Zamknij

Na czym polega działanie pompy ciepła?

11:17, 13.04.2021 RED Aktualizacja: 11:18, 13.04.2021

Choć polscy architekci dopiero zaczynają poznawać te nowoczesne urządzenia, to sporo z nich nie wyobraża sobie współczesnych domów prywatnych czy budynków przemysłowych bez funkcjonalnych pomp ciepła. O pompach ciepła mówi się, że są zupełnie nowym kierunkiem w branży budowlanej, który na przestrzeni najbliższych lat zyska kolejne rzesze zwolenników, a to za sprawą swojego efektywnego i ekologicznego działania. Na czym więc polega rola pompy ciepła?

Co robi pompa ciepła?

Pompa ciepła ma za zadanie ogrzać pomieszczenie w budynku. Tradycyjne urządzenia grzewcze, które spełniają to zadanie, to na przykład piece gazowe, kotły węglowe, a w wielu domach - kominki. To one, wykorzystywane na szerszą skalę, są popularniejsze niż nie tak jeszcze dobrze znane pompy, choć przyznać trzeba, że pompy ciepła w Gdańsku czy na całych Kaszubach cieszą się bardzo dobrą prasą, głównie ze względu na proekologiczne aspekty ich funkcjonowania. Jednak tradycyjne formy ogrzewania tym różnią się właśnie od pomp ciepła, że do ogrzewania potrzebują albo paliw kopalnianych, albo drzew. Tradycyjnym urządzeniom grzewczym do ideału brakuje korzystania z takich źródeł energii, które były odnawialne, ekologiczne i darmowe. A to właśnie zapewniają pompy. W zależności od konkretnego typu bowiem, aby ogrzać dom potrzebują takich źródeł energii jak powietrze, woda lub grunt.

W jaki sposób pompa działa?

Wbrew wrażeniu, jakie można odnieść, i zgodnie z przyzwyczajeniem do standardowych źródeł ogrzewania, to nie sama pompa wytwarza ciepło. W pompie miejsce ma odpowiednie przekazywanie pobranego z wody, ziemi czy powietrza ciepła do instalacji grzewczej, za pomocą energii napędzającej sprężarkę. Następuje szereg przemian termodynamicznych,w których udział biorą takie elementy pompy jak parownik, skraplacz czy zawór rozprężynowy. To, co dokładnie się dzieje, zależy od rodzaju pompy.

Wodna pompa ciepła

Ten typ pompy pobiera energię z wód głębinowych. Mogą to być np. przydomowe stawy czy studnie, gdzie głęboko pod powierzchnią temperatura wód jest dodatnia. Specjalny system ma za zadanie tłoczenia wody ze zbiornika głębinowego, następnie doprowadza ją przez wymiennik ciepła do urządzenia zrzutowego. Tam z wody pozyskiwana jest energia, która służy podgrzewaniu wody zasilającej instalację grzewczą. 

Powietrzna pompa ciepła

Tu działanie bardzo jest zbliżone do pompy wodnej, z tą różnicą, że energia pozyskiwana jest z powietrza i przedostaje się bezpośrednio do pompy ciepła. Ten rodzaj pomp uważa się za najłatwiejszy w instalacji, gdyż nie wymaga takich działań logistycznych jak przekopywanie się czy przewiercanie przez grunt. Można zamontować ją bezpośrednio na zewnętrznej ścianie domu. Powietrzna pompa ciepła jest idealna w przypadku posiadania domu z niewielką działką. 

Gruntowa pompa ciepła

Pompy tego typu pobierają energię z ziemi, w której temperatura na odpowiedniej głębokości, czyli mniej więcej 1,5 - 2 metrów zawsze jest dodatnia. Do instalacji tego rodzaju pomp potrzebne są specjalne odwierty sięgające kilkadziesiąt metrów w głąb ziemi. W odwiertach umieszcza się rury wypełnione niezamarzającym płynem, najczęściej roztworem glikolu etylowego. Ten zaś, krążąc w rurach, zabiera ciepło z gruntu, a następnie - dzięki wymiennikowi ciepła - przekazuje je pompie. Po takiej wymianie schłodzony płyn wraca do rur, ponownie ociepla się kosztem ziemi i cykl się powtarza.

Dlaczego pompy ciepła są tak efektywne?

Pompy ciepła  są ekologiczne. Korzystanie ze źródła, jakim jest energia odnawialna sprawia, że - po pierwsze, źródło energii będzie zawsze dostępne, w praktyce nie ma możliwości, aby ogrzewanie za pomocą pomp pozbawione zostało czynnika generującego ciepło. Po drugie - nie zużywają paliw kopalnianych, nie generują dymu ani popiołu ani nie zanieczyszczają i tak już pełnego spalin i smogu środowiska. Ponadto, są energooszczędne, obniżając wydatki na ogrzewanie budynków nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do tradycyjnych sposobów ogrzewania. 

Jakiekolwiek pytania w zakresie działania pomp ciepła, ich efektywnego ogrzewania i funkcjonowania w duchu ekologii zawsze rozwiać można u specjalisty, który cierpliwie i wyczerpująco odpowie na wszystkie ewentualne wątpliwości. Nie da się ukryć, że wraz  z rozwojem technologii przestarzałe formy ogrzewania odchodzą do lamusa, stwarzając miejsce na zupełnie nową jakość.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%