteczne?

05:44, 03.03.2021 | RED

Nie od dziś wiadomo, że spożywanie alkoholu wiąże się z zagrożeniami. Zbyt częste sięganie po napoje wyskokowe doprowadziło wiele osób do uzależnienia. Niełatwo jednak zauważyć jego początki u siebie lub u bliskich nam osób. Z pomocą przychodzą testy alkoholowe, które można wykonać, chociażby w internecie. Czy jednak są one skuteczne i kto powinien zastanowić się nad ich wykonaniem?

Wykonaj test, jeśli regularnie zaglądasz do kieliszka

Wykonaniem testu alkoholowego powinien zainteresować się każdy, kto sięga po napoje wyskokowe regularnie. Warto zrobić to przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. Być może wynik takiego testu da nam nieco do myślenia. 

Kluczowe są jednak ilości spożywanych trunków. Jeżeli pijemy alkohol systematycznie, ale nie częściej niż kilka razy w miesiącu i do tego w umiarkowanych ilościach, najpewniej nie mamy powodów do obaw. Wykonywanie testu alkoholowego mija się wówczas z celem. 

Jeśli jednak alkohol pijemy codziennie lub nieco rzadziej, ale w znacznych ilościach, należy rozważyć wykonanie testu. Do poddania się takiemu testowi warto namówić również swoich bliskich, jeśli widzimy u nich jakiekolwiek objawy uzależnienia od napojów wyskokowych.

Czy testy alkoholowe dają wiarygodny wynik?

Testy alkoholowe dostępne w internecie mają sporo zalet. Największą jest bez wątpienia ogólna dostępność. Ponadto, takie testy może wykonać każdy bez wychodzenia z domu. Gwarantują one również anonimowość. W testach nie trzeba bowiem zamieszczać swoich danych osobowych. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy wynik testu alkoholowego można w ogóle traktować poważnie. 

Oczywiście na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Najwięcej zależy bowiem od podejścia osoby poddającej się takiemu testowi. Jeżeli poświęcimy na jego wykonanie odpowiednią ilość czasu, a na pytania odpowiemy szczerze, istnieje wysokie prawdopodobieństwo tego, że test będzie skuteczny. Jeśli jednak wypełnimy test niedbale, nie należy liczyć na wiarygodny wynik.

Co zrobić, gdy test wykaże, że mamy problem z alkoholem?

Testy alkoholowe mogą wykazać, że mamy problem z nadmiernym spożywaniem trunków. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ich wynik ma jedynie charakter poglądowy. Nie mniej jednak pozytywny wynik powinien nas zastanowić. Być może rozsądne byłoby ograniczenie spożywania wysokoprocentowych trunków. Nie zawsze jednak będziemy mogli ograniczyć ich spożywanie samodzielnie. Z całą pewnością warto byłoby więc rozważyć skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. 

Na początek można udać się do lekarza rodzinnego. Być może skieruje nas do psychiatry, jeżeli uzna, że mamy problem z uzależnieniem. Jeśli test alkoholowy wyszedł pozytywnie bliskiej nam osobie, należy ją wesprzeć. Nie należy w żadnym razie ignorować pozytywnego wyniku testu alkoholowego. W przeciwnym bowiem razie problem może narastać. 

Walka z zaawansowanym uzależnieniem od alkoholu nie jest zaś łatwa ani dla osoby uzależnionej, ani dla jej bliskich. Każdy problem lepiej tłumić w jego zarodku niż pozwolić mu się rozwinąć.

Więcej informacji znajdziesz na https://uzaleznienia-terapia.pl/test-na-alkoholizm/

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%